Број 3407  петок, 15 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Магазин
Вести
Site Meter
Втора страница

„Џамбо“ во извештајот на ЕУ за Македонија?

Атина - Привременото затворање на продавницата за играчки „Џамбо“ во Македонија стигна до Европската комисија во Брисел. Грчките европратеници од Нова демократија, Јоргос Кумуцакос и Костас Пупакис, побарале во новиот извештај за напредокот на државата да стои забелешка дека Македонија има некоректен однос спрема инвеститорите поради проблемите кои државните органи им ги прават на новите од Грција.

Според поплаките, се работи за очигледно злоупотребување на законот и непропорционалност меѓу прекршокот и казната за европска компанија во држава-кандидат. Ова не е прв пат да се има ваков однос во Македонија кон инвеститори од европски држави, тврдат тие. Кумуцакос и Пупакис побарале од Комисијата и од Европскиот совет да преземат соодветни чекори во Македонија во иднина да нема вакви пречки за европските инвеститори.

„Џамбо“ е на стенд-бај две недели, бидејќи, според грчките европарламентарци, од околу 20.000 производи, само шест биле без соодветни етикети на македонски јазик. (М.П.)


#
Статијата е прочитана 1680 пати.

Испрати коментар

Од: mene
Датум: 15.10.2010 12:41:44
Jambo si napravi besplatna reklama..
Од: risto
Датум: 15.10.2010 15:21:44
a ne vna e, sto mislat oni , od sekogas sme bile nie za niv red i drzava.
Од: ФЕЛИКС
Датум: 15.10.2010 17:54:32
Ме чуди да само еден го осуди потезот визави ,,Џамбо,,.А само еден иронизира ако не се лажам,ако е ок тогаш се извинувам.Никој не коментира со одобрување за потезот за заштита на нашиот јазик а првенствено што немањето декларација доведува до забуна кај потрошувачите.Не се знае ни од што се состои ни како се користи производот.Малкумина вероватно го осудуваат ваквиот чин и богати ги нервираме соседите.
Од: Mitko
Датум: 15.10.2010 19:14:46
e pa ajde sega A1 sto frli drva i kamenja deka vlasta go tolerira Jumbo, sega pak ke ja kritikuva poradi samarot od Evropa... demagogija na kvadrat...
Од: exorcist
Датум: 15.10.2010 21:19:48
Uste edno do scenarijata za sprecuvanje na privatni investicii vo drzavata i blokiranje na vlez vo EU.. Kako i da e koalicijata sdsm-dpmne si gi odbrojuva denovite, potao sledi cistka..

Најди! во Утрински
Втора страница
МПЦ ќе почека на српските владици
Мандат на кредит
Вербатим
Истекува мандатот на Ивановски
САД гледаат големи можности за Балканот


Analysts critical of Hungary's extra taxes
New Dutch government to take tough stance on Serbian accession
EU and US have 'converging' views on Kosovo and Serbia