Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Скопје

Aнтички скулптури и на пешачкиот мост „Око“

Никој од надлежните вчера не одговори со колкави димензии ќе бидат скулптурите и чии ликови ќе имаат

Скулптури и тоа антички ќе има и на новиот пешачки мост „Око“ што почна да се гради преку Вардар. Вкупно петнаесет скулптури ќе бидат поставени на објектот, една во централниот дел во склоп на предвидената фонтана, а останатите ќе се распоредат по седум од двете страни на мостот. Колку ќе бидат високи, од каков материјал ќе се изработат и чии ликови ќе имаат, никој од надлежните вчера не одговори. Ни на неодамнешното поставување на камен-темелникот градоначалникот Тодоровиќ и премиерот Груевски не информираа дека мостот ќе го красат скулптури, иако ги кажаа речиси сите останати детали за објектот.

Од Општината вчера не можеа да одговорат ништо за скулптурите, со образложение дека надлежните се излезени на терен. Истиот одговор го добивме и во проектантската куќа ИНПУМА. Идејното решение работеле директорот на ИНПУМА, Борислав Јосифов, и професор Коста Мангаровски, автор по чие дело е одлучено да се гради и Градската куќа. Од архитектонскиот приказ на мостот „Око“ може да се забележи и дека двата негови приода, всушност, ќе имаат еден вид заоблени порти, а скулптурите личат на оние што веќе извесен период се поставени пред Владата.

Нејасно е како на овој модерен архитектонски објект е одлучено да има и антички примеси што автоматски ќе ја уништи очигледно основната футуристичка нишка на објектот. Можеби, сепак, комбинираниот стил ќе се вклопи со околината, имајќи предвид дека првенствено тој ќе се гради со цел да биде пешачка врска преку Вардар од неговиот десен брег со објектот на Уставниот суд кој ќе се гради со повеќе антички столбови.

Според идејното решение, мостот е креиран со три распона, двата крајни со помали димензии, а средниот поголем и поставен над речниот тек на Вардар. Во средниот распон на проширениот дел на мостот се предвидени два поголеми и шест помали отвори на потесниот дел на мостот, кои треба да се пополнат со градежно слоевито проодно стакло, преку кои ќе се гледа реката. Од двете страни мостот ќе има мермерна ограда, а покрај неа наместа ќе се постават дрвени клупи. Во центарот на мостот е предвидена фонтана. Предвидено е мостот да биде осветлен и илуминиран со современи решенија. (Дс.Т.)
#
Статијата е прочитана 5211 пати.

Испрати коментар

Од: GetBet
Датум: 12.09.2009 00:17:26
Skopje poleka no sigurno stanuva naj kiceraj grad vo svetot. A lavovi nema li da go branat ovoj most?
Од: Kultiviran Balkanec
Датум: 12.09.2009 00:26:08
Najgolemite svetski avtoriteti za antichka istorija go pominaa celiot svoj zhivot, kopajkji nasekade za da dojdat do nekoi arheoloshki soznanija. Vo MK nie imame druga taktika, ednostavna i efikasna, podigni antichki skulpturi i cel svet kje bide ubeden, deka sme antichki makedonci.
Од: Kiril
Датум: 12.09.2009 00:39:41
Nitu edna vlast ne trae vecno. Ama koga kje padnat ovie, ima da im se sudi ne samo za raskrcmuvanjeto na narodnite pari, tuku i za unistuvanjeto na tkivoto na makedonskiot narod so tugju elementi, odnosno kje odgovaraat za "grcizacija" na drzavata, a toa e velepredavstvo!!!
Од: gledacka
Датум: 12.09.2009 01:43:26
Aman bre Vlado( na RM)! Znaci ste resile da brisete sekakov identitet, na site gragjani toptan i na site spomenici i simboli na gradot!!!! A be vie nemate li povazni raboti? Ili ekonomijata e nevazna sporedna rabota. Sto ke bese ovaa ljubov kon antikata ne mi e jasno. Zivite lugje setaat bez rabota, na rabot od siromastijata, nie nov most gradime...Alal da vi e!
Од: nemozam veke da gledam
Датум: 12.09.2009 01:45:15
A lakovive pirsovi se na okovo? Bedotija...
Од: Makedon
Датум: 12.09.2009 02:00:28
Duri ovaa antičko-moderna budalija ke ja usprovocira IVZ od drugata strana na kameni da napravi svoj most so malu minarinja.No sekogaš budnata "Denica"ke se pojavi so fakti za temeli na žičarnica od -366 godina pred ...Čitam,gledam pa se čudam.Se vo stilot na 100 sprata.Tetki metki se vikaše edna igra od detstvoto.Ako ne e kražba na višok pari togaš e golema budalija.
Од: Boshko
Датум: 12.09.2009 02:34:20
Demek rabotata e selo gori babata se cheshla.Eh Grujo Grujo da Grujo i se e mozno. Ne ja gledate bedata na narodot oti luge od glad umiraat i toa 10 pati poveke odoshto za vremeto na komunizmot,Ne velam zastramete se za shto nemate ni sram ni obraz.
Од: slavjanin
Датум: 12.09.2009 02:51:27
Posto ne ne biva za nisto drugo, ziva sramota sme vo fudbal, kosarka itn neka gi voskresnat 'antickite heroi' i neka gi pustat niv da igraat mozebi ke donesat nekoj pozitiven rezultat. Gluposti zivi namesto da otvaraat rabotni mesta za narodot, da mu daet nadez tie so skulpturi se raspravaat.
Од: mkd17
Датум: 12.09.2009 04:01:59
Prekrasno izgleda konecno nesto ubavo
Од: Беким
Датум: 12.09.2009 04:10:41
Ние сме печени за ново продолжение на филмот "Враќање во Иднината". Режисер Милчо Манчевски, а во главната улога Никола Груевски. Добитна комбинација за Оскар.
Од: dedo dimo
Датум: 12.09.2009 06:29:54
Me interesira na kogo mu prechi nashata antika i zoshto .Za nekoi luge izgleda shto dobro ne e poznavaat istotijata mozda e taka ali ovie luge neka se opular i po stranci biblioteki i ke svatat toa shto go uchevne nieza vreme na komunizmot ne e taka .Makedoncite se dinastija i pred grcite i pred Slavjanite ai pred Rimjanite i vadale od sekogash vo MAKEDONIJA .Mnogu Vladateli doshle vo MAKEDONIJA i si otishle a narodot prodolzil da zivee i ke zivee .Jazikot se menuval i ke se menuva a narodot ke prodolzi da zivee na ovie teritorii i sekogash ke se narekuvaat MAKEDONCI dali nekoj saka od nadvor ili od vnatre toa da go smeni nema da uspeat .Toa e neshto ne vozmozno .Nie sne narastoci od slavnite MAKEDONCI a i nashite deca fnuchinja i prefnuchinja ke bidat MAKEDONCI Dali nekoj toa go saka ili ne ne e bitno .Drvo ne rasti bez koren A korenot nas e od tie MAKEDONCI . Da se razberime MAKEDONCITE bile na ovie teritorii pobrzo i od Helenite i od Rimjanite a i od slovenite .
Од: Трпе
Датум: 12.09.2009 07:47:17
Ако не е жално,сигурно е смешно ,тоа како се расфрлат со народни пари нашите избраници.Иако главната цел е перенје на пари.Центрифугата мора да работи.Дали советниците кои ги нарекуват дека се архитекти ја имат буквата А од нивното разбирање како стручњаци.Тие труло дрво го лакират.Или поточно кажано на ѕидови кои се распаѓат поставуват фасада.За нив е важна кошулата а не што ке се наоѓа испод неа.Дали најпрво не требаше да го прочистат Вардаро да не течат фекали по него или со стаклата ке покажуват колку може да биде загадена една река.Или пак народот ке си ја удира главата од античките скулптури па лелекајки ке го поминува мостот без да види што тече испод него.
Од: mkd
Датум: 12.09.2009 07:58:57
Realno mi se dopadja no treba i drugi preduslovi od tipot skali od kejot do mostot,Blizinata do kameniot me zamisluva itn. Drugo e prasanjeto dali vo vreme na kriza e potreben a vo momentov ima tolku nezavrseni a zapocnati proekti.Po mene ne e. Isto i so stadionot.Podobro celosno da se renovirase i juzna a se ostanato da se ostavese za podobri vreminja.Umetnosta na ekonomistot e da gi pokrie site osnovni potrebi na edno opstestvo a potoa se drugo sto e vozmozno.
Од: jordan
Датум: 12.09.2009 08:23:27
Abe Branko vi gi kradese parite a Grujo barem pravi nesto odnosno gradi!Samo prodolzi taka Grujo!!! Mislev deka 8 godini ke bidat na vlast ama sega izgleda ke bidat 16!!!
Од: theMac3donian
Датум: 12.09.2009 08:35:32
Nemate veza sto zboruvate. Vie ste site potisnati od nekoi si totilitaren sistem vo koj veruvate deka po 91va svetot e vo "temnata doba". Ima drugi dimenzii od koi se plasite, znaete kaj e vistinata, no se plasite da ne zgresite na tie vasite. Makedonija e od antika do navamu. Koj ne veruva, neka rusi stom ke dojde na vlast, no neka znae deka Makedonskiot duh e prejak za veke nekogas da zgasne. Sega ke se gradat, koga na nekoj nema da mu se bendisuva i e na vlast neka rusi... ama toa vase rusenje ke bide samo materjalno, dodeka segasnoto gradenje e duhovno i vecno ostanuva vo dushata na Makedonecot. Pozdrav. MnM
Од: nana
Датум: 12.09.2009 08:39:12
Zdravo, ova ne e komentar tuku molba da napisete koj gi proektira site ovie 'silni ubavini'( spomen domot na Gondza Bojadziu, nadgradeni kupoli, itn) .Imam cusvstvo deka e toa eden te ist covek ili edna te ista proektantska firma. Pozdrav.
Од: Orakle od Ohrid
Датум: 12.09.2009 09:22:48
Citam poveke spisanija na internet na poveke jazici , nemozam vo niedna zemja da procitam deka postojit "organizirano " mislenje kako vo Makedonija ,so tolku omraza prema sve sto e svoe .Versnicite kako Utrinski ,Dnevnik ,A1 i dr. sve poveke go "s'skaat "narodot eden protiv drug, namesto da prenesuvaat pravilni vesti ,tie prenesuvaat "eden mi kaza " no nikoj ne potv rdi "jas slusnav " ama neznam sigurno,..i taka nataka ,..za svoji licni intresi.Sramota . Mislam deka postojat za odredena kategotrija na gragani koji se isfrustrirani od toa sto imat ete i podobri od niv.
Од: Tanja
Датум: 12.09.2009 09:23:59
Se sramam od mojot roden grad i onie koi go vodat. Kich, patoloshka narcisoidnost (tipichna za diktatori) na premierot i teshka beda na duhot.(dodeka narodot nema leb da jade). Celava ovaa rabota ne e nishto poarna od onaa kukjata na pochetok na partizanska vo edno paralelno uliche: so statuata na slobodata i ushte nekoi drugi. Mizerija na duhot, a da ne zboruvame - na dzebot. Se sramam, se sramam se sramam od toa sto se sluchuva vo mojot najsakan grad.
Од: pameten
Датум: 12.09.2009 09:29:14
Dedo Dimo: "Jazikot se menuval i ke se menuva a narodot ke prodolzi da zivee na ovie teritorii i sekogash ke se narekuvaat MAKEDONCI " Dedo Dimo, najdi crno na belo dokaz deka vo Serdniot bek i vo Prerodbata narodot se narekuval MAKEDONCI pa do dobij milionot na Bozhidar Dimitrov.
Од: kojco
Датум: 12.09.2009 09:46:03
Ovaa vlada neznae sto raboti pravi Grcki spomenici vo tudja drzava,i potoa pak Grcite ne se krivi za se
Од: Mene
Датум: 12.09.2009 09:50:28
Se si imame, most-oko, crkva, muzej kako British (anticki hram), tuka Dame, tuka Pitu, ete go i Samuil, nad niv Alexandar vo 22 metra.... Smeshki zivi! Kicheraj vo raskosh, abe luge, koga ce mi dojde nekoj stranec ce mi bide sram da go prosetam po plostadot! Zasto ako go vidi takov, neminovno ce ne sozaluva kako bedno pleme koe saka da se pokaze deka ima duh! Pa i decata koga se igraat so LEGO kocki so pogolema estetika gi redat!
Од: Skopjanec
Датум: 12.09.2009 10:07:35
Ovaa vlast ke trae uste mnogu, mnogu, mnogu dolgo vreme zatoa sto mnozinstvoto od narodot E isto kako vlasta. A taa "nova" vlast sto bajagi ke gi zameni ovie !@#$@!& ke donese novi !@#$@!&...Pogledajte so godini i decenii nanazad i ke vidite deka prakticno nisto ne se izmenilo. Na zborovi sme jaki, a na dela...
Од: arhitekt
Датум: 12.09.2009 10:13:51
arhitekt sum i momentalno rabotam nadvor od makedonija, vo edna od drzavite na EU. Mojot komentar e deka ova e navistina loso. ne znam dali ste svesni, no ova e pogresno. edno e shdrvan vo privatna kuka vo belimbegovo, neka bide kolku saka kich, drugo e so proekti od javen karakter, so javen kapital. ne si igrajte so arhitekturata. zaboravete na arhitekti od tipot na vangel bozinovski ili krsto mangarovski - neskoluvani, neproduhoveni. duri i ovoj render na slikava pogore e poveke od smesen. amaterski. nedozrean. ednostavno los. arhitekturata na mostot mislam deka ne go zasluzuva nitu mojot komentar.
Од: Albanec so lavsko srce
Датум: 12.09.2009 10:28:23
Poleka ke se budat tie sto glasaa za nimnite milenici t.e VMRO ITD.Pa sto ne gradat od dvete strani po eden visok stolb i da stavat dovolni jazinja i de se prefrlat od ednata na drugata strane kako tarzan i Cita.I toa ke bide vrakjanje vo antikata.A na gosp sto spomn minarinja neka se strami posta vladata na Mk za minarinja ne dala ni eden denar.Tie se gradeni so dobrovolno dadeni sretsva.Ako ne crkva vo centarot togas Istoriski most.Toa treba za takov narod.Pa narode toa e perenje na pari i Zdravo.Ke se polnat so pari i ke ja napustat mak.Kade vie Lj.Georgieski?(vo Bg)Pa taka nekoj Bg drug Qipar Tret vo Alb a nekoj sto ke lapne poveke i vo zapadot.Haj sedete so zdravje
Од: dragan
Датум: 12.09.2009 10:30:03
Samo jad i beda od ovaa vlada i nisto drugo.
Од: maak2009
Датум: 12.09.2009 10:56:45
До првиот поголем ВАРДАР. проектот е промашен, или ќе го поплавува скопје или ќе се мора да сруши мостот.ова личи на брана .ама глупоста на „ приучените“ нема крај.
Од: eu
Датум: 12.09.2009 11:05:01
kako vlasta da ne saka namerno da vbleze vo eu se pravat da ja provocirat grcija ili pak grujo ima tolækva vlast da negoviot inaet preminuva vo bolest a ne vleguvanje vo eu znaci ponor za mak .
Од: intelekt
Датум: 12.09.2009 11:35:37
strasno i ocajno!los proekt,ideja a garant i izvedba..odvratno e.uste most ni treba,demek se ni e reseno vo drzavava.slepci edni!
Од: do dedo dimo
Датум: 12.09.2009 11:44:21
aman be dedo dimo da ne dojdovme od mars nie tuka pa go kultiviravme svetot posle a? barem ti si vo godini ubavo znaes koj ne sozdade.( druze tito i kpj) jasno zaedno so lazar mojsov i kolisevski i ostanatite da ne gi nabrojuvam.
Од: petar
Датум: 12.09.2009 11:53:37
aman be lugje,narodot nemal leb da jade,siromashtija,zosto se gradelo....barem ovaa vlada napravi mnogu za Makedonija,nikogas ne bilo podobro,ne izvlekoa od depresijata sto ja donesoa predhodnive..ziveevme bo beda i nisto ne se izgradi.I sega koga ovie gradat,dobivame bezvizen rezhim,gi kacija platite na vrabotenite najdovme za pravo da gi kritikuvame?!?!?! Bravo Nikola,drzi se taka!!!
Од: sk.scraper
Датум: 12.09.2009 12:07:24
ГРОЗНО!толку мала река, а толку масивна структура во време на модерни градежни материјали и технологии на градба...целосно ќе го прекрие камениот мост..ужасно решение- КИЧ! за вакви капитални проекти, потребна е широка дебата и секако изложба на сите пристигнати идејни решенија на конкурсот(ако воопшто имало конкурс?) ..уште една лузна на лицето на Скопје ;(
Од: dejan
Датум: 12.09.2009 12:53:15
vo red e se sto ke se izgradi,patem predhodnite ne izgradija nisto, NO-dajte da izgradime dostojni spomenici za zaginatite braniteli od 2001,a i vojnicite sto zaginaa 1991 po hrvatskite i bosanskite boista,-toa se nasite heroi od ponovo vreme,da ne gi zaboravime
Од: Arhitekod London
Датум: 12.09.2009 13:11:57
Ubeden sum deka avtorite na ovoj i slicni kich-proe kti se od kategorijata na partiski.te. "dvorski" arhitek ti.Voobicaena praksa e za vakvi znacajni javni objekti,koi pretstavuvaat i kulturno i istorisko nasledstvo za idnite generacii,a voedno se i licna karta za gradot i dokaz za kulturnoto i civilizacisko nivo na generaciite sto gi sozdavale.Sekako deka se i odraz na tehnickite i naucni dostignuvanja.Najvazno vo celata ovaa "Kakafonija" e sto preambicioznata i neiziveana vlast,ja suspen dira institucijata JAVEN KONKURS, voedno degra dirajki ja arhitektonskata profesija.Sramota.Treba da reagira Sojuzot na Arhitekti na Makedonija vo odbrana na arhitekturata i sopstvenata "Fela".
Од: Македонија
Датум: 12.09.2009 13:15:37
Мостот е на Живко Груевски и ке се изгради од Македонските масони..Што не ви чини бре скопјани.
Од: pero
Датум: 12.09.2009 13:16:31
Mostov treba da e OKO, ama izgleda slepci go gradat.................. Konstatacija na strancite..............
Од: verag
Датум: 12.09.2009 13:26:15
За ваков модерен мост не одговараат антички скулптури.Но што межеме,кога Груевски се заљубил во антиката.А освен тоа,ќе има премногу споменици во центарот на СкопјеЗашто не се бунат граѓаните од другите градови,зарем не им недостигаат антички и други споменици. А зарем не е чудно што ги кријат проектираните споменици се додека можат. Никако да кажат колку чинат. За социјална струја се пофалија иако ќе почне по една год. а за непотребниов мост најдоа пари и во кризата. Штета што ваков мост ,навистина убав, ќе го нагрдат со античките споменици па така се заедно ќе биде пример за кич.
Од: Graganin
Датум: 12.09.2009 13:27:49
Mene se uste ne mi jasno sto saka vladata da postigne? Koj pati od cuvstvo na poniska vrednosta pa mora vecno da se dokazuva koj e i sto e so "grandiozni", prenaglaseni, multifuncionalni objekti? i zarem ne se srami od neispolnetite vetuvanja? tenderot za javnite avtobusi se ponistuvase duri 3 pati, dodeka na kraj poradi "rebalansot" se popradna? ili nema pari vo budzetot, a se stava kamen temelnik na preostanatite tribini od gradski? vaka ispaga onaa narodnata "fati, pusti". nisto seriozno i izdrzano, dodeka toneme vo siromastijata na duhot, razumot, cuvtstvata i dzebot. i se mislam deka samo se pravat nastani za da se svrti vnimanieto na gladnata (vo bukvalna smisla) javnost od beizleznata realnost vo koja zivee poveke od 2 decenii. zaglavni vo momentot koj vecno trae.
Од: morisson
Датум: 12.09.2009 14:14:20
Sjaj u travi, raskosh u bedi. No ne e dovolno samo edno oko. Kade e drugoto.Napred vo novi pobedi i da ni ja skrshite kichmata na site.
Од: мартина
Датум: 12.09.2009 14:58:23
Кога ќе се смени власта сиот овој кичерај треба да се урне. Се прави срамна грцизација на државата која започна уште во 1992 година кога за државно знаме гркоманот Тодор Петров го наметна грчкиот симбол од Вергина за кој народот во Македонија никогаш не беше чул пред тоа. Ние сакаме да живееме изолирани како Албанија во времето на Енвер Хоџа и си создаваме своја верзија на историјата. Во сите светски истории пишува дека Александар Велики бил Грк кој ширел хелинизација по светот, а ние тука се правиме дебили, па го претставуваме дури и како Мијак од Галичник. Ние правиме срамно и одвратно фалсификување на светски признатата историја. Но, колку и да се трудиме нема да ја промениме, но за жал ќе станеме држава и народ за подсмев, држава со кич историја и кич архитектура.
Од: Jane-Melbourne
Датум: 12.09.2009 15:33:43
So vakov most i Avstralijancite ke ni zavidat.Samo vaka ke stigneme do sakanoto.pozdrav i sekoja cest na tie shto gi izmisluvaat ovie prekrasni i vredni dela.
Од: IKI
Датум: 12.09.2009 15:40:53
Ednite samo kradele ovie gradat ama i kredat samo taka Grujo prodolzi narodot e so tebe slobodno KRADI ama i gradi narodov ke zivi od cigli i beton i od tvojte spomenici BRAVO makedonski narode ako mozes da prezivees Grujo neka e imperator do veka SAMI SI GO BARATE
Од: Bojan
Датум: 12.09.2009 15:45:08
Абе добро е,ни докажавте дека немате никаков вкус нити вие нити тие ваши архитекти и скултори.како да беше малку таа смешната спомен куќа на ул.Македонија.ај сега престанете да го уништувате главниот град оти стварно веќе не личи на ништо,срамота,мизерија...
Од: koki
Датум: 12.09.2009 15:57:26
Ako se prodolzi vaka Skopje definitivno ke zalici na DIZNILEND. Se ke se najde natrupano na edno mesto samo sto vo Skopje nema da se naplaka karta za da se vidi toa GROZNO cudo nevideno vo svetot.Ima li nekoj pameten i svesen vo ovaa Vlada i da recat dosta e veke navistina ja preteravme, aman otvorete veke oci i videte ja bedotijata koja endemski ne zafaka. Trgnete gi debelite zavesi koj ste si gi stavile za da ne go vidite obicniot covek koj e totalno izguben ,a vie samo gi frlate nivnite pari vo bunar.SRAM I GREV e ova sto im go pravite na narodot, a so sigurnost mozam da tvrdam deka koa togas ke ve fatat nivnite kletvi da dojdete na nivno deredje NISTO POVEKE I NISTO POMALKU !!!
Од: aleksandar
Датум: 12.09.2009 16:44:54
se samo glupost do glupost.mislenjeto na ekspertite ne e vazno .vazno e sto resila vladata.zosto ne se potrudat da napravat pat vo istocna makedonija tuku samo vo skopja a od druga strana se lutime ako drzavata ni se vika skopje.sramota.
Од: sloven
Датум: 12.09.2009 17:48:25
Skopje e najubedlivo najgrd glaven grad vo svetot,i zatoa mora da go socuva svojot "image".
Од: Blasko
Датум: 12.09.2009 18:15:34
A bre narode a vie nemate li popametna rabota od kolku da im sudite na politicarite i sto tie pravat .....? Se se ama ne mi e jasno kako moze da uzivate so pikanjeto na nosevite vo tudzite raboti.Silni sme na usta i toa kolku nogu a na delo nikaden ne nema a vesti polni koj kolku ima i sto ima.....katastrofa ne videna . Za da bide makedonija drzava kako prven mora da si gi resime familiarnite raboti a posle toa sekoj od nas moze da kaze deka e spremen za nesto drugo na povisoko nivo.Stram e da se citat ovie komentari stram e da se ostavat na vakvo mesto za drugite da gi citat. I za kraj nikoja vlada ne e kriva za toa sto ne snajde !!!! Samite sme si krivi se sami si pravime nikoj ne ni e kriv .Pozdrav :)
Од: Oskar
Датум: 12.09.2009 23:00:36
Vo kolku se realizira izgradbata na mostot ”OKO”, za 17 meseci, kako predviduva Vladata, dali ke bide mozno negovoto normalno koristenje so ogled na toa sto priodot do mostot od desnata strana na Vardar e blokiran so gradilisteto na objektot ”Narodna Banka”, koj poveke od sigurno e deka nema da se zavrsi do zavrsuvanje na mostot. Ke bide li mostot neupotrebliv do deblokadata na Kejot ili i toj ke se povrzuva so dolniot kej so skali od skele. Dali e normalno vaka ekskluziven most da udira vo zgradata na noviot Ustaven sud, kako da se gradi isklucivo za negovi potrebi.
Од: Centar
Датум: 13.09.2009 01:39:54
Кога се нема способност за градење Економија се префрлаат на градење Историја.
Од: Mene do Vas
Датум: 13.09.2009 10:14:04
Pljukadzii ! Ako ne vi se dopadja Odet si. Site turizmuvaat i se voodushevuvaat na Big Ben, Ajfel eeeeeeeeeeeeeee toa e umetnost. Toa e ona pravoto. Pljkajte po svoeto - od ljubomora. Na komshijata kravata da mu umre. Zatoa sto ne e moja.
Од: mene
Датум: 13.09.2009 10:30:58
samo napret.. getbet izgleda nikogas ne si bil vo svetot
Од: misla
Датум: 13.09.2009 13:35:12
Jas mislam ovoj narod ne zasluzuva nisto. Sto kletva ke imase ovoj narod sto bas nisto ne znae sto saka?? sto narod ke bese ovoj sto se somneva vo se i vo sekogo! Edni ne gradea nisto, zasto ne gradea, drugi gradat nesto - zosto gradele?? stvarno neznam sto sakame! ili mislat deka podobro e da sme nekoja kasaba, demek takva bila nasata tradicija! Pa koj od site tie ja znae tradicijata??
Од: zoki
Датум: 13.09.2009 14:46:23
aman veke.. samo da se kritikuva nesto... pa sto se izgradi vo skopje vo poslednive godini.. ima li barem eden ubav most na Vardar(osven kameni) , ili site se isti, licat eden na drug, od prost, poprost??? ima li nekoj spomenik vo centar. nekoe dobro mesto za slikanje za turisti.. da ne mu smeta na nekogo i restavriranjeto na Kaleto? i za toa se trosat pari, taka? dosta veke so kritiki, barem se pravi nesto, gradot zalicuva malku.. stadionot? na sto licese prethodno? moze cekavte da se sluci tragedija.. bidejki koga bese poln, juzna se trese.. koj bil, ke razbere.. koj bil nadvor ke razbere deka vredat ovvi raboti vo gradot.. pari stalno ke nema, ke ima siromasni.. a i barem malku i se misli na niv.. Tragedijata e , sto ovaa vlada pocnuva od nula mene mi doagaat gosti od stranstvo recisi nekolku pati od godinata.. pa znam sto sakaat A za antickite statuii? ako nekoj misli , nekoj ne donel tuka vo 6 vek, ili pak sme drvo bez koren, togas ok, kritikuvajte.. jas ne m
Од: Скопјанец
Датум: 13.09.2009 14:49:18
Се мислам дека во несредена фамилија останува да биде среден дворот.Тоа е во РМ-Владата упорно им внушува на граѓаните убави слики за амбиентот,посебно скопскиот,а младите талкаат од кафуле до кафуле ,каде поработуваат помалку и ги доцекуваат своите другари на пијацка,сто патем сопственикот на кафулето ним им ја дава,како награда,па потоа тие на поцестуванње кај другарите сто ги поцестиле со ефтин пијалок,и впечатокот е-добро се живее.Останува уште само да се погледне просјакот на главната улица и Премиерот покрај него како се слика и оваа слика со насмевка им ја прака на колегите во светот-јас и мојот народ...на кого се потпирам.

Најди! во Утрински
Скопје
Идната недела стартува изградбата на надземниот премин на Бит-пазар
Нова линија „60“ од Сарај до Матка
Латиновски се пофали со канализации и улици