Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Спорт

Виталиј Кличко ќе ја брани титулата против Шенон Бригс

Украинскиот боксер Виталиј Кличко ќе ја брани титулата светски шампион во тешка категорија во верзијата ВБЦ против Американецот Шенон Бригс во октомври во Хамбург.

Во соопштението на менаџерскиот тим на Кличко се наведува дека мечот ќе се одржи на 16 октомври во Хамбург, така што Украинецот повторно ќе боксува во Хамбург по 11 години, град во кој со своето семејство живее од 1996 година.

„Среќен сум што повторно ќе боксувам во Хамбург, градот во кој ја почнав професионална кариера. Шенон Бригс не е голем само на зборови, туку и во рингот и ќе биде тежок противник. Тој е поискусен од мене, боксувал повеќе професионални мечеви и е еден од најсилните удирачи во тешка категорија. Добро ќе се подготвам со тренерот Фриц Сдунек“, наведе во соопштението Кличко.

Виталиј Кличко (39) во 42 меча има 40 победи, од кои 38 со нокаут. Тој е четврти боксер, покрај Мохамед Али, Ивандер Холифилд и Ленокс Луис, кој три пати ја освојуваше титулата во тешка категорија.

Шенон Бригс (38) во 58 меча има 51 победа, 45 со нокаут и еден нерешен резултат. Тој од 2006 до 2007 година беше светски шампион во верзијата ВБО.

„Долго време се обидувам да стигнам до меч со Кличко. Кога ќе влезат во ринг, повеќето негови противници се смртно исплашени. Ќе го притиснам и ќе се бориме. Кличко може да ужива во својот шампионски колан уште неколку недели, затоа што по 16 октомври тој ќе биде мој“, изјави Бригс.


#
Статијата е прочитана 323 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Вердер убедлив против Сампдорија
На победа и во Унгарија
Надал, Ѓоковиќ и Федерер без проблеми во Синсинати
Александар Маленко му се враќа на пливањето
Валдано ја отвора распродажбата во Реал
Крај на сезоната за Енан
Во Милано признаваат
Работнички елиминиран од Миравци во Купот
ФФМ ќе наградува пласман, повикот во репрезентација - 1.500 евра
Маскерано останува во Ливерпул
Двегодишната сметка на Манчестер Сити, милијарда фунти