Број 2934  четврток, 12 март 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
На прво место
Прекопувањето на бугарските гробишта стигна во ЕП

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска


Брисел - Бугарските парламентарци се обидуваат да ја навлечат на тенок мраз Македонија во ЕУ, отворајќи билатерални прашања и провоцирајќи дебата за историјата кои би не' одвеле само до еден епилог, односно решавањето на проблемите со Бугарија да станат, исто така, услов за прием во ЕУ. Последен таков пример е вчерашната реакција на европарламентарецот Николај Младенов кој, додека се расправа за извештајот за Македонија, побара од Европскиот парламент да го отвори прашањето за третманот на бугарските воени гробишта, откако битолскиот свештеник Петар, наводно, најавил дека има намера да ги прекопа. „Никој не треба да си игра со чувствата во однос на загинатите бугарски војници“, изјави Младенов, кој во континуитет води кампања во ЕП со која тврди дека во нашата земја има говор на омраза кон соседот, дека зад тоа стои државната политика, дека има судир околу историјата кој треба да се расчисти преку заедничка историска комисија, а бидејќи историјата ни е заедничка, треба заеднички да ја славиме. Намерата е да се искористи членството во ЕУ за да се издејствува разрешување на спорните прашања со Бугарија во нејзина полза, а тактиката е да се испровоцира реакција во Македонија, по која прашањата ќе се издигнат на ниво на проблем за кој ќе мора да притиска и Унијата. Иако од европска перспектива прашањата што ги отвора Младенов од групата на народните партии, заедно со Евгениј Кирилов од социјалистичката група, се банални, инспирацијата очигледно се наоѓа во грчко-македонскиот спор околу името, кој е исто така банален и ирационален, а се издигна на највисоко ниво во ЕУ.

Младенов, имено, бара од Европскиот парламент да и' се обрати јавно на македонската Влада и да побара од неа да интервенира, бидејќи најавите за прекопување на гробиштата се неприфатливи и претставуваат кршење на базичните културни правила во една цивилизирана земја. Како аргумент тој ги посочува гробиштата на германските војници во Франција и на англиските во Германија, но проблем е што во Македонија тој гледа над 470 такви локации, меѓу кои треба да се најдат и споменици на борци кои важат кај нас како окупатори и злосторници. За каква ментална конструкција станува збор се виде од дебатата организирана на оваа тема во еден бугарски медиум, во која главно обвинување беше дека Македонија краде историја, па како аргумент се искористи моменталниот тренд на антиквизација на земјата со тезата дека - малку ни е што ја земаме нивната историја, па сега тврдиме дека Македонци има од Јапонија до Атлантикот, нешто што се промовира на националната македонска телевизија. Притоа, Младенов се пофали дека откако Бугарија е членка на ЕУ, тие како парламентарци успеале да ги спречат критиките за ОМО „Илинден“- ПИРИН во документите на ЕП и за првпат да внесат критики за говорот на омразата во Македонија, а сега планираат чекор натаму, т.е. да побараат да се преиспитаат учебниците во нашата држава.

Бидејќи омразата, според него, не е проблем само на медиумите туку и на образовниот систем, а врз тој сегмент македонските власти имаат влијание и не можат да се вадат на неможноста од цензура како со весниците и телевизиите. Притоа, Кирилов најави дека по изборите ќе ги посети бугарските гробишта во Македонија за да ја види состојбата во која се наоѓаат, а Младенов, по се' што зборуваше, заклучи дека е добро што Софија немала државна стратегија со која ќе одговори на Македонија околу овие прашања, бидејќи тие што имале такви државни политики сега се далеку наназад во развојот зад Бугарија. Во дебатата беа изнесени и два бисера - дека потезите што се прават во Македонија се прават со цел земјата да не влезе во ЕУ, бидејќи такви наредби стигнуваат од Србија, и вториот, дека и името на Косово е бугарско, т.е. словенско, па сепак Албанците не се плашат дека ќе го изгубат идентитетот, што сугерира дека не постои проблем и Македонија да си го смени името. (С.Ј.)


Статијата е прочитана 2187 пати.

Испрати коментар

Од: Mihajlov
Датум: 12.03.2009 00:17:51
Ako ne se revidira shkolskiot sistem i ne se prestane so antibugarskata propaganda, koja zapochna so srpskata okupacija na Makedonija vo 1913, pokraj Grcija kje imame i Bugarija za neprijatel. Kako nacija od samo 1,3 milioni, toj luksus ne smeeme da si go dozvolime.
Од: че гевара
Датум: 12.03.2009 00:22:02
Дека некои кругови во Македонија под влијание на Србија упорно работат таа да не влезе во ЕУ пред Србија е ТОЧНО, и во право е тој што го кажал без разлика дали е Бугарин или Марсовец. Дека името Косово е со словенско потекло и тоа е ТОЧНО. Изгледа дека единствени „бисери“ тука се вашите непознавања и манипулирања со кои сакате да се правите интересни. А дека бугарските гробови во МК треба да се заштитат, во право е Бугарија, зашто тука имаме и српски и англиски и германски и француски и какви ли не гробови и сите си имаат свое место. Само се обидувате постојано да создавате непријателства со Бугарија.
Од: glupendra
Датум: 12.03.2009 00:34:11
A bre nedokvakani bugari. Dva veka upotrebivte za pridobivajne na Makedonija i toa so nisto ne vi odi. Zamete i vie kako sto napravi Srbija da ja otcepi i prisvoi za sebe na naucna osnova.Imate gi tvorestvata na Cviic i Novakovic i trgnete po obraten pat. Zalozete se za investitrajne za zaednicki proekti i za zblizuvajne so pretpazlivost za custvata bidejki tuka Srbija vlozila golem kapital za vasa omraza. Zemete go primerot so Grcija koja kupi bukvalno se i Makedonija vsusnost e poluzavisna denes od Grcija. Vie imate ogromen kapital makedonskite pasosi i seuste ne znate kako da gi iskoristite. Vlozete neso i vo lugeto koi vi se bliski no treba i da gi zstitite bidejki na taa tema "bugarin " vo Makedonija od vlasta bez razlika koja i da e mozno e se i sesto.
Од: misla
Датум: 12.03.2009 01:16:15
Pa mislam deka e dovolno so ovie tatarite da mu molcime. Treba i nie da gi osporime istoto kako sto i tie nam ni go pravat. Treba da mu se kaze deka tie ne se sloveni. deka jazikot koj go zboruvaat e dijalekt na nasiot, a voedno makedonija da go aktivira i baranje za isplata na reparacii od WWII. pa da vidime koj e koj, i koj siri lagi i omrza. Prvo BG sekogas provocira, dodeka nie samo molcime. Pa do koga Braka makedonci?
Од: Ace od Avstralija
Датум: 12.03.2009 01:23:02
Cudna rabota. Jas ziveam ovde 23 god, nekoi po 50-60, nekoi rodeni ovde, onde, i nitu eden Makedonec ne se custvuva ili da rece ima zaednicko 1% so Bugarija ... nitu pak si prefrlame eden so drug iminja ... osven nekoi kompaniski crkveni lidercinja so pricina za nekoj $$... Znaci sonceto, klimata i $$$ pravat da se ubeduvame deka sme ona STO NIKOGAS NE SME BILE I NE SME.
Од: Filip Shumski USA
Датум: 12.03.2009 02:34:53
Jas odsekogash go imam mislenjeto za dvete nashi sosedni zemji Bugarija i Grcija slednoto: Kga ke pogledneme vo nashite istoriski knigi za zbivanjata vo vremeto od otomanskata imperija pa se do denes mozeme da dojdeme do zakluchok za razlichnite ponashanja na dvete zemji kako na shi neprijateli. Grcite od sekogash javno i bez vozdrzuvanje se deklariraat kako nashi neprijateli i odsekogash nie sme predupredeni od niv deka nene pochituvaat nas kako Makedonci i na toa nie postojano sme pretpazlivi. No shtose odnosi na Bugarite toatie edna golema podmuklos od sekogash so jak apetitet ponashata teritorija ponashiot narod i nashata kultura , istorija i se shtoe Makedonsko, so podmuklos vosekoe vreme kako najdobar prijatel kako da saka da pomogne no zat ta podmuklos bara moznost na nespremnost za da te unishti e toa tie politichkiot mentalitet i apetit na nashiot prijatel Bugarija za koja za zal ovaja partija na vlas stalno bila tolerantna prema neja i dosta odstapuvala.
Од: Marx
Датум: 12.03.2009 02:47:50
Eh bre "braka" Bugari vlegovte vo EU ama ne ja napustate politika na cist fashizam. Isto ste go*no kako site nacionalisticki drzavi na Balkanot, vklucuvajki ja i MK. Pozdrav
Од: Makedonec
Датум: 12.03.2009 03:37:26
koja gnasotija, kavi luge ja vodad bugarija? za umreni se "grizat" a za zivite makedonci vo pirin nejkat da cujat! pa posle ne sme gi sakale bi bilo trago komicno - ako bi mozele da gi zaboravime koleljanta na taa ista bugarska vojska za koja gore spomenatite se grizat.
Од: Solunski USA
Датум: 12.03.2009 05:04:22
Mnozina mislat deka so vleguvanje vo evropa na Makedonija bi i olesnalo.Primer ni je Bugarija.Nikoj od Bugarite ne se vraka od Amerika nazad vo Bugarija tuku seuste doagaat sto znaci deka navistina tamu je tesko za narodot.Zalno je sto seuste nekoj politicari se pravat Golemi Bugari i go lazat sopstveniot narod izmisluvajki nadvoresni neprijateli.
Од: Vlado Perth
Датум: 12.03.2009 07:45:16
Fasisti ste bile i ke ostanete takvi kako sto ste.Kako Makedonija i nejzinite gragani mozat so vas prodadeni dusi da ja delat istorijata?istorijata ni bila zaednicka, niti sme bile sojuznici so okupatorite nitu pak nekojpat ke bideme zatoa da ve posovetuvam da si ja delite so sojuznicitte koi Vam vi e poznati
Од: фифти-фифти
Датум: 12.03.2009 08:13:07
треба да се поделиме на два табора-еден јавното мислење на граѓанството и друго политичката елита во смисла на ЗА или Против интеграциите до висина фифти-фифти.Дотогаш се ќе бидеме не сериозни,демек нема *критички*однос спрема сите прашања.Вака испаднало дека рајата е ептен послушна,ептен апла го разбрала поимот демократија.Така не е во светот.Испаѓа дека ние навистина продолжуваме да бидеме конструктивен партнер,и исполнувач на критериуми кои се црпат како од море,а морето никогаш не пресушува.Уште многу стројници ќе ни испраќаат да ни кажат дека не сме за кај нив.А кој ако не најмладите.Тие секогаш треба да се во првата одбранбена линија.Блазе си и на старата ЕУ ,добро си се завитка .Колку и да рѓосува шасијата ,до моторот е далеку.Друго ќе биде и ако стигнеме до ЕУ,дали ќе остане некој на кого НИЕ ќе му кажеме НЕ.Е па сега нека се нижат прашањата,зошто,како,кога...
Од: Македонија
Датум: 12.03.2009 08:27:49
Владиката Петар е предавник..влав...не се сите власи исти,но тој е предавник шпион грчки,српски и сака Македонија да не напредува..штети и е краде црквата..Срамота..Што сака Петар да ги вознемирува мртвите,а во Македонија има многу гробови на повеке војски,како и секаде во светот..Срамота...Сака со сите комшии да бидеме искарани,а додека Грција му е во срцето..нека не продава артефакти од МК,тие поповите ги носат во Грција и препродаваат..Цела Македонија е продадоа откопувајки антички предмети ...затоа Грција многу пари е чиниме...Позз.до утрински...
Од: delcev
Датум: 12.03.2009 09:30:44
Tamu kaj sto imase Dojranski front, imalo i mnogu bugarski voeni grobista, koi za cudo ne bile gibnati vo Kraljevina Jugoslavija.No kolisevskite fasisti gi ispokopaa.Imase i bugarska voena bolnica, cii ostatoci gi odnesoa bez traga.Mnogu kasno se probudi Bugarija da gi brani ostankite na svoite vojnici, vo koi imase i mnogu makedonski opalcenci(dobrovolci).
Од: makedonec
Датум: 12.03.2009 09:59:48
"mihajlov" za tvoja informacija na makedoncite ODSEKOGAS neprijateli bile i Grcite i Bugarite i Srbite ama sega se najglasni grcite zatoa sto se "najmokni" ama ne ve potcenuvame vas i cekame koga grcite ke zatajat i vie da "zalaete" oficijalno. Inace za tvoja informacija ne mi treba kniga za da znam sto pravela bugarskata vojska vo makedonija vo vtorata svetska vojna (WWII) dovolno e da im veruvan na mojot dedo i pradedo , da ne recam tatko mi koj imal 5 godini koga pocnala vojnata i uste me potsetuva kako bugarskite vojnici kradele i ubivale po seloto (a lugje a domasni zivotni)
Од: Irina,kavadarci
Датум: 12.03.2009 10:22:25
Bugarite sekogas provociraat,kolku i da gradime prijatelski odnosi so niv ako vaka prodolzat ke imame istiot problem sto go imame so nasiot juzen sosed....
Од: slartibartfast
Датум: 12.03.2009 11:47:02
Da go prasam jas toj evro parlamentarec Mladenov, sto majka barale bugarskite vojnici na nasa teritorija voopsto. Ili dali e spremen da priznae deka dosle kako okupatori. Dali toj majcin Mladenov znae kako se odnesuvale tie vojnici so civilnoto macedonsko naselenie. Dali e spremen da priznae deka nie makedoncite sme posebna nacija so svoja sopstvena kulturfa, jazik i identitet voopsto. Bidej'i znam deka ne e spremen da go priznae seto toa, togas da gi otkopame, da gi spakuvame i da im gi vratime od kade sto dosle.
Од: Govrlevo
Датум: 12.03.2009 11:59:02
Angiliskite grobi[ta se najdobro za[titeni oti Anglicanite si plakjaat covek za nivno odrzuvanje. Ako bugarija si gi zaboravila grobishtata 100 godini ne se krivi Makedoncite
Од: filip makedonski
Датум: 12.03.2009 12:06:43
ajde sto bugarite provociraat za nasto vleguvanje vo EU, tuku veke bil formiran i Bugarski kulturen klub skopje, koj ima svoj sajt ( www.bkks.org ) i se prisutni vo makedonskiot internet prostor. Tamu moze da se vidi deka tie se drznale da ispratat i svoj memorandum so neprijatelska sodrzina vo vrska so sporota za imeto. Sramota !!!!!
Од: razocaran
Датум: 12.03.2009 12:08:31
ajde be nie sme anticki makedonci nas nikoj nisto ne ni moze ke stane aleksandar makedonski od grobot i se ke sredi kakvi bugari kakvi grci nie sme visa rasa najaki na balkanot propadnata nacija
Од: ненад
Датум: 12.03.2009 12:16:09
Бугарската пропаганда е максимално засилена во Македонија, насекаде и по сите македонски web сајтови ги има и тоа наши продадени души,кои пукаат против Македонија да не ти се верува.За среќа сега за сега нашите политичари и оваа влада успешно одолеваат на таквата асимилација, ама очигледно некои поткупливи души не!!!
Од: Kultiviran Balkanec
Датум: 12.03.2009 12:41:04
Zlostorstvata na bugarskata vojska vo MKD se preovelichani. Nastradale samo srbomanite i komunistite. Bugarskata vojska plachkala, bidejkji bila gladna.
Од: Синаитски
Датум: 12.03.2009 15:01:22
Според меѓународните норми, секоjа држава има право на споменици и воени гробишта во туѓа земjа независно од каузата на воjната што jа водела. Очигледно само во Македониjа и само за бугарските споменици такво право нема. Очигледно кон бугарските споменици постои специjален однос. Дури немам слушано Грците (па да не зборувамe за Србите) да имаат проблеми. Вероjатно Бугарите, кои владееа во Македониjа вкупно 3 години (1941-1944), биле поголеми ѕверови од Грците и од Србите коишто убиваа и силуваа во "Jужна Србиjа" 30 години. Macedonec-у, тоа што твоjот дедо кажал за некои бугарски единици од воjската и полициjата во Македониjа е точно. Ама можеби немаш слушано дека истите овие луѓе подчинети на бугарската влада се однесувале уште полошо во границите на денешна Бугариjа, посебно кон комунистите и нивните соработници. Нема град во Бугариjа без споменик на жртвите на "фашисткиот режим". За тоа во Македониjа ни збор. Не! Се мешаат баби со жаби.
Од: Kole M.
Датум: 12.03.2009 16:06:32
Abe Nenad, mnogu ti e makedonsko imeto be!
Од: taipov abdula-turk
Датум: 12.03.2009 20:05:36
Poftormo Balkanskiot lonec pocnuva da vrie,znaci "Volkot vlaknoto go menuva no navikite ne" Bugarskata vijska vo makedonija bila okupatorska podpomognata od Germancite i italijanite znaci nikoj pat bugarite ja nemaat napadnato teritorijata na maked.bez da bidaat pomognati od nekoja nadvoresna sila vo sprotivno na toa nikoj pat makedonskiot narod se nema pomireno so bugarskata okupacija od sekogas vo svojite vozmoznosti se sprotivstavuval na bilo koja okupacija. Grcija i bugarija vlegoa vo eu bez demokratija bidejki gi nemaat priznaeno pravata na multietnickite zaednici(turcite,turcite pomaci,makedoncite i ermencite) vnatre po bugarski normi im priznavaat nekoji ucilista za turskoto malcinstvo koja broji nad 200000 site predmeti se ucaat na bugarski samo eden predmet turska literatura,a vo makedonija vo turskite ucilista se ucaat site predmeti na turski jazik samo drzavniot makedonski jazik se uci na makedonski jazik.

Најди! во Утрински
На прво место
Светот гори, Македонија гради куполи
За 32 часа, Македонија ја погодија 30 земјотреси