Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Спорт

Работнички елиминиран од Миравци во Купот

Сашко Ѓ. Димовски

Второлигашот Миравци го направи најпријатното изненадување во мечевите од шеснаесет-финалето во фудбалскиот Куп на Македонија, фаза во која се игра само еден натпревар. Како домаќин го елиминира вицешампионот Работнички со 1:0 и обезбеди место меѓу 16. најдобри екипи во ова натпреварување. Победникот беше решен во 85. минута со погодокот на Бучков од пенал.

Но, Работнички не е единствен прволигаш што останува само на еден фронт во сезоната во домашната сцена, првенството. Настапот во Купот го завршија и Скопје и Шкендија, двете елиминирани од второлигаши. Скопјани изгубија во Прилеп од составот на 11 Октомври со 2:1, тетовци беа поразени од Влазними Трим Лум и тоа на пенали (5:4), откако во регуларниот дел немаше победник (3:3).

Вардар преживеа кај Новаци 2005. Пласманот во осминафиналето го заверија по победата со 3:2. Никанчевски (автогол) и Ристевски ги постигнаа головите за домашниот тим, Ацевски, Трифуновски и Пандовски поентираа за „црвено-црните“.

Најубедливата победа ја забележа лидерот на првенствената табела, Металург, чии фудбалери во Ресен ја декласираа Преспа со 7:0. Завидна ефикасност демонстрира и Осогово. Во единствената третолигашка пресметка кочанци беа немилосрдни против екипата на Превалец од Велес со 6:0.

Бранителот на титулата во шампионатот, Ренова, минимално ја совлада Цементарница 55 со 1:0, додека, пак, бранителот на трофејот во Купот, Тетекс, со 2:1 триумфира над Саса во Македонска Каменица.

Резултати од мечевите во шеснаесет-финалето во Купот на Македонија: Осогово - Превалец 6:0, Брегалница 2008 - Охрид Лоте 3:1, Локомотива - Беласица 1:0, Миравци - Работн��чки 1:0, Охрид 2004 - Силекс 0:1, Ринија - Милано (гостите не допатуваа во Гостивар, натпреварот е регистриран со службен резултат 3:0 за Ринија), Новаци 2005 - Вардар 2:3, 11 Октомври - Скопје 2:1, Влазними Трим Лум - Шкендија 3:3 (на пенали 5:4), Баир Кркардаш - Пелистер 1:3, Тиквеш - Дрита 2:1, Преспа - Металург 0:7, Еуромилк - Напредок 1:1 (на пенали 1:4), Карбинци - Хоризонт Турново 0:5, Каменица Саса - Тетекс 1:2, Цементарница 55 - Ренова 0:1.


#
Статијата е прочитана 363 пати.

Испрати коментар

Од: Pelister
Датум: 20.08.2010 07:15:42
Cestito pobeda za Pelister i za ekstremno sposobnite...pretsedatelot atanasov i trenerot ljamcevski...sto bi rekle novinarite...mrazot e skrsen,go pobedivme silniot Bair...a sega...so novi sili vo novi pobedi...aj nazdravje

Најди! во Утрински
Спорт
Вердер убедлив против Сампдорија
На победа и во Унгарија
Надал, Ѓоковиќ и Федерер без проблеми во Синсинати
Александар Маленко му се враќа на пливањето
Валдано ја отвора распродажбата во Реал
Крај на сезоната за Енан
Во Милано признаваат
Виталиј Кличко ќе ја брани титулата против Шенон Бригс
ФФМ ќе наградува пласман, повикот во репрезентација - 1.500 евра
Маскерано останува во Ливерпул
Двегодишната сметка на Манчестер Сити, милијарда фунти