Број 3093  четврток, 24 септември 2009
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Каспаров два пати подобар од Карпов

Римечот на шаховските великани во Валенсија почна со две добиени партии по забрзано темпо за Гари

МАНУ попушти, ќе ја коригира енциклопедијата

Иванов ја зацементира двојната формула

Претседателот ја разреши дилемата околу спорот за името
Почина грандиозниот писател Коле Чашуле

Тој ќе остане запаметен како еден од најдобрите и најпродуктивните драмски писатели
Караманлис и Папандреу сложни само за Македонија
Хеликоптерот на АРМ ќе се вештачи во октомври во Лондон
Бугарката Ирина Бокова на чело на УНЕСКО
Државата се откажува од патарините
Најди! во Утрински
Анкета
Дали бевте на одмор во Грција:
да
не
Вкупно 5521 гласа
Поглед
Мирче Јовановски
Едиторијал
Нина Нинеска-Фиданоска
Мислења
Петар Арсовски
Мислења
Мимоза Ристова

Свет: фото сторија
Сиднеј прекриен со црвен прав
ЕЛЕМ ремонтира централи, езерото Матка се уништува

  

Втора страница
Иванов ја зацементира двојната формула
Карикатура
Вербатим
Караманлис и Папандреу сложни само за Македонија
Данок од еден денар
На прво место
Груевски молчи, ДУИ најавува бунт во Владата
МАНУ попушти, ќе ја коригира енциклопедијата
Што рече премиерот на промоцијата на енциклопедијата
Политика
Ченто, Шатев и Брашнаров го усвоиле актуелниот државен грб
Бугарија сака еврокомесар за проширување
Нова владина одлука за автобуси за Скопје
МАТ ќе биде чартер-компанија и ќе го издава „боингот“ во странство
Прочистувањето од 1 октомври
Грција може да го блокира датумот
Јасмина Јовановска
Малите партии бара��т помош од државата
За фасадите рок од две години
Македонија
ЕЛЕМ ремонтира централи, езерото Матка се уништува
Бактерија ги затрула учениците
Работа за најуспешните студенти
Државата се откажува од патарините
Вештаците ќе го кажат последниот збор за бродот „Илинден“
Меѓународен семинар за албанологија
Другарството ги урива етничките бариери во Прељубиште
Битолските училишта се заразија со етнички паралелки
Економија
Во август пак паднале буџетските приходи
Евтините кредити ќе стигнат за Нова година
Иако образовани, младите без работа и фрустрирани
АЕК идниот месец ќе се изјасни за четврти мобилен оператор
ЕЛЕМ ќе го истражува Мариовскиот басен
Половина Македонци на Интернет, 80 отсто со мобилни
„Космофон“ со нов тарифен модел за студентите
Во САД и натаму надомест за невработени
Повисок ДДВ во Србија ќе предизвика хаос?
Австрија не е повеќе даночна оаза
Лозарите обвинуваат
„Дојче телеком“ не исклучува отпуштања од ОТЕ
Хроника
Хеликоптерот на АРМ ќе се вештачи во октомври во Лондон
Татко и син засадиле нива со марихуана кај Маркова Река
Еден загинат и двајца повредени во судар на камион и комбе
Ново вештачење за Бајруш Сејдиу
Едиторијал
Конкретни мерки, а не лажен оптимизам
Мислења
Мала, мала, мала... група
Метафора со сарказам за капетанот на еден брод
Скопје
Улиците „Теодосиј Гологанов“ и „Првомајска“ ќе станат булевари
Се гради катна гаража на земјиште кое државата си го бара назад
Од денеска интернационален циркус „Монте Карло“
Девет часа без вода дел од Карпош
Тројца советници се повлекоа од членство во управните одбори
Забава
Во самоубиство со рецепт
Сепак, до олтар пред педесеттата
Малечката на високи потпетици
Стиховен напад на бившите колеги
Писма
За енциклопедијата со научни факти
Кога ќе завршат работите на патот Куманово - Пробиштип?
Зошто е изоставена античка Македонија
Свет
Бугарката Ирина Бокова на чело на УНЕСКО
Барак Обама станува нестрплив за Блискиот Исток
Сиднеј прекриен со црвен прав
Германски „Борат“ се вмеша во германските избори
Изборите во Германија во сенка на заканите на Ал Каеда
ЕУ во трка со Лондон и Даблин за Лисабонската спогодба
Никозија стравува дека Русија може да го признае С. Кипар
Бунт на бегалци во имиграцискиот центар на островот Лезбос
САД затвори граничен премин кон Мексико
Жените војници сакаат функционални градници
Бомба во зградата на кандидат за пратеник
Гадафи спречен да постави шатор во Њујорк
Мафијаш со крокодил изнудувал рекет
Катастрофи расселија дестици милиони лица
Култура
Изложба на реномираниот црногорски уметник Миодраг Дадо Ѓуриќ
Денеска на МОТ „Пансион Ф“
Почина грандиозниот писател Коле Чашуле
Рекоа за Коле Чашуле
Дански уметници во „Арт-поинт - гумно“
Големата ѕвезда Викторија Абрил доаѓа на „Браќа Манаки“
Промовирани книги од Цветаноски и Кирјазовски
Унковски ќе режира во Државниот театар во Визбаден
Голем број културни настани на „Германски недели“
Спорт
Каспаров два пати подобар од Карпов
Хаџи-Ристески
Пике сам предложил да се забие в ѕид
Жистин Енан
Руски олигарх сака да купи НБА-тим
Марио Ѓуровски ќе дебитира со Катар
Ибрахимовиќ влезе во историјата
Алан Прост нов шеф на Рено?
Македонија со БиХ на стартот во Втората група
Металург и Вардар Про ќе играат на 14 октомври