Број 3512  понеделник, 21 февруари 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести
Site Meter

Тачи со Беља ќе го освојува Скопје

Колку што траеше Албанскиот сојуз, толку траеше и идејата за конфедерација

Светлана УнковскаОбединувањето на ДПА со албанската партија со најкус стаж досега, Албански сојуз, треба да продуцира интерес и на двете страни. Валон Беља, претседател на партијата што егзистира нецели три месеци на политичката сцена, се очекува за следните избори да биде експозитура на партијата на Мендух Тачи во Скопје.

Добро упатени извори велат дека потегот со обединувањето е само подготовка на ДПА за следните избори. Откако од ДПА се отцепи дел од членството, под водство на Имер Селмани и, главно, од скопскиот реон, се најавува дека спојувањето со Албанскиот сојуз ќе ја покрие таа празнина. За да им парира на ДУИ и на Нова демократија, кои се кадровски силни во Скопје, челникот на ДПА мораше да се екипира во главниот град.

Откако Тачи и Беља ги завршија договорите во насока на усогласување на политичките платформи, во петокот тие и свечено го прославија стапувањето во сојузот. Поранешниот прв човек на невладината „Реалитети“ не сакаше да каже со к��лкава бројка ќе го зајакнува скопското крило на ДПА.

„Не би сакал да шпекулирам точно со бројки, затоа што и кога ја основавме партијата, не издававме партиски книшки, бидејќи сметавме дека на тој начин се ограничува членството. Но, посветивме многу напори да работиме на терен и сигурни сме во она што го направивме, имајќи предвид дека постојано повикуваме да има предвремени избори“, изјави Беља.

Беља е близок со Тачи уште од времето кога ја предводеше „Реалитети“, која во ноември минатата година прерасна во партија, за сега да се прелее во ДПА. На промоцијата на партијата, челникот на Албанскиот сојуз излезе со радикални залагања за промена на политичкиот систем и за кантонизација на земјава. Неговите предлози беа Македонија да биде поделена на три кантони - едниот етничко чист албански, другиот македонски и третиот етнички мешан кантон. Но, според упатените, тоа било само обид партијата да привлече поголемо внимание и да се претстави како силен субјект. Но, колку што траеше партијата, толку траеше и неговата идеја.

„Целосно ја прифативме платформата на ДПА, бидејќи беше иста со нашата. Единствено недостасуваше делот за поделба на Македонија на кантони, но сега веќе таа идеја ја напуштаме и целосно ја поддржуваме платформата на Тачи“, рече Беља. Но, се чини, дека сите негови идеи се со кратко траење. Тој во судскиот процес на Хисен Муслиу за фалсификување на досиејата на челниците на ДУИ прво се понуди да биде сведок, бидејќи тврдеше дека ги имал оригиналите, а потоа кога судот го викна да сведочи, одбиваше да се појави.

Партијата на Тачи веќе има искуство со прибирање послаби политички партии, како што тоа беше примерот со ПДП, кога нејзин претседател беше Абдуљади Вејсели. Тој тогаш се согласи по преминувањето да ја згасне партијата, но голем дел од членството беше против.


#
Статијата е прочитана 2783 пати.

Испрати коментар

Од: pero magacinero
Датум: 21.02.2011 12:59:25
sekoj sto bara kantonizacija i delba na makedonija treba da odgovara krivicno i negovata partija da bide izbrisana od regisarot na pol.partii,toa e antidrzavno,antiustavno,toj e neprijatel na drzavata i narodot i treba da se protera od teritorijata na drzavata makedonija
Од: do pero
Датум: 21.02.2011 14:03:42
Ma ako misliš da si ideš od država ma seli se nema nikoj da ti preči....
Од: maja
Датум: 21.02.2011 15:05:27
pola skopje e vece osvoeno i podeleno.............
Од: Mile
Датум: 21.02.2011 15:18:41
Dodeka vie megusebno se napagate sto dobivate vo vas interes? Politicarite se borat za nivni interes ne za narodot .Ne e bitno koj ke e na vlas site se isti gledaat za svojot geb i koga ke odat pod pezija so golemi pari a vi e so prstot vo ustata .
Од: boris
Датум: 21.02.2011 15:35:45
Секој албански политичар е БЕЉА за Македонија!
Од: simo
Датум: 21.02.2011 15:45:41
"Тачи со Беља ќе го освојува Скопје".... И ке го освои!!!
Од: Goran SAD
Датум: 22.02.2011 00:14:51
Kakvi upateni, kakvo privlekuvanje vnimanie. Dal se oni normalni. Pa i vie be Makedonci. Imate li dva grama mozok. Pa ova e nacionalisticka agenda. Ova treba da se osudi dokraj. Nikakva kantonizacija ne doagja u obzir.Ovie izjavi treba da bidat dostaveni do Evro ambasadata i Amerikanskata ambasada. E koga USA ke dozvoli Afro amerikanski kantoni, i Francija, arapski kantoni togas moze da diskutirame na ova tema. Taci, Belja a bogami i celata nasa Vlada: od kaj iznadojdovte i vie ke ni ja delite Makedonija. Aj podobro e sedite si madro...da ne bide ona drugo

Најди! во Утрински
Насловна
Власта генерира криза, a опозицијата потпалува
Тиквешански
Либија арапски Тијенанмен
Копенхаген се удави во Вардар
Виси грантот од ЕК за делницата Демир Капија - Смоквица
Шестчасовна музичка ретроспектива
Скриени бранители
Полициски началник загина во стравотна несреќа
Промоција на македонската дива во Загреб
Не сме икебани во Комисијата
Планира трет дел на филмот „Сексот и градот“
Рушење на Македонија
Не викајте ме Торбеш
Револуција на барбарите
Претпладнево со став за предвремени избори
Во Португалија цвета бизнисот со стара облека
Запад и Блискиот Исток
Откажана Ф1 трката во Бахреин
„Златна мечка“ за иранскиот „Надер и Симин“
Поделени критиките за Манчевски и во Берлин
Можно е враќање на визите за Западен Балкан
Грците со контраудар за гевге��искиот „Лас Вегас“
Крв на улиците, Гадафи се појави на ТВ
Стил
Најмалку 65 загинати во земјотрес
СДСМ прифаќа избори ако се исполнат услови