Број 2873  сабота, 27 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Собрани 148.000 денари од лицитација за ДСУ„Лазар Личеноски“

На одржаната хуманитарна лицитација во „Мала станица„ под наслов „Од големите уметници за малите уметници“ на која деновиве беа продадени ликовни 18 дела, од кои единаесет од реномирани уметници, а седум од ученици од Државното средно уметничко училиште „Лазар Личеновски“, беа собрани 148.000 денари. Оваа сума организаторот на акцијата фирмата „Касвер - Ц“ заедно со својот партнер „Ројал таленс“ од Холандија, ќе ја удвои и според планот ќе ја употреби за набавка на најквалитетни сликарски материјали што треба да им бидат донирани на учениците од ДСУ „Лазар Личеновски“.

Лицитацијата одржана на 23 декември беше трета фаза од проектот финансиран од Министерството за култура, во рамките на кој десет ученици на отворено сликаа свои дела. (К.Б.)


Статијата е прочитана 74 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Презентација на резултати од археолошки истражувања
Дарко Башески е новиот директор на Филмски фонд
Доделени наградите на МЕСС за „Тапани во ноќта“
Никола Ристановски премиерно во „Дервишот и смртта“ во Белград
„Тритонус“ добитник на наградата на „Темплум“ за дебитантски ракопис