Број 2912  сабота, 14 февруари 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Роман на годината

Конкурс за „Роман на годината“ на „Утрински весник“

1. „Утрински весник“ доделува единствена годишна награда „Роман на годината“ , за која можат да конкурираат сите романи напишани и објавени на македонски јазик во периодот од 15 декември минатата година до 15 декември тековната година.

2. Наградата ја доделува „Утрински весник” на предлог на петчлено жири составено од реномирани книжевни дејци и еден претставник на редакцијата на „Утрински весник”.

3. Книгите што влегуваат во конкуренција за наградата „Роман на годината“ можат да ги предлагаат издавачите, самите автори, како и сите физички и правни лица кои имаат интерес тоа да го сторат.

4. Предлагачите се должни најдоцна до 15 јануари следната година да ги достават предложените книги за наградата „Роман на годината“ и тоа во пет примероци .

5. „Утрински весник” е должен да ја објави одлуката за добитникот на наградата најдоцна до 15 март следната година.

6. Наградата „Роман на годината“ мора да биде доделена.

7. Наградата „Роман на годината“ се состои од плакета и паричен износ од 150.000 денари.


Статијата е прочитана 4348 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Роман на годината