Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
25.01.2012, 18:20

Кирилов гледа омраза во Македонија

БРИСЕЛ – Бугарскиот европарламентарец Евгениј Кирилов, по гласањето во ЕП и прифаќањето на ставот дека Македонија и Бугарија треба да формираат заедничката комисија од експерти што ќе ја толкуваат историјата, изразува скепса дека тоа е доволно бидејќи во нашата држава младите место со факти се хранат со омраза.

„Сведоци сме на тренд, кој има врска со иднината на Македонија како потенцијална членка на ЕУ, и кој е многу контрапродуктивен. Тој е поврзан со погрешно толкување на историските факти. Во овој случај, ние не зборуваме за Грција, каде што се работи за античката историја, туку за бугарската историја. Ако ги погледнете историските интерпретации, јасно е дека омраза се негува од соседната земја, без разлика што имаме заеднички историски моменти, со која би требале да имаме братски односи. Напротив, овој тренд продолжува и е оставина од поранешни времиња“, изјави Кирилов.

Според него, токму затоа историските факти имаат потреба од разјаснување и барем дискусиите треба да се водат на научно ниво.

„На крајот на краиштата, ако некои интерпретации на историските факти не можат да бидат надминати, некои големи луѓе што ние ги нарекуваме Бугари, а тие Македонци, може да се чествуваат заеднички“, изјави Кирилов. (Фокус)


Статијата е прочитана 1031 пати.

Испрати коментарГеоргиев пријавил докторски труд, а ќе го оценуваат колеги од партијата?!
Уставен суд ја запре лустрацијата
Новинарството во амбис
Тонот на Македонија исклучен во Брисел
Арифи го скрши мразот во Атина
Грчко-македонска трагикомедија
Оспорен упадот во автономијата на универзитетите
Заев ги зближува СДСМ и Османи
Ќе се чешла зделката со зградата во ПласницаРЕАЛЕН МАКЕДОНЕЦ, 26.01.2012 12:27:16
Кирилов ја признава само вистината што ја пишувале БГ. Свесен ли е Кирилов дека од нас МК бара да ја почитуваме БГ истарија а да се откажеме од МК. Па само Бг ли се писмени да си напишат историја според нивна кројка. Ако тој толку инсистира да се откажеме од нашата историја, еве јас му предлагам да проба, тој да се откаже од неговата историја Нека прочита господинот нешто и од туѓите -или историите на соседите нека види, дека на балканот продефилирале, многу племиња, народи, царства, империи, окупатори,асимилатори, пљчкаши, ограбу-вачи, убијци и што уште какви не сурати.
Ивајло, 26.01.2012 13:49:05
Бугарите еднаш и за секогаш треба да се ослободат од санстефанскиот сон и да го признаат Македонецот како посебен етнос а не да го есапат како Бугарин. Па сега кој е националист и шири омраза? Соседи Бугари. Вие сакате со сила на коњот со мрсни бои да напишете Магаре. Но тој нема да биде Магаре и самите знаете иако ви е желбата голема. Пуста желба.
cane sokolovski toronto, 26.01.2012 22:19:19
Realen Makedonec, Ivajlo Kako da se svrtime dupe nam pozadi. Vo sekoj slucaj gubime. Teoretski e nevozmozno site da ni se neprijateli a nie sme vo pravo.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Претежно облачно
Макс: 1°C, Мин: -7°C

Четврток
Слаби снежни врнежи
Макс: 1°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |