Број 2949  понеделник, 30 март 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
На прво место

Тепај го ближниот свој

Двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинија за инцидентот

Сања Наумовска
Горан Адамовски


Инцидентот во саботата меѓу две групи граѓани на плоштадот „Македонија“ во Скопје околу изградбата на црквата и неверојатната нетрпеливост го потисна и претстојниот втор круг на претседателските и локални избори. Тепачката меѓу противниците и поддржувачите на изградбата на објект на локација на плоштадот предизвика меѓусебни обвинувања меѓу власта и опозицијата, кои се посочија меѓусебно како организатори, односно растурачи на протестот.

Протестот на „Прва архибригада“, задружение на студентите на Архитектонскиот факултет во Скопје против изградба на црква на локацијата на плоштадот „Македонија“ резултираше со тројца повредени. На студентите и нивните истомисленици во саботата напладне, вербално и физички им се спротистави неколку пати побројна група граѓани, во одбрана на идејата за изградба на православна црква. Видливи беа и групи кои низ плоштадот се движеа со црковни знамиња, икони и транспаренти.

Вербалната кавга која започна во близина на Градскиот трговски центар, каде што беше најавено дека ќе се случува мирниот протест на студентите, ескалираше во физичка пресметка во близина на Камениот мост, кога дел од поддржувачите на идејата за црква на плоштадот посегнаа по транспарентите со пораката „Не силувајте го Скопје“.

Меѓу двете групи интервенираше полицијата, иако според дел од присутните, задоцнето и нерешително. Во МВР, пак, велат дека се задоволни како полицијата била организирана на завчерашните протести.

„МВР максимално добро ја одработи задачата. Немаше посериозни нарушувања на јавниот ред и мир, не дојде до посериозен инцидент и, што е најважно, никој не пријави дека е потешко повреден“, вели заменик-министерот за односи во јавност во МВР, Иво Котевски.

Како што вели тој, организаторите го пријавиле протестот во МВР за изградба на црква на плоштадот „Македонија“, во петокот, односно еден ден пред најавеното собирање, иако било практика тоа да се направи барем 48 часа однапред за полицијата да има време подобро да се организира. Дека во исто време ќе се соберат и поддржувачи на идејата за градба на верскиот објект - во МВР не било пријавено, иако тие имале сознанија за вакво сценарио, имајќи предвид дека во петокот вечерта, во емисијата „Јади бурек“ на Наша ТВ, отворено се агитираше за контрапротест.

��МВР ќе ја испитува одговорноста на организаторот, кој не обезбедил редарска служба што ќе се грижи за протестот, а од друга страна не го прекинал протестот во оној момент кога забележал дека ќе има загрозување на безбедноста на учесниците или на имотот, како што налагаат законските прописи“, вели Котевски. Тој не се согласува со оцената дека полицијата реагирала премногу млако, и покрај тоа што и на телевизиските снимки јасно се гледа дека полицајците немо гледаат, додека насилниците се пресметуваат со студентите и студентките што протестираа против изградба на црквата. Против тепачите ќе следуваат прекршочни пријави. Полицијата дополнително преку снимките ќе врши препознавање на насилниците.

Организаторите на протестот, студентите на Архитектонскиот факултет, велат дека нивната намера да протестираат против изградба на објект на посочената локација на плоштадот во Скопје е извадена од контекст и претставена како идеја против изградба на црква.

„Се работи за архитектонско-урбанистички и естетски протест против узурпацијата на одредена локација на плоштадот на која не соодветствува изградба кој на било објект. Тука нема верски ниту политички мотиви, туку само професионално гледање на просторот. Студентите би биле против дури и ако тука би требало да се гради Архитектонски факултет“, велат во ’Прва архибригада‘. За нив не е спорен ниту тајмингот за одржување на протестот, кој не е поврзан со изборите, туку со најавата дека наскоро ќе се поставува камен-темелникот на новата црква.

„Не е чудно, ниту ново архитекти да изнесуваат став за урбанистичкото планирање на просторот и не е потребно никој да не' организира, бидејќи ние сме доволно возрасни и образовани да имаме свој став“, велат во „Прва архибригада“.

Инцидентот вчера го осуди и претседателот Бранко Црвенковски, кој повика насилниците да бидат изведени пред суд. Во соопштението од неговиот Кабинет се потенцира дека правото на мирен протест е загарантирано со Уставот и неговото исполнување не може да биде попречено или оневозможено, ниту поради религиозна посветеност, ниту поради партиска послушност. „Недозволиво е да се случува вакво силеџиство и насилство на однапред најавен протест во присуство на полицијата. Тоа, во најмала рака, само говори за неодговорен однос на Министерството за внатрешни работи, освен ако и самото не е дел од ова сценарио“, се вели во соопштението.

Премиерот Никола Груевски го осуди инцидентот и повика на воздржување од такви немили случувања. Иако призна дека во толпата имало активисти на неговата партија, за него директен виновник е професорот Мирослав Грчев, кој, според Груевски е против сите проекти на Владата.

„Тој е член на СДСМ, беше градоначалник на Центар на времето од СДСМ и тој се спротивставува на секој проект што го прави и промовира Владата и се обидува во вакви времиња на избори да му помогне на СДСМ“, рече Груевски, потенцирајќи дека наредните месци ќе почне со изградбата на црквата, за што веќе е извадена градежна дозвола.

За најголемата опозициска партија СДСМ, зад тепачката на јавниот собир на плоштадот „Македонија“ стои ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија организирала група хулигани, специјално донесени со неколку автобуси за да го разбијат мирниот протест.

„Уште еднаш ги повикуваме да престанат да се занимаваат со тепаните и да почнат вистински да ги гонат насилниците. Уставно загарантирано право е правото на мирен протест, без оглед на тоа дали овие протести им се допаѓаат на Груевски и ВМРО- ДПМНЕ“, изјавија вчера во СДСМ.

Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски ги повика граѓаните на главниот град да го зачуваат разумот и мудроста и да не дозволат да бидат жртви на политичката репресија и организираниот притисок на власта.

„По неодамнешната одлука на Уставниот суд со која се суспендираше Генералниот урбанистички план и се легализираа урбанистичките злодела за очекување беше дека нема простор за мислењето на стручните лица, надлежните, младите, граѓаните на Скопје“, вели Костовски.

Изненаден од личното прозивање како организатор на протестот на младите архитекти беше и професорот Мирослав Грчев. Тој вели дека е шокиран од леснотијата со која премиерот Груевски направил невистинита и злонамерна конструкција во која д��ректно го спомнува неговото име.

„Такви конкретни конструкции со сосема јасна зла намера мора да се темелат врз основа на докази и информации кои би требало да се од разузнавачка природа. Затоа сакам да прашам дали тоа е изворот на информациите дека јас стојам зад протестот“, прашува Грчев, констатирајќи при тоа дека со тоа се деградира и дискредитира спонтаноста и искреноста на протестот на студентите. Истовремено, вели Грчев, се дерогира правото да го кажат својот став со обидот да се претпостави дека тие самите не се способни да се организираат туку дека се тајно инструментализирано од политички или други мотиви.

Инцидентот на плоштадот „Македонија“ го осуди и Македонската православна црква. Прота Стојко Ристовски, кој беше присутен на плоштадот со неколкумина свештени лица кои носеа икона, транспаренти и црковни знамиња вели дека не бил сведок на насилство. Тој смета дека секој има право да си го каже своето мислење и за тоа не смее да биде нападнат ниту со збор ниту физички. Прота Ристовски ги осуди наводните верници кои во име на верата се служат со јазикот на пцости и навреди и применуваат физичко насилство.

Меѓу транспарентите на наводните верници тој препознава симболи на црквата на расколникот Вранишковски. Тоа се жолтите знамиња со црн двоглав орел, кои ги носеше голема група граѓани кои први, дури еден час пред почетокот на протестот, преку Камениот мост се упати и ја окупираше локацијата на протестот.

Прота Ристовски разбира дека протестот на дел од македонските граѓани е насочен против локацијата на црквата за која и тој самиот лично смета дека е несоодветна.


#
Статијата е прочитана 8260 пати.

Испрати коментар

Од: Игор
Датум: 29.03.2009 18:40:39
Од една страна студенти, од друга затуцана сељачана што очигледно нема ни основно образование. Простаци. 3 цркви има во радиус од 500 метри од плоштадот. Идете клањајте се таму идиоти затуцани.
Од: toni
Датум: 30.03.2009 00:05:34
grupata krstonosci "slucajno" i "spontano" se sobrale na plostadot i tamu imalo gragani od cela MKD koi so avtobusi dosle da ja "branat" crkvata. SRAMOTA!!!!!!!!!!!!!!!
Од: rampe petkoski od prilep
Датум: 30.03.2009 00:08:57
драги македончиња,ова е само најава во тоталната диктатура и фашизоидни методи на практицирање на власта кои ни ги спрема Груевски со неговата елита,кои така триумфално и убедливо Македончето ги донесе на престолот.Можеби и СДСМ не се цвеќиња за мирисање,но никого не го чепкаа и вознемируваа,туку ги оставаа луѓето да си се борат во животот кој како знае и умее,но во мир и толеранција.
Од: Angele
Датум: 30.03.2009 00:12:46
MOzam da razberam hristijani da ne se za gradba na crkva so ime Sv. Nikola, dokolku ima indicii deka Grujo da forsiral rabotata. No nemozam hristijani da razberam da bidat protiv crkva na ploshtad. Zarem malku dzamii se izgradija od 2001 pa navaka, na tie arhitekti toa ne im smeta a crkva im smeta.
Од: za igor
Датум: 30.03.2009 00:14:36
najverojatno stom mu dozvoluvate na prviot vas komentator vo vrska so temava da vrega ke dozvolite i jas nesto da kazam..nema da padjam na negovo nivo na komunikacija bidejki po se izgleda ke me pobedi na iskustvo, i obrazovanieto ulicno sto go ima ,odma se gleda intelektualec.jas go osuduvam incidentot i treba site da kazeme stop za nasilieto bez razlika koj zapocnal prv.pa nie sme site makedonci i treba da se drzime zaedno.
Од: flaster siti
Датум: 30.03.2009 00:17:18
Тепаат сточари, стечајци, студенти... Се ближи денот кога се ќе им се врати како бумеранг. Кој се игра со оган, од оган ќе загини. Фашисти, доста ни е од вас!
Од: Ne protestirajte, navednete glava
Датум: 30.03.2009 00:22:17
Say goodbye to the democracy (28.03.2009, Republic Of Macedonia)
Од: Пиноче
Датум: 30.03.2009 00:22:39
Nobody expects the Spanish inquisition! До кое дереџе дојдовме луѓе!? На што почна да ни личи државата? Зарем мислеше некој дека Македонија ќе стане волку страшно место за живеење!? Возобновена Антика, Фашистички режим од најтемните времиња, губење на правото на изразување, тепање на студенти, силување на градот... тешко нам ако продолжи овој режим, не само што ќе се изолираме од остатокот на цивилизираниот свет... туку и ќе не снема, што по се изгледа и дека е целта на оваа власт/режим. Додека се дере на цел глас "Држ те го крадецот", упорно работи на агендата на една друга соседна држава.
Од: Вистина
Датум: 30.03.2009 00:22:49
Фашизам на власта, срамота за демократијата во умирање, брука за Црквата која нажалост се повеќе станува приврзок на ВМРО ДПМНЕ, мислам дека Црквата не треба да клечи пред владата и слепо да ја следи. Точно е дека во државава ДПМНЕ има 400.000 гласачи ама нека Црквата не заборави дека и ние останатите кој не сме ВМРОВЦИ сме Православни Верници. Се надевам дека Нашава Црква нема да дозволи некоја политичка партија да ја поседува, ако пак тоа го дозволи ВЕРУВАЈТЕ ЈАС А И МНОГУ КАКО МЕНЕ МИСЛАМ треба да размислиме кога влегуваме во нашите црки, Пред БОГА сите сме исти. Ја молам ЦРКВАТА да не зафача страна. Поздрав до сите верници и секако Демократи.
Од: SAD
Датум: 30.03.2009 00:24:03
Na grujo ni malku ne mu e gajle za crkva pa najmalku za Boga. Na bugarite im e gajle samo kako da se dojde do nekoj denar bilo toa da e po pat na makjavelizmot. jadi grujo jadi eden den i tebe ke te jadat, bugarin eden
Од: Nikola-Zuti
Датум: 30.03.2009 00:25:14
...za zal vlasta ja upotrebi kako oruzje najteskata alatka od site.RELIGIJATA. konecno bidna i toj moment. Obicno toa se krajnite potezi na sahovskoto pole. Deneska sum posebno GORD (voedno tazen) sto MOITE Arhitekti bea PRVITE (pionerite) vo vovedot na nestoto sto mora da se sluci na sekoe mozno pole. Inaku se vrativme vekovi i vekovi nanazad. p.s Daleku e sonceto se uste od nas.....no pogledot ne go simnuvajte, konstantno barajte go tamu nekade......ubeden sum, ke go pronajdeme
Од: Angel
Датум: 30.03.2009 00:27:22
Gruevski laze!Onaa bezlicna vmrovska tolpa bese donesena so avtobusi od drugi mesta vo Skopje za da ni kazuvaat nam,rodenite vo Skopje sto treba da se gradi.Protestot bese zakazan ne protiv izgradba na crkva, tuku protiv izgradba na objekti so upad vo urbanistickite planovi. Studentite sedea mirno kaj kameniot most, a tolpata jurna kon niv od pravec na stokovnata. Koga gi napadnaa, na nekoj od policajcite im rekov da reagiraat, no mi bese odgovoreno deka nemale ingerencii da interveniraat.Toa bese vmrovska policija, koja gi pustase svoite da gi tepaat studentitei gledase seir, a kon studentite i tie pokazuvaa sila so obrazlozenie deka ja provocirale nasobranata tolpa.Fazizam, Gruevski go pokaza svoeto pravo lice!Sto ponesposoben i poisfrustriran ke pokazuva poveke sila.Sliki od nastanot se veke isprateni do mnogu megjunarodni institucii.
Од: MKD
Датум: 30.03.2009 00:29:56
Se e jasno kako bel den.Ovie protesti ne bea nitu spontani nitu vo prv plan bea studentite od fakultetot.Nekomu ne mu odgovaraat demokratski i mirni izbori i kampanja.Zatoa apel do graganite da ne podlegnuvaat na provokacii organizirani i pottiknati od isfrustrirani politicari i luzeri.Neka izlezat na 5 april sto e mozno pomasovno i neka glasaat za svojot favorit.Ako ova e proba za planot B,neka bide jasno na sekomu deka planot B pomina vo 2001 no sega nema da pomine.Policijata kako sto gledame ne tepase kako sto toa dramaticno i so izglumena knedla vo grloto go kaza Makraduli,tuku gi razdvojuvase dvete strani.Ne treba za svoi licni i partiski celi da se zloupotrebuvaat studentite i mladinata.Ne e tocno deka na ovie demonstranti ne im e ovozmozeno da si go kazat svoeto mislenje.Pa dve godini slusame koj sto misli za crkvata i koj ja podrzuva nejzinata izgradba,a koj ne.Se nadevam deka organizatorite na ovie protesti ke svatat deka na nivnata "spontanost" nekoj uste "pospontano" reagira
Од: Алек
Датум: 30.03.2009 00:31:30
Премиерот да понесе одговорност затоа што во присуство на неговата полиција прекршени се Уставот на Р. Македонија (член 21) кој ја гарантира слободата на мирен протест БЕЗ ПРЕТХОДНА НАЈАВА, член 11 од Европската конвенција за човекови права и член 20 од Универзалната декларација за правата на човекот на ООН. Сосема е небитно дали во групата имало комуњари, ултралевичари, синдикалци, вмровци или пак само студенти (!), жени (!), и деца (!) , битно е дека полицијата дозволи фундаменталистите да млатат народ без око да им трепне. Ова заслужува интерпелација за Премиерот, затоа што по евентуалните тужби на тепаните во Стразбур, Македонија е таа која ќе ги плаќа отшетните побарувања.
Од: Сергеј - http://www.otpor.net.tf
Датум: 30.03.2009 00:31:46
Власта го испланира, подготви и изврши ќотекот врз студентите, со една и единствена намера: да ги заплашува сите оние кои ќе се обидат макар и на најмал начин да покажат дека не се согласуваат со налудничавите, средновековни идеи на фашистичкиот великан Груевски. Како и кај сите негови фашистички собраќа, за малтретирање на граѓаните го користи најнискиот, валкан слој од општеството: толпа неофашисти + верски фундаменталисти = вмровска инквизиција!
Од: ratko
Датум: 30.03.2009 00:34:23
Ova znaci da sekoj sto ke se protivi na ideite na privremenoto rakovodstvo na dpmne ke jade kotek. A vladata fotejlite e spremna da gi brani so sila. ova e zagrizuvacki............
Од: Itar Pejo
Датум: 30.03.2009 00:34:24
Ova na srpski se vika DOGODIO SE NAROD. Vo vmrovskata demokratija ako nekoj normalno protestira treba vednas da bega i moli za prostevanje koga ce se pojavat spontano organizirannite siledjii. Jadna Makedonija na koe deredje ja donese ovaa vlast. Nema kaenje!
Од: ss
Датум: 30.03.2009 00:34:52
zarem navistina ziveeme vo 21 vek , zarem navistina ima neciviliziran svet vo Mk zarem navistina ima tolku prost narod (seljacanja ,IGOR, koj neznae ipravilen zbor da napise) i zarem .......toa se prasanja na koi nema odgovor ,narodot vo MK e osuden na prpast , za sto samiot si e kriv ,veruva na sekogo i politicari i tv i stampa , ednostavno ovoj narod sam si se unistuva ,toa treba golem prostor i vreme za da se opise ,a za toa vreme mnogumina profitiraat0088
Од: Од Струга
Датум: 30.03.2009 00:35:35
Јас не знам каде се Албанците во Скопје зашто тија молчат .нека пастирот си прави црква со негови пари а не со пари и од нас Албснците нека си направи една во дворот каде живее и нека ја нарече свети никола.Није едва да сне живи тој ке гради цркви и споменици станете Албанци од Скопје Разбудетесе придружитемусе на студентине...
Од: realen
Датум: 30.03.2009 00:38:26
Steta sto ne znaev za protestot na studentite, iako veke odamna toa e zad mene. Takvo nesto e ne videno, a tie so krstovite i sto izvikuvaa pogrdni zborovi, ako se tolku golemi i cisti vernici - neka sedat doma: postat, cistat kuki i citaat Biblija. Sramota, kako 27 martovskite demostracii. Nula demokratija, ako se znae sto e demos a sto demoni.Totalen krah na idninata na Republika Makedonija. Dzabe osudi, veter vo magla, ova ni Milenko ne moze da go ispegla so Gruevski, ako ne komentira F1.
Од: Бенџамин
Датум: 30.03.2009 00:39:07
Инструирани џанкери од сдсм и платени од сорос ��дглумија загрозеност. Добија инструкции да испровоцираат судир (ги туркаа жените со икони, ги пцуеја, навредуваа), се втурнаа во групата од преку 3000 поддржувачи за изградба на храмот за да одглумат дека некој ги тепал. Највисоки кругови на СДСМ го координираа овој протест. На овој начин се подготвува враќањето на Б.Ц. на политичката сцена.
Од: blazo0870
Датум: 30.03.2009 00:40:20
od edna strana ,luge sto ja sakaat svojata zemja i vera ,a od druga strana arhi anarhisti,luge bez custvo i vera .prva antimakedonska arhi anarhisticka brigada.
Од: marjan
Датум: 30.03.2009 00:41:24
sosto da ne izgradat crkva ne e sega vreme na komunizam pa da e zabraneto da se gradi crkvi gospod ima i ke gi kazni site nevernici ako ne na ovoj svet na drugiot sigurno ke gorat vo pekolot
Од: phoney
Датум: 30.03.2009 00:46:24
Diktatura - najdobro e voopshto nikakov revolt da ne izrazuvame i da se pomirime so zaostanatosta na vlasta - abortus zabranet, do 28 god ako ne sme vo brak - kazna, homoseksualci -zabrana za odenje vo kafichi, stokatnici , vosochni firguri ...tepanje na site shto mislat poinaku(deneshniot nastan svezh dokaz), iznuda za glasanje za VMRO, brkanje na site vraboteni koi ne se chlenovi na VMRO(inaku odzemanje na parichen nadomestok), aferi so svedmilk, lazhenje za NATO i EU(nitu NATO nitu EU vidovme).... Ako , se otvorat granicite kako shto se prognozira... Jas zaminuvam od ovaa kvazi drzhava.
Од: gledacka
Датум: 30.03.2009 00:49:04
Se sluci sramen nastan za Makedonija, najprvin bea navredeni cuvstvata na vistinskite vernici pripadnici na MPC od strana na banda huligani, a prota Stojko napred ja povede povorkata na fanatiziranite "vernici kon delot kade sto bea tepani nasite deca. Transparentot: "Gospodi, prosti im oti ne znaat sto pravat" najmnogu im odgovarase na ovie dirigirani "vernici", siledjii i bogomolki (koi patem ja rasturija i tribinata organizirana po povod izgradbata na objekt na gradskiot plostad). So nepodnosliva lesnotija pretstavnicite na partijata na vlast izrece bezbroj lagi bez da gi proveri faktite. Znaci lesnoto zamajuvanje (lazenje) im bil i najverojatno ke im ostane niven omilen manir. A so studentite mozese da dojde i nekoj niven profesor, a ne da go slusame drobenjeto na "drzavniot" arhitekt.
Од: Albanec
Датум: 30.03.2009 00:51:01
Jas kako Albanec gi osuduvam povredite naneseni na povredeneite od ulicarite tepaci sto bea demek na strana na "Gospod"! No najpoveke gi osuduvam vikanjeto "Sipatri" Siptari", koji ocigledno nekoj nikako da se leci od ovaa fobia! Vakfite navredi od starna na nasite "sogragjani" ne doveduva do sozivot, naprotiv, ni davat do znaenje deka so takvi ne moze da se zivee! Osven ova, nitu edna politicka partia ne gi osudi ovie navredi! Nitu pak predesedatelot Crvenkovski! Nitu pak vie kako novina dragi moi od Utrinski! Zarem na vakov nacin sakame da gradime sozivot? Crkvata ne ke moze da se gradi nikogas, no ako se gradi, togas da znaete deka kogas togas taa ke bide sramneta so zemjata, plus ke ni dade potik i krstot na Vodno da go srusime togas kogas. Ako se inatiem e pa da se inatime togas!
Од: Milky Way
Датум: 30.03.2009 00:55:49
Znaenjeto e sila, znaenjeto e mok!!!Koj kako ke si go svati ova..Na VMRO-vcite ne im vleguva vo glava, zasto nemaat so sto da mislat!!!Imam eden predlog:Gledam sega gi imaat zasukano rakavite i gradat kaj ke stignat i sto ke im tekne, pa dobro bi bilo na lokacijata do hotel Alexandar Palas da napravat eden Koncentracionen Logor (po moznost vo anticki stil i da se vika ili Filip ili Ace Makedonski), pa site sto ne mu odat po kef ili nemaat isto mislenje so Firerot direkno vo logor!Mislam deka bi bilo fer i demokratski, zasto uste toj fasisticki metod ne go ima upotrebeno vrz svoite neistomislenici....
Од: Joco, Skopje
Датум: 30.03.2009 01:01:41
Vo site stranski metropoli okolu crkvite se gradat plostadi, samo vo Makedonija se e naopaku !!! Prosti im gospode izgleda ovie sto se pretstavuvaat vernici neznaat so praat
Од: Biljana
Датум: 30.03.2009 01:21:49
More MVR neka se preispita koja e odgovornosta na policijata za vreme na protesti?! Vo Germanija, na primer, ustavot im garantira na gragjanite koi sakaat da demonstriraat, deka policijata e dolzna da im obezbedi redarska sluzba, im se dopagjalo toa nim ili ne.
Од: pravda
Датум: 30.03.2009 01:28:24
Bi sakal da pstavam edno prasanje do premierot: AKO Crkvata kupuva hoteli i ima kapital za takvo nesto zosto samata ne gradi crkvi tuku narodot od svoi usti deli za da tie uzivaat vo IZGREV i se bogatat na nasa smetka.Veruvam vo gospod i sum hristijanin no vo crkovnata nomenklatura koja vozi dzipovi,gradi kuci na tri kata,doadjaat pijani na parastosi e za toa vi blagodaram.I samiot Isus Hristos naredil da se srusi crkvata vo Erusalim kako gnezdo na razvrat,bogohulenje i lihvarstvo,mladite vo nasata drzava go krenaa svojot glas tokmu poradi toa i spored Gruevski i VMRO zasluzuvaat cotek.Gruevski neka gi prodade stanovite na majka mu i neka si gradi crkva a ne so nasi pari da gradi crkvi a od sopstvenite da kupuva stanovi.Bog rekol: jas sum nasekade,molete se i na ulica,doma,na rabota,po se izgleda deka del od narodot koj gi tepase studentite se povikuva na boga a nitu ja procitale nitu ja znaat biblijata i nejzinoto osnovno nacelo-Ljubi go blizniot svoj
Од: Џоле
Датум: 30.03.2009 01:32:06
Вистинскиот верник го носи Господ во душата, а не во црквата. Но, и во Библијата пишува дека ќе се појават лажни месии од чии усти ќе тече мед и млеко, но ќе бидат деца на Ѓаволот. Таков е и Груевски и неговите фашизоидни слуги кои богохулејќи, во името на Господ, дојдоа на плоштад за да тепаат. Какви христијани се тие?! Знаат ли тие што значи зборот Христијанин воопшто?! Само некакви споменици и цркви градат, и трошат пари на глупави реклами за Владата и антиквизацијата, а народот умира од сиромаштија. Господ ќе им плати токму ним, на тие кои во негово име тепаа, урлаа и богохулеја.
Од: skopjanec
Датум: 30.03.2009 01:35:18
Do koga aktivisti na VMRO DPMNE ke si ja pokazuvaat silata??Nevideni seljaci!! Na vremeto tuka imalo i dzamija, pa ke sakaat i toa da izgradat. Grujo, ako si tolku gresen, vo blizina imas tri crkvi da biras kaj sakas za da ti se prostat grevovite!!
Од: Makedonec vo EU
Датум: 30.03.2009 01:44:07
Ovcarot "spontano" gi isprati potomcite na Bukefal Hristijanski da pcujat i od Boga blagosloveno da tepaat. Ocekuvam VMRO da pocne da organizira "spontani" mitinzi na isto vreme i isto mesto so mitinzite na SDSM. Bez razlika dali zad protestot sto SDSM, Milcin ili Papata od Vatikan, lugjeto sepak imaat pravo na protest vo site normalni drzavi. Osven vo FYROM, Uganda i Burundi. A MVR se obruka kako retko dosega.
Од: dedo dimo
Датум: 30.03.2009 02:07:34
Dobro be luge shto vi smeta ako se napravi crkva tamo .Pa vo site gradovi odnosno Glavni ili golemi gradovi ima Crkvi vo sredinata na gradot . pogledajte RIM , Moskva Paris a i mnogu gradovivo cel svet .Mene mi izgleda .problemot e vo toa ,Koje gradi .Navistina e ova sramota .Nie Makedoncite sne Najgolemite neprijateli sami na sebe,pa koj sakate da ve saka togash.Rezil sve na beliov svet a i naj glupavi ispagate .
Од: igor-bt
Датум: 30.03.2009 02:10:08
makedonski samounistuvacki sindrom....zalna vistina
Од: Buntovnik
Датум: 30.03.2009 02:15:33
Vo svetot postojat dobri luge koi cinat dobri raboti i losi luge koj cinat losi raboti. Da gi nateras dobrite luge da cinat losi raboti ti treba religija.
Од: Nikola
Датум: 30.03.2009 02:18:13
vmro,se pravdaat deka studentite bile od sdsm..,, pa zatoa gi istepale ,,,,, Grujo- Fasist
Од: ajce . new york.
Датум: 30.03.2009 02:18:56
Moe mislenje e deka sekoj grad vo svetot si imacentar i plostat . no vo Makedonija samo kaj nas najpametnite ke gradime crkva .Postojat pravoslavni ,muslimani .katolici cincari ,evrei istoznamm uste sto.E ako mislite so crkvata pobrgu ke vlezete vo EU ste se izlazale .prekinete so verski objekti i gluposti na plostadot prostor za narodot da disi i da se razmrda i zavrsite mirni glasanja bez problemi.pokazete barem malku postovanje megu naciite za da izlezete i vie nadvor od makedonija .Inace i taka ste vo kolaps .POZDRAV OD NEW YORK .
Од: Domakin
Датум: 30.03.2009 02:25:34
Od edna strana ja sobral svojata bagra, a od druga go osuduva incidentot. E Glujo, Gujo iskariotska, svojot narod go tepas, gospod da te otepa. Pa malku li vi bese sto dodeka bevte vo opozicija stalno predizvikuvavte incidenti, sega koga e mirno,zasto SDS ne se zanimava so ulicna "demokratija", vi stana dosadno, pa ajde malku zabava. Ama, vnimavajte- si doaga kolce na trkalce. Nekoj nekogas ke bide tepan. Se se vraka.
Од: Cacko
Датум: 30.03.2009 02:28:11
Me interesira zosto vo tektot ne se navedeni informaciite za prisustvoto na Milcin, kerkata na Gjuner Ismail i ostanatite od SDSM?!?
Од: Петар
Датум: 30.03.2009 02:28:34
"Око­лу 2.000 де­ца со ау­ти­зам во Ма­ке­до­ни­ја се за­бо­ра­ве­ни од др­жа­ва­та. За нив не­ма ни­ту шко­ли, ни­ту гра­дин­ки, ни­ту, пак, др­жа­ва­та пла­ни­ра да от­во­ри цен­тар за ау­ти­зам. Мес­то де­но­ви­те да ги по­ми­ну­ва­ат без­гриж­но, во иг­ра со сво­и­те дру­гар­чи­ња, овие де­ца се осу­де­ни да жи­ве­ат за­ро­бе­ни во сво­и­те до­мо­ви, без ни­ка­ков кон­такт со над­во­реш­ни­от свет." Браво за нашите борбени верници/тепачи "активисти" на ВМРО. Господ нека им е напомош на обесправени, болни, сиромашни, бездoмници со вакви христијани "верници". Толку сме запечени, што црквата добива приоритет над се! Не е важно што немаме работа, што гладуваат нашите деца - важно е некој поп да се прчи во нова црква на плоштад. Барем ќе имаме каде да го молиме господ да ни помогне.
Од: lenin
Датум: 30.03.2009 02:40:39
bez razlika studentite od koja partija se prvo neka se izborat za podobar studenski zivot i uslovi za toa gi nema nikade a dochle da protestiraat protiv izgradba na crkva.
Од: nekoj
Датум: 30.03.2009 02:50:33
Igor, ne gi navreduvaj lugeto sto nemaat obrazovanie, mora da ne ima i od ednite i drugite, toe e normalno, vazno e sto site sme luge, itoa od ista zemja, ist narod. Inaku po se ona sto se slucuva poslednive denovi vo Makedonija i od toa sto gledam i citam, zakluciv eno: I na ednite i drugite im fali mnooooogu domasno vospituvanje i kultura. Zatoa i ima sporovi od ovoj tip. Inaku, mozese ovoj protest da se napravi porano, ili barem vednas po izborite, ako studentite se zagrizeni za Makedonija, nemase ova da go pravat sega, sepak pametnite treba da gi resavaat probelimte na pameten nacin. A Gruevski pak kazuva koj bil zad protestot, kako da e toa vazno...Katastrofa se politicarite vo Makedonija, niv kritikuvajte gi, a ne megu sebe.
Од: Ози
Датум: 30.03.2009 02:52:03
Го достигнавме нивото на Зимбабве. Само таму ги тепаат оние што не се истомисленици со власта. Овакви работе се случувале и во нацистичка Германија и Италија во триесетите години на минатиот век. Знаејќи кој ни е на власт, и ќе ги престигнеме. Нашиве Христијански Талибанци го покажаа своето вистинско лице.
Од: Red Rose: Znaenjeto e nemokj,SILATA e se
Датум: 30.03.2009 02:55:57
Nema vekje mozhnosti vo Makedonija da se iznesuva mislenje,zatemelno na znaenje od odredena oblast,ako e sprotivno od ona na vlasta.Samo kupeni kvazi-arhitekti od kalibarot na Vangel Bozhinovski,avtorot na najgolemata kich-gradba vo Centar - Kukjata na Majka Tereza,mozhe so kubanska pura vo rakata da filozofira i gi brani neodbranlivite argumenti na negovite klienti od Vladata.Tie shto se podobri i posovesni od arhitektonskata fela ne e preporachlivo da iznesuvaat javno svoe mislenje,stav ili ,ne daj Bozhe, da prisustvuvaat na protest.Shtetno e za zdravjeto vo ovakva policiska drzhava.Nasproti silata na argumentite se sprotivstravi organizirana sila na drzhavata.Porakata ja ispratija do sekoj gragjanin lichno kako pokaz shto go cheka ako se reshi da protestira javno.No, i do EU i site shto ne opserviraat - EVE,RABOTIME NA DESETTIOT BENCHMARK.I ,kje go dobijat,za da ne im bide dzabe trudot. Smetkata kje ja platat site gragjani,samo ne toj shto ja napravi porachkata.
Од: Realnost
Датум: 30.03.2009 03:11:17
Go slusnav Gruevski kaj Milenko,kako se brani za nepokanata vo NATO!!Covekot ne se obiduva svojata odgovornost kako Premier da ja odbrani so fakti,tuku se vraka vo vremeto na sdsm,zasto onie ne bea sposobni,ja imale taa prilika da ja vnesat Makedonija vo NATO,plus fantazira i drugi prikaski,deka mozevme i so ceska,polska da vlezeme...toa e krajno neodgovorna izjava od nego!!Samo ovaa dilema ja imam!Dali covekot samo svesno se obiduva da ja odbegne svojata odgovornost ili e drugata varijanta,sto e i najlosa,covekot e ubeden vo toa sto go zboruva,toa znaci ne ja poznava realnosta i kako funkcionira politikata!Uste ednas ke kazam od 95 so privremenata spogodba do 2006,grcija nemozese ni de jure da go spreci Mak vo NATO!Zatoa vo site prethodni procesi:partnerstvo za mir,dogovor za stabiliz,status kandidat,grcite gi ratifikuva vo parlamentot.No,ni Brane,ni Ljubco,ni Bucko ne preimenuvaa aerodromi,ulici..znaele za vetoto na grcite!No Glujo kockase se..cista tinejdzerska arogancija?!!
Од: Janko na sud
Датум: 30.03.2009 03:12:49
Bez da se zavzema necija strana mora da se kaze vistinata. Studentite navreme imaa zakazano mirni protesti protiv izgradbata na crkva na plostadot i toa e demokratsko pravo garantirano so Ustav i zakon. Grpata koja nasilno i so agresija go rasturi nivniot protest nitu imase najaveno kontra protest i jasno se gledase deka bese sostavena od nasilnici i siledjii. Nivniot kontra protest ne bese spontan , kako sto saka da se prikaze od vlasta i nekoi strukturi, no bese organiziran i rakovoden od odredeni centri. Janko od "jadi Burek" vo svojata vecerna emisija povikuvase na kontra protes. Istiot kako potpaluvac treba zaradi predizvikuvanje na nemiri i verska netrpelivost da se zeme na odgovornost i da odgovara vo sklad so zakonot
Од: Ovca, strizena, nekolku pati
Датум: 30.03.2009 03:24:34
Imashe nekoi lugje(na istava vest od sabotata) koi vo svoite komentari go spomnuvaat Marx...Kakvi budali! Pa Marx se dokaza(pogotovo poslednive godini ) deka bil vo pravo. Toa shto nekoi "vernici" go poistovetuvaat so sotonata, toa pokazuva kolku se obrazovani. Imashe i takvi koi velat "da go zachuvame .."ova ili ona", a istite tie sakaat da napravat gragjanska vojna...maltene... No ima i takvi koi na sred kampanja pravat se(ja koristat situacijata)da dobijat povekje glasovi...deka gi izgubile... edno vreme. Site ste vie isto g...o. Jas nema da glasam za nieden od vas, ke gi chekam novite generacii...onie od ploshtad.
Од: mitko urbano planira
Датум: 30.03.2009 03:26:37
Plostadot mora da ostane prazen zatoa sto tamu treba da izgradime obredno mesto kade na nasite slavjanski bogovi ke gi zrtvuvame site bukefalisti i grkoljupci (citaj izordi) od ovoj narod.
Од: K
Датум: 30.03.2009 03:46:40
Igore zasto mislis site sto veruvaat vo boga se "seljacana" i kako megu studentite se najdoa Sonja Isamil Vladimir Milcin Despotovski i so koja cel se organizira "protest" vo predvorjato na vtoriot krug na izborite...I edno prasanje do studentiet na Arhitektonskiot fakultet kade bevte momci i devojki koga spomenikot na Skender beg se gradese kade bevte koga LUMIX se gradese koi e 50 metra od vlezot na Trgovski kade bevte koga djamii se gradea niz Skopje ( primer Nerezi) kade bevte koga Kermes pocna da se gradi vo srceto na Gradskiot Park ili koga Tifani se gradese ili togas sve vi izgledase OK....Jas sum simpatizer na VMRO i licno sum protiv izgradba na crkva na plostad ama mene ova licno mi se cini deka e nacin da se sprecat izborite i da se prestavi Makedonija kako nedemkratska drzava i da se sozdade problemi okolu davanjeto pozitivna slika za Makedonija ...Zasto ednas SDSM ne se pogledne vo oci i da pocne da raboti da ja vrati doverbata na narodot na cesen nacin
Од: jimmy1
Датум: 30.03.2009 04:05:46
Incidentot e namerno organizirano od VMRO i od crkovnite lica na celo so Stojko. Ako ne e taka zosto izlegle svestenite lica so ikoni i vo isto vrme. Za incidentot najvinovna e policijata zosto im dozvolila na tie sto nemale najaveno protest voopsto da se doblizat do studentite, i vo slucaj da bese najaven protestot na podrzuvacite za crkvata, policijata ne trebase da dozvoli da ima dva protesti na isto mesto i vo isto vreme. Opravduvanjeto na Ivo Kotevski nema nikakva logika. Policijata e taa sto treba da gi zastituva protestantite a ne nekakva si sluzba za bezbednost, ako e taka neznam voopsto zosto ni e potrebno da imame policija vo drzavata. Se gleda deka policijata ni e VMRO-ovska a ne narodna i pak najdebeliot kraj os stapot ke go dobijat studentite i ako imaa najeveno za protestot, a ne vinovnicite. Se gleda deka nemame nitu edna institucija koja raboti pravilno, site se pod kontrola na ovcarot a tie samo gi izvrsuvaat negovite odluki. Nema sto, Hitler ne mu e raven.
Од: aleksandarmkd
Датум: 30.03.2009 04:21:19
Ja povikuem organizatorkata na protestot od demek Arhitetktonskiot fakultet Sonja Ismaili ( cerka mu na Dzuner Ismail) I Maja Grceva ( cerka na Grcev) da dojda u Tetovo i da organiziraa protest poradi izgradba na dzamija u centarot na Tetovo, a cisto informativno u Tetovo posleden pravoslaven verski objekt e izgraden 1929 godina..
Од: Goran
Датум: 30.03.2009 04:37:09
A neznam zasto ne postignat nekoj kompromis vo odnos na 'praktikuvanjeto na demokratsko pravo' so vladata? Neli, od edna strana Grcija im kazuva deka nemoze da si go iskoristat pravoto na samo-opredeluvanje i mesto protesti oni imaat stav 'kompromis so Grcija'. Epa, napravite nekakov kompromis i so vladata na ovaa zemja. Na primer, da mozete da drzite protesti od 12 napolnok do 3 sabajle ili nesto (lupam bezveze). Ali sepak jas mislam deka treba da se postigne kompromis.
Од: Bekim
Датум: 30.03.2009 05:15:22
I sega nie sme vi krivi!!!! Ne znam zosto imase potreba za skandiranje SAIPTARI.
Од: dilber
Датум: 30.03.2009 05:23:05
takva e nasata sreka taman se trgna na podobro ko izborive pominaa na miren nacin i taman malku ne pofalija od evropa i eve ne pomina ni edna nedela i ukakavme nesto -sramno ocigledno ne si ja menuvame mislata.ne sme voopsto zreli?
Од: Od Orce Sazdov -Australija
Датум: 30.03.2009 05:41:19
Po mene licno i po mojata ideologija sto jas ja razmisluvam ,treba da se izgradi na toa mesto.odnosno vo centarot na gradot crkva i toa naj ubavata na svetot ,koja bi rabotla sedum dena i toa 24 casa neprekidno za potrebite na narodot na RM,a za kum moze i jas da se kanditiram.POZDRAV DO MPC I VOEDNO DO CELA RM.POZZ.
Од: Angel
Датум: 30.03.2009 06:07:57
Makedonskite studenti bea i ostanaa ovci koj gi pase koj kako stigne, a gledam sega i stap okrkaa. Inaku da ne bidam pogresno razbran i jas sum protiv crkva na plostad.
Од: stole
Датум: 30.03.2009 06:35:53
Protestot na studentite ne e da ne se gradat crkvi i tie si se vernici kako i mnogu drugi. "Spontaniot" sobir na gragani slepovernici na gruevski ne svatija za sto studentite protestiraat tie samo kako slepci ja sproveduvaa naredbata da gi napadnat studentite. Razberete vie oboenite portokalovi vernici deka studentite bea na miren protest ne protiv gradenje na crkvi tuku protiv izborot na lokacijata za gradenje i nisto drugo. Za g-din V. Bozinovski poznat kako "poet koga e vo drustvo na arhitekti i arhitekt koga e vo drustvo na poeti" sramota i zalno e sto ne ja svati stvarnata poraka na studentite negovi idni kolegi ne za poezija nego za arhiktetura.
Од: Brian, Canada
Датум: 30.03.2009 06:46:56
Apsolutno sum protiv bilokoe nasilie od bilo koj tip. Megjutoa objektivnosta na slucuvanjata vi e poslaba strana. Zosto ne napisete deka vo studentskata grupa bea i Vlade MIlcin, Sonja Ismaili, kerkata na Guner Ismail, kerkata na g-dinot Grcev i drugi aktivisti na SDSM. Mislam deka treba da se napomene, bidejki vednas se gleda motivot i maniplacijata na studentite, osobeno sto se ovekoveceni na snimkite. Igorco ako si vernik ne znaci deka si zatucan. Sekogas ke ima "protiv i za" za gradenjeto na crkvata, sto e normalno. Jas kolku sto znam a sumprosetal poveke zemji, recisi i da nema plostad bez crkva. Takov objekt voopsto ne bi trebalo da preci i kaj nas, a sosobeno da se podiga na problen od nacionalen karakter.
Од: sime
Датум: 30.03.2009 06:52:19
Ova mi lici na izrekata od Lenin korak napred dva nazad.Vo vreme na osvojuvanjje na kosmos na atomska fizika i voopsto nauka na narodot mu treba gospod.Ubavo rekol Isus Gospode prosti im ne znaat sto pravat.
Од: Poradi takvite "vernici" kako Janko mi se zgadi i crkvata i verata
Датум: 30.03.2009 07:29:28
Zosto policijata ne go privede Janko "Jadi burek"?? Zatoa sto e partiski vojnik??!!! a policijata raboti po naredba na Gruevski??? Za ovie tepacki golema odgovornost snosi Janko. Toj vo Petokot vecer ja koristese televizijata i go povikuvase narodot na PROTEST PROTIV PROTEST demek gi povikuval kako vernik pa duri gi povikuvase i site svestenici demek vo imeto na verata i crkvata a go prasuvam KOJ osnovni prava toi ima da povikuva narod za protesti vo ime na crkva i vera??? Dali CRKVA i VERA za nego znaci VMRO-DPMNE i GRUEVSKI?? Dali eden PRAV VERNIK bi si go dozvolil toa??? Takvite samo-proglaseni "vernici" se vsusnost BEDNICI koj se prodavaat za luspa od orev i koj pottiknuvaat omraza i tepacki megu svojot narod i likuvaat na sekoj mal propast na drzavata za potoa BEZ TRUNKA SRAM povtorno da se pojavat na nivnite im plateni televizii i da glumat zrtvi demek drugite bile krivi a ne oni samite odnosno negovite od koj e platen.Kogo pretstavuvase i onoj svestenik tamu so ikonite?! SRAMOTA
Од: igor
Датум: 30.03.2009 07:35:59
Abe pametnakovicu,i 15 Gamii ima pa sto.Ne e poentata vo crkvata tuku zasto sega pomegu dva kruga,DIREKTIVA od spasitelite nasi ne spasija 2002 i sega ke ne spasat moze nivni ikoni ke ima vo crkvata.Inace sum tezok ateist. Ama nikogas ne bi izlegol na bilo sto e protiv bilo koja vera (od sugestija).nekoj go nema i toa.
Од: Tode
Датум: 30.03.2009 07:41:40
Nemirite sto se slucija minatata sabota gi osuduvam. No, ako ne bea tie kutri selani(koj nekoj gi narekuva nepismeni) ke nemalo crkovni hramovi, ne samo vo glavniot grad na R.makedonija, no i vo dijasporata.
Од: dbreak
Датум: 30.03.2009 07:47:13
Makedonija, kako drzava na BARABi, TEPACI, NEKULTURNI KONTRASHI, BAGABONTI, KRIMINALCI koi se zadskrivaat zad prvezot na crkvata, i koi ja sprecuvaat demokratijata i SLOBODNO IZRAZUVANJE NEZADOVOLSTVO (vo Evropa nareceno kako STRAJK), NIKOGASH nema da bide del od edno semejstvo narecno EVROPA. Bagrata od stilot na JADI BUREK ne moze ni vo son da go dostigne nivoto na eden siten seljak od zapadnata kultura. Iskreno treba Francija da dojde kaj nas da uci sto e "PRAVO" na STRAJK. Ova ni Stalin, Milosevic, Causeshku, i Caves ne go mozat. Ama im tropa na nivnata sudbina. Steta za intelegencijata vo MK koja ne se esapi za nishto.
Од: ZOM-Melbourne AVSTRALIJA
Датум: 30.03.2009 07:57:04
e igore igore cavkite ti go ispile pametot. Ako ti nemash vera ostanatite gragani vo R.Makedonija si imaat svoja vera koja doslovno si ja pocituvaat. Izleda ti si eden od selskite gragani pa zatoa taka pishuvash. Praviot Graganin ne paga na tvoe nivo.
Од: Mina
Датум: 30.03.2009 07:57:58
Neverojatno e kolku mnogu politikata i politicarite mozat da go zakrvavat svojot sopstven narod.Ovdeka nema zbor za demonstranti koj se tepaat so policija tuki mirni demonstranti koj sto se napadnati od neistomislenici kako na primer nacisi i nenacisti vo zapadnite zemji ama za razlika od kaj nas policijata pomaga da ne dojde do pogolema tepacka i sprecuva a kaj nas kako sto vidov na tv policajcite si gledaa seir i gi pustaa razgnevenite bogomoljci ili naostrenite gragani da gi tepaat studentite.Jankulovska treba ako moze da im ja kaze ulogata na policajcite vo ovaa zemja zatoa sto ocigledno ova e katastrofa.Sekoj ima pravo na svoe mislenje vo ovaa zemja i so tepalje od strana na policijata Gruevski si pravi losa usuga.
Од: Трпе
Датум: 30.03.2009 07:58:44
Нека ни е на здравје,со ЕПП влада и премиер мистер Рејтинг и познат голем илузионист.На македонскиот народ не му останува ништо друго само да се моли за оваа што го има снајдено овие години.На човек со вечерна економска школа од Прилеп му сметат интелектуалци кои размислуват поквалитетно од него.Тоа може да се види и по изборот на претседателски кандидат.Нашиот премиер се замислува дека е бог за македонскиот народ.За другите народности ништо не го ни интересира.Доволно му е да владее со овој напатен народ кој со крв го има створено и до сега зачувано ова парче земја.Но академците од архитектура му покажаа дека вечно неможе да опстои диктатор во 21 век.
Од: Branko M
Датум: 30.03.2009 08:00:30
Sramota, no sto da se ocekuva od bezboznici. "Arhi Brigada", sigurno ima i arhi diviziji, arhi korpusi i arhi armii. Nesto mi e somnitelno ova "arhi" ima mnogu slicnosti so desuvanjata kaj juznite komsii. Neka ne se sekira mnogu "pocituvaniot" Emilijan, licno ke doniram sredstva za izgradba na kambanerijata. Normalno deka ke se slusa crkovniot zvon do Veles i Tetovo. Ima vo Rusija vo edno malo gradce rabotilnica koja pravi crkovni zvona po recept star poveke od 600 godini. Ima najkvaliteten proizvod na svetot. Kambani izraboteni od niv se slusa vo precnik od 150km.
Од: Bubastis
Датум: 30.03.2009 08:03:14
Три работи: Прво, и да се организирани студентите од СДСМ, тоа ништо не менува, за тоа служат партии, битно е дали целта и средствата се легитимни ( а се). Второ, нека не се прават недоветни од црковно-државната коалиција ВМРО-МПЦ, јасно е дека тие се подбуцнувачи на силеџиите, грев ќе ги фати да манипулираат лица со попречен интелектуален развој. И трето, Македонија дефинитивно оди кон една партиско-религиозна диктатура, на која ако се дрзнеш да и се спротивстаиш може да бидеш и физички загрозен. Нека ни е на здравје
Од: Marjan
Датум: 30.03.2009 08:03:41
Gradot e poln so kic gradbi! da se slozuvam! no dali treba da se stopira "kicot" so pocnuvanje od pravoslvna crkva?!?!?dali nekoj demonstrira protiv sektanskite crkvi,sto isto gi ima naokolu?!!? a za poslabo upatenite sto se protiv crkvata neka se rasprasaat zasto bash tuka treba da se gradi crkva?!?!--podobro e da se pocne od drugite kic objekti na gradeznata mafija ,a koga ke se oslobodi gradot od niv crkvata i nema da preci nikomu!
Од: Skopjanec
Датум: 30.03.2009 08:04:24
Bravo Grujevski. Uspea da go skaras narodot po recept na Milosevic. Bumbarkata od Sitel, prodadenata dusa Latas i debilot Jadi Burek se del od tvojata propagandna masinerija. Nacionalizmot barem vo ovie prostori se so kratki noze. Vo toa i samite ke se uverite.
Од: Лавица
Датум: 30.03.2009 08:18:39
Тоа и можеше да се очекува кога за време на локални избори се протестира за нешто што е токму во надлежност на локалната управа. Кутрите студенти, некој ги вовлекол во кампања за лузерите од СДС. Многу е лошо да се протестира против изградба на црква.
Од: jovica
Датум: 30.03.2009 08:24:24
Studentite od fakultetot na profesorot Grcev sponatano resile da se pobunat protiv gradenje na crkva. Profesorot, koj osven teorija so koja e ispolnet i koj zad sebe ostavil samo edna arhitektonska "bradavica" pred zgradata na ESM, vo zivotot ne izgradil nisto monumentalno. Tokmu toj, sega na site im prodava eliten urbanizam i arhitektura. Ja razbirame negovata frustracija protiv crkvata, verojatno zaradi negoviot mesan brak i ateistickoto minato, kako i dolgot kon partiskoto minato pod mentorot Crvenkovski. Spontanosta ja doveduva vo prasanje slucajot sto zad sponatnite studenti se najde eksponentot na belosvetskiot spekulant Soros vo Makedonija, konspirativniot Vlade Milcin, a pred sponatnite studenti se najde i kerkata na univerzalniot "demokrat" Gjuner Ismail. Spontanosta uste poveke ja dovede vo prasanje utredenta reakcijata za eden bizaren incident na dva "urbani koncepta", bozem zagrizeniot pretsedatel na drzavata, Branko Crvenkovski. I da e spontano, premnogu e spontano, koga i
Од: jony^
Датум: 30.03.2009 08:42:25
Zamislete vernicite(VMROvcuite bez svojot pastir) dosle so dva avtobusi od Gostivar,za da ja branat izgradbata na crkvata na nasiot plostad.I pocnaa da tepaat studenti.Ima edna visitina,a toa e koj tepal studenti,ne izdrzal dolgo na vlast.
Од: Trajan
Датум: 30.03.2009 08:45:34
Od kade tolku studentite da go poznavaat Skopje.Pa tie se pola od provincija koj znae od koi sela se dojdeni.No neka se zamislat profesorite ili sakaat da go kopiraat Belgradskoto scenario.Ne im e mesto na studenti,učenici na protesti pa makar i mirni,oni može da protestiraat edino pred Ministerstvo za školstvo za nivni prava.No ako se prašuvam i jas , bez razlika dali tuka porano imalo ili ne crkva , sega ama baš ne i mesto na ploštadot,neka ostane toj kako e bez gradbi na bilo kakvi objekti oti i taka ne e koj znae kolkuj golem pa da se skusuruva od negoviot i na građanite prostor.
Од: Nikola
Датум: 30.03.2009 08:54:36
Bev svedok! Toa bea ludje koi imaa dobieno naredba da go sprecat protestot. Sekoj treti nosese aparat za fotografiranje. Jas sto otidov kako gradjanin da se pridruzam na protestot, ne ni pomisliv da nosam fotoaparat. Toa bea drzavni sluzbenici, dobro instruirani i motivirani od dobienite zakani za rabotnite mesta. Pred da trgne masata kon studentite (go pominaa cel plostad, a policijata ne gi zapre iako imase izvici za tepanje i vadenje djigeri), se fotografiraa medju sebe. Verojatno treba da dadat dokaz koj se od drzavnite sluzbenici bil so niv, a koj na drugata strana. Po prvite napadi, se sobraa i skandiraa: SIPTARI, SIPTARI.. Mediumite go defokusiraat problemot, otvoraat rasprava kade da se gradi crkvata? Toa vece ne e bitno, bitno e deka del od naselenieto e potgotveno da tepa narod sto ne misli kako niv i bitno e deka vlasta toa go podrzuva, odobruva i rezira.
Од: mene
Датум: 30.03.2009 08:55:47
“Полицијата дополнително преку снимките ќе врши препознавање на насилниците.“ Да се чудиш и да се крстиш. Зошто преку снимки да врши полицијата препознавање? Та нели полицијата била таму и совесно си ја вршела работата? Се прашувам зошто била воопшто таму? За да биде нем и слеп посматрач? Нели е пологично полицијата на лице место да превзема нешто кога се случуваат вакви работи, или појасно се гледаат на снимки лицата предизвикувачи на нереди одколку од самото место на настанот? Абре за што не сметате? За будали ли? Со самоиот тој факт докажувате дека полицијата си стоела и си гледала сеир или пак во најлош случај не смеела да дејствува или да ги приведе лицата тепачи оти било кој од тие страдалници полицајци таму одма ќе добиел некоја дисциплинска мерка или уште полошо -ОТКАЗ. До кога бре ќе не правите слепци?
Од: graganin
Датум: 30.03.2009 09:01:02
samo neka prodolzat da tepaat studenti..ce vidat koga studentite ce se krenat sto se slucuva ....samo gledajte go primerot na Grcija i mnogu jasno ce vi stane gospodine Nikola Chaushesku
Од: mene
Датум: 30.03.2009 09:01:26
Samo eden zbor S R A M O T A
Од: Makedonec -
Датум: 30.03.2009 09:16:03
Омразата кон се што е Македонско, православно од страна на СДСМ , навредите ,омаложувањата ,понижувањата , на сите кои не мислат како нив се враќа како бумеранг ама по глава. Престанете веќе еднаш , Што сакате ѓраѓанска војна ?
Од: ПРИЈАТЕЛ НА ШУТРАЦИТЕ
Датум: 30.03.2009 09:17:26
Предлагам да ја анализираме структурата на учесниците на судирот на плоштадот.Како прво како успеа да им се наметне на студентите ќерката на шефот на изборниот штаб на кандидатот за преседател иако таа нее студент ивторо зошто овие протести небеа пред 2-3 месеци туку сега пред вториот круг на изборите кога очите на јавноста а посебно меѓународната се свртени кон успешноста на одржување на истите.Одруга страна пак бевме сведоци на невиден верски примитивизам поттикнат од страна на верските кругови заглибени во корупција(хотелИзгрев).Ова исто се случи во Австралија кога со месеци нашите иселеници ја забавуваа тамошната јавност а се во функција на лакомоста на црковните кругови.Посебно беше забавна изјавата на опозицискиот кандидат за преседател да никој не смее да ги тепа децата и жените.оваа изјава подсеќа на изјавата на Милошевиќ во Косово ,,да нико несме да вас бије сем мене,,На крај апел за малку конструктивна полемика а не омаловажување и навреди од страна на полемичарите.
Од: ateist
Датум: 30.03.2009 09:18:27
Po toa sto se sluci veke nisto nema da bide isto.Sto misli mnozinstvoto deka ke ne uplasi nas koj na nikogo loso ne sme mu napravile vo site vojni na balkanskite prostori,a se znae koj povikuvase na verski fanatizam od site 3 veri.Na Bendjamin i takvi kako nego im poracuvam ne vi se plasime, a za vaseto nisko civilizacisko nivo so gradenje na crkvi nisto nema da se podobri.Naldobro za vas e da se teleportirate vo sreden vek zaedno so Janko i da si uzivate vo celodnevni molitvi.Na ostanatite ostavate ni da odime vo21 vek a ne vo13.
Од: прилепчанец
Датум: 30.03.2009 09:19:20
"Ја�� не сум во градбите од дрво и камен"."Бог е секаде околу тебе,подигни камен и ќе ме најдеш,пресечи дрво ќе ме видиш,отвори душа и јас сум во тебе"...Тешко на тие кои тепаат во име на религијата и Црквата...
Од: dame
Датум: 30.03.2009 09:21:13
de be da mi kazhe nekoj od koga sonja ismail mirko popov i vladimir milchin stanaa studenti na arhitektonskiot fakultet? i najdoa bash pred vtoriot krug na izborite da pravat provokacii. pa kako ne im e sram? banda komunistichka (ama vnimavajte- tie se "intelektualci" a drugite se "seljachana"). i stvarno- zoshto ne se bunea protiv spomenikot na skender beg (koj mene lichno ama ich ne mi smeta). nevidena provokacija i glupost beshe ovaa rabota. scenario koe liceto BC go najavi pred tri meseci.
Од: Ели
Датум: 30.03.2009 09:22:57
Не е ниту важно кој за што демонстрирал; студентите искочиле и имале право да си казат своето мислење. Сите што не се сложувале можеле да „закажат“ нов протест и на културен на начин на го кажат своето мислење. Поента е: не политизирајте и тоа што не мора...
Од: Lile
Датум: 30.03.2009 09:26:39
Pa kako ne se stramite sto pisuvate.zastanete vece ednas da stoite zad SDSM i bidete olicetvorenie na eden sofisticiran vesnik,a ne da dozvoluvate da ve manipuliraat edni sitni politicarcinja na koi im se gleda krajot , a se nazira i raganje na nekoi drugi partii koi ce pokazat sto e politicka kultura,i ostavetego narodot go otruvte so politicki otrov.No malku po malku i narodot se osvestuva pa ce im go svrti grbot na site tie mizerni bozem partii koi se sklop na "Basi buzuk".Bidete samokriticni i objavete go ova pismo.
Од: Do Site Albanci
Датум: 30.03.2009 09:29:16
Skandiranjeto SHIPTARI, SHIPTARI, e krajno primitiven chin, organiziran i pdrzuvan od vladeackata struktura. Jasno e koj skandirase - clenovi na Partija, krajno primitivni, koj ne go pretstavuvaat celiot makedonski narod. Primitivci ima nasekade, i kaj Makedoncite i kaj Albancite i kaj Norvezanite. Problemot e sto kaj nas se podrzani od Vlasta, bidejkji i samata e primitivna. Jas vo imeto na site Makedonci, koj ne go poddrzuvaat primitivizmot Vi se izvinuvam za navredite koi bea izreceni protiv Albancite. Se sramam od pomislata deka vo 21 vek seuste ima Makedonci zaglaveni vo sreniot vek (ang. Dark Ages - mracna epoha). Voedno, do site gragjani na RM apeliram da razmislat kade se dvizi drzavava - kon EU i Nato ili kon inkvizicija i progoni.
Од: citatelka2
Датум: 30.03.2009 09:32:40
Коментариве речиси рекоа се, освен дека тепачите, односно таканаречените бранители на верата, урлаа на малата група студенти кои дури не се ни поместија од место, со таква омраза и силина нарекувајќи ги мшиптари(што е говор на омраза и знак дека ама баш ништо не се сменило од зачетокот на современото ВМРО), милчинови курви и комуњари. На Јутјуб може секој тоа да го види. Потоа се промовираат на ТВ некои емисии (АТВ??) Балкан без граници, со страшен говор на омраза, повикување да се линчуваат и протераат од земјата сите на ИЌ, турци, албанци-некој треба конечно да реагира на тоа. Како не му е срам на оној млад човек од студентската организација??? да ја повикува токму ќерката на Исмаил да имала повеќе чувства кон она што е свето за македонецот. А јас сиве овие години бев во заблуда дека мирољубивоста е таа која е света за македонецот.
Од: branko
Датум: 30.03.2009 09:33:20
Crkva vi smeta da se izgradi, a ne vi smeta i nikade ve nema da reagirate koga se gradat ogromni i nezakonski zgradi i "kineski zidovi", nadvor od propisan gabarit (visina i sirina), urbanisticki nedozvoleni trgovski centri. Toa ne e "siluvanje na Skopje"!!! Samo od prodazba na vakvi nezakonski objekti (stanovi, delovni prostori) se ostvaruvaat basnoslovni sumi, izrazeni vo milioni evra? Koi se vrednostite za koi se zalagame?
Од: Vernicka
Датум: 30.03.2009 09:37:57
Mojata pokojna baba, stara skopjanka, da moze da vidi sto se pravi, bi rekla" Selo se pleni, baba se cesla". A bre imate li gram um vo glavata?! Vladata, ako saka da ugodi Bogu, neka napravi so tie pari eden proizvodstven pogon vo Bunardzik i neka vraboti makar stotina gladni socijalci. Pogolema crkva od toa nema. Uzas me fati koga ja gledav mlakata reakcija na policijata! A sto se odnesuva do spomenikot na Skenderbeg, ke storam nijat da polozam tamu cveke, zasto toj bil, kolku da znaete, pred se borec za hristijanskata vera, cij tatko Jovan bil po poteklo od Makedonija, a majka mu bila od Polog, Slovenka po ime Voislava.
Од: zabegan.
Датум: 30.03.2009 09:41:02
Со се можам да се сложам АМА верници со ИКОНИ враце да напаѓат СТУДЕНТИ кои дошле на мирен протест и да викат ШИПТАРИ е тоа е КОАЛИЦИА нА ЦРКВАТА со ВМРО.Се виде кој кого нападна. ВЕРНИЦИ можат ли да бидат кои ја напаѓат ,иднината на Македонија?? ГРУЈО подалеку рацете од ДЕЦАТА. И ако сакаш да владеш со сила и тепајне не ќе ти помине само креваш поголема тензиа против себе.НЕ МИСЛИ дека си вечен запрашај се каде ќе одеш ко ќе ПАДНЕШ?Ниедна земја неј помила од СВОЈАТА РАЗМИСЛИ се уште имаш ВРЕМЕ.
Од: od zoki
Датум: 30.03.2009 09:50:06
svesti se makedonijo
Од: Petar.k
Датум: 30.03.2009 09:51:40
Dajte mu na studentite vizi pa da vidat sto gi krasi centrite na svetskite gradovi.Dajte im kompjuteri da vidat kakvi idejni resenija ima za ureduvanje na centrite dajte im dokumentarni emisii da vidat kade s sobiraat vernici vo svetot ne zboruvam samo za Makedoncite zarem ne naucija studentite kako pominaa nivnite kolegi vo Brisel kako protestiraa na mal prostor i da vidat dali studenti protestiraat za ili protiv izgradba na crkva zatoa sto politikata ne ostava prostor za cuvstva taa koristi neuki i ne educirani a vodacite se manipulatori koi rabotat vo interes na tie sto sakaat da dojdat ili se na vlast.Samo crnite scenarija sto se vodat na ovie prostori nikoj od studentite ne gi zagrizuva deka pak ke ostanat bez vizi bez izlez samo da im pogodat na unistuvacite na Makedonija samo za da si gi zadovolat alcnite apetiti za vlast a marionetki stalno ke ima.Scenarijata se poftoruvaat od 2001 navaka sekogas koga odredenata partija gi gubi poziciite na nadmoc'.
Од: Prilepcanec
Датум: 30.03.2009 09:59:00
Vakvite vreminja,g.Gruevski gi pravat vakvite lugje od vlasta,kako vas.Vremeto,kalendarski,e preubavo,prolet,no istoriskoto sto im go sozdavate na svoite gragjani (i selani) e nepodnoslivo.Tie sto gi pustivte da se razmavtuvaat so krst i vera,a koi isto kako vie ne vlegle vo crkva,otkoga se krsteni,ako se krsteni,se razmavtaa i so pcosti i so tupanici,sto pak se odvivase pred pocicajcite "mirotvorci",isto instruirani da se gledaat seir.No seirot go vidovme site,i nadvor od RM,vo koja se kolnete,a koja so sekoja lopata ja potkopuvate,g.Grujoski.Duri i svestenicite rekoa deka mestoto e ne sootvetno,no vam vi se sonilo-i izgleda ke nema spas od vasite snista. Dobro e pak sto na studentite im se pridruzi dekanot,a trebase da im se pridruzat i drugi arhitekti.. A vasite kontrademonstranti se od redot na onie,kako g.Bicikliski,koi zarabotuvaat za zivot:cuvajte se da ne vi dojdat pred vratata,ako ne gi isplatite sootvetno-so nekoja rampa na parking,na primer.
Од: Nikola - Germanija
Датум: 30.03.2009 10:03:34
Jas sum pravoslaven vernik,no se prasuvam sto ke pridonesuva uste edna crkva na plostadot,koga na pravoslavnite vernici im stojat 2 bliski pravoslavni hramovi na raspolaganje da mu se obratat na boga?!Ocigledno e deka Fasistot Gruevski saka sam sebesi da si izgradi "spomenik".Takov bese i Romanskiot pretsedatel Nikolae Ceaucesku,no znaeme kade i kako zavrsi!Plostadot vo poslednite godini pocna da lici na nesto,no so izgradba na uste edna crkva ke se narusi celiot izgled ne samo na plostadot,tuku na celo Sk.Kjotekot od sabota e samo pocetna najava za voveduvanje fasisticka diktatura vo 21vek(!).MK aktuelno ne gi ispolnuva ni najosnovnite covekovi standardi na slobodno izrazuvanje na mislite,pa se lutite na Evropa!Za drugi standardi da ne zboram.Za vreme na SDSM barem nemase subtilen teror vrz gragjanite.Ke glasate li na 5. za Ivanov,cela Drzava ke vi odi u PM!Togas ke se molite i na "Severna Makedonija",samo da ve spasat Fuere i dr. od intelektualno ogranicenite Kopuci vo DPMNE.Pozdrav.
Од: baze
Датум: 30.03.2009 10:10:33
mafija politicka se ovie od ssukm i baram od site studenti vece da ne placame po 100 denari sekoja godina za toa politicko rakovodstvo na celo so vmrovceto samuil poz
Од: Mene
Датум: 30.03.2009 10:16:19
Kakvi predavnicvi i kako si ja prodavat nacijata! Da se bira strana od muslimani organizatori i strana na nevernikot Branko Crvenkovski so celoto SDSM! Da zivee Makedonija i Nikola Gruevski!!!!!!
Од: Александар
Датум: 30.03.2009 10:17:20
1. Не е важно кој ги организирал протестите. Во 1997 кога ВМРО организираше `студентски` протести на протестантите не им фалеше влакно од главата, слободно протестираа со денови. Од тие протести неколку ликови како Влатко Ѓорчев и Антонио Милошоски си направија и завидни политички кариери. 2. Во саботата евидентно беше присуството на приврзаниците на Јован Вранишковски на плоштадот кои мавтаа со знамињата на СПЦ и го претепаа македонските студенти а македонската полиција само немо набљудуваше.
Од: .........
Датум: 30.03.2009 10:19:13
Odlicno.... Go imame najgolemiot kich od kuka spomenik, na majka Tereza (so prekrasna metalna kupola sto go karakterizira nejzinoto vreme, a gulabite nejzinite kvaliteti) ke imame kich spomenik od Aleksandar cie ime samo go flekame, a toj kutriot ke si pee pesni od Toshe, ke se pazime da ne skrsime glava na skalite kaj kej kaj sto ke se gradi gigantska zgrada nepotrebna nikomu, za na kraj da imame kaj da se prekrstime od site gadosti.... A mislev... ne moze da stane polosho... e mozelo!
Од: Македонија
Датум: 30.03.2009 10:24:29
Некој да ми кажеше пред 3 години дека Груевски ке воведе ФАШИЗАМ во Македонија главата ке му ја скапев.
Од: Драги
Датум: 30.03.2009 10:24:51
Трагично.Патетичните и самозвани потомци на Александар Македонски,со недораснатоста,рабијатноста и дивјаштвото,во сабота предизвикаа поприличен ужитак во полза и на среќа на македонските непријатели.Каков хероизам.КРСТ на КРСТ,православец на православец,Македонец на Македонец.Амбиент карактеристичен за мрачниот среден век и инквизиција.Хотентотите кои сигурно некој ги *изработил*,како млади мајмуни-а со такви на жалост Македонија не оскудева-осведочива сознание дека кај некои луѓе процес на инфантилна неукост уште трае.
Од: ana frank
Датум: 30.03.2009 10:25:19
Isproban recept - popovi, topovi i lopovi sekogash rabotele vo odlichna simbioza od pamtivek. Me chudi kako ne izvlekoa pouka od skoton miloshevich deka sekoj koj saka da gi mesha ovie raboti, moze da go manipulira narodot so ovie tri nachela nekoe vreme, no posle toa pagja so ulichna demokratija i nasilstvo - nacheloto koe sam go poddrzuval... Koj od asbja zivee - od sabja ce gine. Da bide polosho Gruevski ne demantira deka imalo pripadnici od VMRO, tuku opravdanieto e deka "toa go organiziral SDSM". Koe poremetuvanje na demokratijata. Demek "OK e da se tepa opozicijata - tie ZVANICHNO ne mislat kako nas - zal ni e za ostanmatite koi uletale". OК, си постои freedom house, хелсиншки комитет и Европска комисија - ќе си го кажат своето, а потоа Груевски ќе се чуди како СДСМ го искористил своето влијание во меѓународните институции за да „кодоши“. Исто како Милошевиќ - исто... Тотална изолација...
Од: nekoj
Датум: 30.03.2009 10:27:35
Parite za gradenje na crkvi ili djamii dadete gi na narodot....zdravstvo, obrazovanie, stanovi za socijalno zagrozeni lica..itn,itn
Од: Игор
Датум: 30.03.2009 10:40:34
И тогаш миропомазаните им се обратија на студентите со зборовите со кои Исус им се обраќаше на римјаните: "Одете си од тука пичка ви материна". И сите беа среќни што се борат во името на црквата и што директно ќе одат во рајот.
Од: mecok
Датум: 30.03.2009 10:41:20
Malce gi tepaa.
Од: Еден од многуте македонци
Датум: 30.03.2009 10:42:18
Абе повокатори комуњарски, не се правете студенти и колку сте тоа вие учени. Било каде и на било кој начин дојдете и покажете се.. ве чекаме.. не провоцирајте цела маса на народ упропастена од СДСМ, не школувани да, бидејќи немале со што да се школуваат. А вие бегајте од оваа држава кога не можете да и помогнете, тоа Ви е најголемата желба, нели. Јас ќе останам тука..
Од: Petre
Датум: 30.03.2009 10:43:48
ocigledno e deka na organizatorot na protestot - Naracatelot mu trebase reakcijata na kontraprotestot za politicki celi - izboren marketing..duri nema da me cudi i tamu, vo kontraprotestot da ima umesamo prsti, bez da znaat akterite sto dobija slakanici i kloci ( a mislam deka za toa se i plateni, isto kako i tie sto tepaa i ke snosat konsekcvencii).. znaci obicen Izboren kuklen teatar , a Naracatelite vednas se oglasija
Од: Граѓанин на РМ
Датум: 30.03.2009 10:48:02
Јас ја почитувам секоја вера, но ова што се случи на плоштадот во Скопје е срам што го направија неколку хулигани и простаци, а ќе треба сите да се срамиме заради нив. Правите верници секогоаш го вртат другиот образ, а не напаѓаат со шамари и клоци. Во текот на велигденските пости, тие излегоа на улица и со навреди, закани и напади кажаа колку големи верници се самите тие. Само кај нас поповите возат BMW и наочари за сонце кога даваат изјава за телевизија. Изгледа „спонтаната“ група верници по пат ги припремија транспарентите и знамињата. Нивниот протест не мора да биде пријавен во МВР зашто „спонтано“ се собрале и „спонтано“ ставија флаери на секоја кола во центар. Најсрамно е да се нападне младината и студентите, најсрамно е да се задуши гласот на поединецот во една држава.
Од: carrie
Датум: 30.03.2009 10:54:17
apsolutna podrska na studentite!!! crkva na plostatd?!?! kade beee so toj pamet? se sramam sto ziveam u drzavava opkruzena so tolku prost i seljacki neobrazovan narod!! fuj!!!!!!!!!!!
Од: zaklina
Датум: 30.03.2009 10:54:40
Procitav mnogu komentari, od sekakov tip. Nekako mnogu ubeduvanja dali treba da se gradi crkva ili ne, dali e nekoj protiv ili ne. Sekoj ima pravo na svoe mislenje-toa e demokratija. No, dali treba na vakov nacin da se reagira so navredi, zakani i tepanje. Komentirajte go toa ve molam. Sakanjeto ili nesakanjeto crkva da se gradi e pravo na sekoj slobodno da razmisluva. Osven ako nekoj misli deka i tepanjeto e pravo na sekoj taka da se "izrazuva" ????
Од: јас
Датум: 30.03.2009 10:57:35
Уште неколку вакви настани и ќе заврши Грујо како ЧУЕШКУ!!
Од: Александар
Датум: 30.03.2009 11:17:29
Како не им е срам....па и оној Јанко "големиот христијанин"....за сите треба кривични пријави... НЕЈЌАМ ЦРКВА НА ПЛОШТАД!
Од: павле
Датум: 30.03.2009 11:20:58
Браво луѓе што почнувате да се будите.Поздрав за сите што осетија каква е оваа власт.Криминална, квазипатиотска,фашистичка...
Од: Ivan
Датум: 30.03.2009 11:21:53
Ova e fasisticka vlast so bolen firer Gruevski koj saka da ima apsolutna vlast. Najgolem dokaz se ovie jurisni odredi od izdrogirani vmrovcinja koi tepaat zeni i deca. Ova e diktatorska i nasilna vlast koj eden den ke odgovara za svoite postapki. Luge razbudete se ziveete vo iluzii na fasizoiden firer Gruevski.
Од: Martovka
Датум: 30.03.2009 11:26:08
Auuuu, e ova e kapak na se, nema veke idnina za Makedonija....Zalno i Tazno G-dine Kvazi Vernice Premierski! Neka vi sluzi na cest, ljubitelu na bugarskiot narod
Од: komu ide
Датум: 30.03.2009 11:29:58
Bravo Branko M Jas ziveam karsi idnata crkva. Ako taa kambana se slusa 300 km vo precnik togas ke te tuzam i ke baram da mi kupis nov stan zosto vo mojov nema da mozam da ziveam. Znaes, takvi kako tebe tresat samo zeleni a tvojot Glupjo gi sozreva - prostacino.
Од: ilina
Датум: 30.03.2009 11:41:40
uste od staro se znae[ako uste znaeme]deka crkva se gradi na mesto dojdeno na nekoj po son.Sigurno na Gruevski ili nekoj od negovite mu e dojdeno na son da pravi crkva na toa mesto.Ne mesajte politika i religija.
Од: Goran
Датум: 30.03.2009 11:57:51
Malku cudno vo celiov slucaj e -Arhitektonskiov fakultet se sostoi od samo 30 studenti ili ovie koi go branat Skopje bea edinstveno samo clenovi na SDSM.Zarem vaka mislat da stignat na vlast.Cim tamu imalo vidni clenovi na SDSM se znae koj stoi pozadi ova ocajno vostanie.
Од: aleks10
Датум: 30.03.2009 12:05:25
Do koga ke rezirate i ke kuvate vakvi situaciii !!! Ne ste interesni procitani ste komonjarcinja edni !!!! Tesko e koga si vo dlabok aut!!!!
Од: Makedonec
Датум: 30.03.2009 12:18:24
Da,gospodinot Chaushesku neka se sprema za sudbinata so ke go snajde!!!! Znaeme,znaeme, Branko i Sdsm se krivi tie im rekoja na kutrite studenti sto da pravat,ako ne se tie togas se znae albancite...mora da bide nekoj kriv za vashite fashisticki metodi....lele...ne znam samo kako si dozvoluva vladava da organizira huligani da tepa nevini deca!!!!! Kade ke vi odi dusata gospodine premiere????
Од: levko
Датум: 30.03.2009 12:44:29
soo struga se cudevme a ova e cudo vo milano!
Од: obrazovan seljak
Датум: 30.03.2009 12:50:02
abe sramota so se bunite za izgradba na crkva na plostad. Kaj bevte da protestirate koga se gradese divogradbata u park i gradbata do gtc i divogradbata na kej
Од: Поединец
Датум: 30.03.2009 12:53:50
Зошто баш сега протестирале, а не пред или после? Затоа што само за време на избори власта ќе ве удостои со коментар или одговор (макар и со ќотек) за ва��ето мислење. Иначе тотално ве игнорираат со ставот „Кој ве шиша“. И ама баш ич не ме интересира што мислат ниту Груевски ниту Бранко Црвенковски. Ме интересира што мислат претставниците на судската власт и правниците. Нивна задача е да обезбедат функционирање на правната држава, и да реагираат кога на некому му се ускратени правата загарантирани со Уставот на РМ и со ред други меѓународни документи на кои потписничка е и Република Македонија. Место да дробиме и кукаме, некој треба да отиде до кај тие што беа спречени да протестираат и да им понуди бесплатна правна помош.
Од: bojanb
Датум: 30.03.2009 12:58:11
Slucajot so tepackata e navistina interesen. Dodeka site ke polemiziraat za toa koj prv pocna, ostanuva vpecatokot deka nekoj seto toa dobro go insceniral. Vo nasava drzava nisto ne se slucuva spontano koga e zamesan Crvenkovski. Od sto maka utredenta reagirase kabinetot na Pretsedatelot na drzavata. Kabinetot ne reagirase zaradi losiot vpecatok sto moze da go ostavi zemjata pred svetot, vo periodot megju dvata izborni kruga, tuku reagirase za da ja nabedi Vladata i Ministerstvoto za vnatresni raboti. Nemozno bese da se skrie zadninata na nastanot, koga se organizira srede izboren proces. Koj gi organizirase studentite od fakultetot, spontano, za izjavi za nastanot da dava nivniot professor, a ne tie, koi bile kadarni da organiziraat protest. Otvoreno e prasanjeto: vo koja uloga zad niv bil Grcev, koga veli deka sponatano resile da se pobunat protiv gradenje na crkva. Ajde, profesorot, ama sto baral reziserot Milcin da im dava poddrska? Verojatno za da izrezira nastan, so koj treba da
Од: ana
Датум: 30.03.2009 13:03:22
Lugje- crkva na plostad????? Tvrdoglavosta i inaetot ke napravi da se napravi najgolemata arhitektonska glupost ....kako i mnogu sto se napraveno vo poslednite decenii....Nikoj nema protiv od izgradba na crkva-no na sred plostad????? i samiot svestenik kaza deka na crkvata "i treba" mir, tisina.....na plostad?????aloo, razbudete se i nemojte da dozvolite da se sramime zaradi necie prepukuvanje i glupost....
Од: Verag
Датум: 30.03.2009 13:07:57
Прама проф. Чепреганов агресивноста е резултат на примитивната природа на човекот.Што би рекол нашиот народ - дојдоа дивите и ги избркаа питомите. Како што изјавил Котевски,полицијата добро си ја извршила задачата- им помогна на насилниците да ги избрка мирните протестанти. срамно е од Груевски што веднаш го посочи Грчев како организатор.Од каде знае?Не е ни најмалку важно кој е организатор,кој учествувал,кој посматрал во близина. Демократско,уставно право е да се протестира. Не може да се сокрие дека тепачите,плукачите,тие кои извикува непотребно Шиптари.Со вакво однесување предизвикаа национална и верска нетрпеливост за што во правна дпжева би биле казнети. Нажалпст кај нас,во оваа диктатура од ВМРО,ќе одговарат тие што мирно и законски протестираа,на хулиганите од ДПМНЕ ќе бидат наградени од организаторот на антипротестот со значајни функции во државата.Не им требаат снимки за тоа,знаат на кого му давале наредби.
Од: b
Датум: 30.03.2009 13:10:44
Конечно паднаа маските на луѓето што ја представуваат МПЦ. Завземаа страна, се впуштија во политика. СТРАМОТА! Гледајте си ги мантиите и прескапите џипови, настрана од политиката. Време е поглаварот да си оди, а тој што го пратил некни, некој си прота, веднаш да се распопи. Тој бил за црква тамо. Толку му сече паметот. Па јас сум за фабрика на плоштад, неко трет за хотел. И чија желба да се исполни?
Од: Projko
Датум: 30.03.2009 13:11:41
Очигледно тоа не беше едукативен час на студентите од Архитектонскиот факултет, ниту час по веронаука. Скопје веќе не личи на ништо, се изградија толку објекти без ред и поредок, па и црквата Свети Климент е исклучена од центарот иако кога се усвои планот строгиот центар многу пораскошно беше планиран. Тешки црквата да е проблемот, ама не е. Заокружете го плоштадот со бирнис објекти, што ќе ви е култура, простор што дише...? Да беа будни студентите немаше градот да наликува на грмада, а плоштадот немаше да биде заграден како заробен простор... А за доблеста на некои архитекти сведочат камењата од црквата Света Богородица вградени во нивните приватни куќи на Патризанска...
Од: ljupco,bitola
Датум: 30.03.2009 13:32:11
Koe tepanje be,ova li e kotek? Pa bogohulenjeto e smrten grev, malku im e toa sto go dobija ovie crveni 'brigadiri', koi poradi sitni politicki poeni,se osmelija da digaat glas protiv izgradbata na svet hram.
Од: slobodan
Датум: 30.03.2009 13:37:03
Dojde red i studentite da jadat kjotek, od primitivni debili!!!! Shto se sluchuva?????
Од: Petar
Датум: 30.03.2009 13:51:29
Vo Evropa pred 10 veka zavrsi gradenjeto crkvi okolu koi potoa se formiraa gradovi.Vo zalna makedonija vo21 vek,vo vekje oformani centri na gradovi se gradat crkvi i spomenici.Tolku kasnime zad zapad.
Од: zelezara
Датум: 30.03.2009 14:04:34
Do Cacko.Abe slepec ne e poentata koj i zosto ucestvuval na protestot,tuku zosto lugeto koi bea na protestot bea natepani.Demokratso pravo na sekoj e slobodno da go iskazuva svoeto mislenje a ne da bide tepan ako misli sprotivno od vas.Abe koi seljacana ste mi se gadi od vas,ni go rasturivte Skopje
Од: Ljubitel na crkvi
Датум: 30.03.2009 14:13:35
O~igledno Grujo mo`e se! Pa neka izgradi crkva vo ^air!! Da vidime dali tamu }e tepa! Poddr{ka do site {to go sakaat Skopje i {to sakaat da prestane negovoto nagrduvawe!
Од: skopjanka
Датум: 30.03.2009 15:13:54
Do ILINA: Znaeme deka taka se gradi crkva ama ako na Premierot mu se sonilo neka ja gradi ama od SVOI pari ili donacii a ne da zema od Budzet , od narodot !! Ne mesaj babi i zabi!!
Од: Roz
Датум: 30.03.2009 15:39:18
Crkvata bese samo pricina SDSM da izlezat na protest i da pravat nemiri a potoa da ja obvinuvaat Vlasta i Gruevski.Za dzabe ne se nosea paroli so recenici koi izlegoa od ustata na SDSM-ovci!
Од: molekula
Датум: 30.03.2009 15:40:37
Ma kakov SDSM, kakov VMRO, kakvi sranja bre divi zivotinji! Ne e do toa! Pa toa e tepanje eeeej, polupismen svetu! Beden i neciviliziran! Treba sekoj normalen covek na ova da reagira! Strasno!
Од: mene
Датум: 30.03.2009 15:42:52
Sto krevate galama okolu nekolku samari. Vladata na grujo uste ne pocnala da tepa toa im e zagrevanje. Cekajte da pocne da tepa pa ke se zalime - ama kade ke se zalime?? Ua bagro Fasisticko - VMROVSKA
Од: lenin
Датум: 30.03.2009 15:48:09
Bravo Grujo! Pa ti si bil podobar i od mojot naslednik Stalin. Koga ke se reinkarniram ke mi bides prv sovetnik za upravuvanje so nacijata. Samo taka prodolzi so ovoj narod samo taka! Ne samo crkvata da se vka sv nikola tuku i drzavata prekrstija vo Nikolodinija da se znae deka ti si vladetelot i nikoj drug> A tie sto ke se sprotistavat stapot i nisto poveke . Bravo i za crkvata sto te podrzuva . Samo nema potreba da davaat izjavi deka treba mirno da se razgovara. Neka im dadat na klisarite stapovi i vo ime na boga i tie neka tepaat. Barem sega imaat pari da kupat stapovi lapnaa milioni evra so Izgrev pa kasata im e polna isto kako i bugjetot. Samo napred! Da zivee reinkarnacijata vo 100 cekori prosirena i ojacana!
Од: niko
Датум: 30.03.2009 15:53:32
So vakvo varvarstvo promovirano od vlasta nie mozeme samo da pregovarame za priem vo drustvoto na antidemokratskite i antiliberslnite sili. Posledicite od lesnotijata so koja premierot i do nego bliskite gi komentiraa nastanite doprva ce gi pocustvuvame.
Од: koki
Датум: 30.03.2009 15:53:52
MPC si go pokaza vistinskoto lice odnosno kon koja strana si vlece.Mesto da se sekira deka narodot t.e vernicite vlasta im gi donese do prosjacki stap oni se sekiraart za sebe dali vlasta ke im otvori uste edna FABRIKA za popovite.Pobarajte od vlasta da im se ovozmozi na narodot da imaat svoji prihodi za da mozat da vi ostavat vam nekoj denar koga odite po domovite da im krstite voda .ZALNO na koe derede padnavte definitivno so ovaa postapka izgubivte doverba kaj mnogu vasi vernici i pocituvaci na Pravoslavnata vera.GOLEMA PODRSKA NA MLADITE ARHITEKTI
Од: ника
Датум: 30.03.2009 15:58:19
Би сакала да знам дали постои некаква граѓанска иницијатива за поддршка на младите луѓе и студенти кои беа брутално истепани и каде можеме да го дадеме нашиот глас во нивна корист?!Тоа што се случи е голема срамота за сите нас и ако некогаш тука и се изгради црква,истата никогаш нема да претставува споменик на убавата мисла и разбирањето туку ќе биде столб на нашиот срам!
Од: saso jovceski
Датум: 30.03.2009 16:04:13
ova so protestive se samo dokaz kolku sme kako luge daleku od verbata sto nasiot Gospod Isus Hristos bi sakal da ja vidi vo nas,bez razlika od koja strana na protestot gledas.Na Boga ne mu trebaat zborovi i crkvi da mu pokazeme verba,Mu trebaat dela vo smisla na ljubov i pocituvanje megu sebe i pocituvanje na patistata sto ni gi pokazal na nas gresnicite za eden dobar zivot.Samo sakav da pokazam kolku sme daleku od tie Negovi patista,osobeno so vakvi protesti.
Од: попсимон
Датум: 30.03.2009 16:23:49
www.crkva.lefora.com www.crkva.lefora.com www.crkva.lefora.com
Од: бибе
Датум: 30.03.2009 17:00:35
ова е лудило од демократска се претворивме во диктаторска држава ако не се мисли со нивна глава може ида те снема ијас мислев дека груевски до овој степен нема да не доведе но се виде дека и на најдобриот дај му ја власта па ке видиш каков човеке или каква будала е при очи се прави дека не гледа што се случува а на неговите послушници игласачи како да им дал некои очила и за нив е се супер секоја чес на понекој сто ги знам игласно го кажуваат колку се разочарани идека нипод притисок не излагаат повеке на гласање
Од: struga intelektualec
Датум: 30.03.2009 17:17:00
nasilstvo nikogas i ni po koja cena.Na nasilstvoto mu prethodi omrazata koja ne e svojstvena za nitu eden hristijanin i cestit makedonec.No jas sepak ke moram da gi prasam nasite dragi studenti zosto ni ednas ne se organiziraa za rusenje na mnogute nepravdi pocnuvajki od hasot vo urbanizmot niz celo Skopje i niz cela Makedonija,makite od egzistencijalna priroda na mlekarite,stecajcite,vojnicite...Gospoda studenti pogledajte sto pravat vasite kolegi niz Evropa.Reagiraat na sekoja nepravda smelo i odvazno.A mladiot igor koi gi navreduva pravoslavnite vernice ne e nisto podobar od sekoj ulicar i tepac.Negoviot komentar ni od daleku ne nalikuva na nesto intelektualno.
Од: Анѓелкоски Методија
Датум: 30.03.2009 17:32:06
Кога утрински ќе стане неутрален (вистински) весник? Прва манипулација - „Насилници и студенти“.Не ја коментирам. Втора манипулација „Премиерот призна дека имало негови“ - реалната реченица е „Не можам да тврдам дека немало членови на ВМРО меѓу луѓето кои се обиделе да го спречат протестот“. Трета манипулација - Никаде не е споменато дека протестот против одлука одобрена од уставен суд, СЛУЧАЈНО се погоди да е меѓу два круга и СЛУЧАЈНО таму се најдоа Милчин, Исмаил, Грчев и други СЛУЧАЈНИ минувачи. Ја спомена само „случајната“ спротивна страна. Вистински весник би утврдил дека Ниту една од групите ништо не направила СЛУЧАЈНО!
Од: Franko-London
Датум: 30.03.2009 17:39:16
Eden sum od nekolku stotinite Makedonci sto gi organizira i ucestuva na demonstraciite pred Downing Street-10 vo centarot na London-2001 g. za vreme na vojniot sudir so teroristite vo R.M.Demonztraciite bea zakazani od12.00 do14.00 Imavme policisko obezbeduvanje,lokacija i vreme. Nesto posle 13.00,na Trafalgar Square,se sobraa Albanci,Kosovari i Mak.Albanci,koi sakaa da napravat neredi.Policijata ne predupredi,gi rasturi i ne obezbeduvase do kraj.Pa sega neka objasni "vlasta" na celo so Premierot i negovite mi nistri i ministerkata na policijata,kako e mozno,poli cijata da ne go obezbeduva protestot na studentite na Arhitektura i da dozvoli-odobri a po se izgleda i organizira ( mislam na VMRO) kontra protesti na is to mesto i vo isto vreme.G-dine Gruevski? Vasata i izjavite na vasite Poltroni mozebi "pie voda" vo R.M.no vo Evropa,za vakvi"propusti" najmalku ke podnese ostavka doticnata ministerka a bogami i premier ili nadaj boze pagja vlada,ako se organizi raat protesti

Најди! во Утрински
На прво место
ЕУ се обидува да го намали стравот кај балканските земји