Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Саботен магазин
03.08.2012, 17:08

Смени го каналот

Хуманизам и ренесанса со електрошок

Јасминка Павловска

Скопје станува еден сосема друг град на почетокот на август. Како да живеете во еден сосема друг град, во кој можеби никогаш нема да биде подобро, но со надеж и очекување дека ќе заврне дожд по низата јулски денови наредени еденподруг, со четириесетина степени Целизусови.По горештината, се чини, не може да се верува никому, па дури ни себеси, а особено не на ТВ-дневниците, ако сте толкав среќник (или баксуз), на почетокот на август да останете во Скопје осудени на телевизорот.

Значи, во првиот ден на август, кога Скопје почна да станува еден сосема друга град, половично облеан со дожд, несвесен дека и тој станал третиот центар во државава за одбележување на двата Илиндена (по Крушево и Пелинце), уште на пладневниот Дневник на Сител го добивате воздржано насмевнатиот Латас, кој стручно и ентузијастички ни објаснува дека тоа што Владата не ги намалува акцизите на горивата е само затоа од нас, граѓаните да направи хуманитарци и социјално освестени личности. Значи, кажано со едноставни зборови, според Латас, со секое зголемување на цената на горивата, на секои две седмици, автоматски стануваме похумани хуманисти, иако можеби под влијание на побрзо намалениот лимит на платежната картичка, несвесни за нашата хуманитарна величина. Соживувањето со сопствената хуманистичка димензија се потврдува и понатаму додека трае јавувањето во живо (исто за Сител, и исто за Латас) од новата хидроцентрала „Света Петка“, но необјасниво е чувството на ненадејна топлина среде лето. Не може да се утврди дали потекнува од чувството на емпатија со новинарот облечен во карирана кошула со долги ракави, закопчан до последното копче на вратот, или само од спарината по дождот, или конечно од новоосознаениот сопствен хуманизам?

Во состојба на новосебеспознание, несвесни за постапките, некако телевизоро�� си се наместил на програмата на Алфа, токму во мигот кога презентерот на Вестите панично извикува: „ од денеска струјата поскапе за 10 отсто, а се укина и евтината тарифа“. По хуманистичкото електризирање на гледачката доблесност од страна на Латас, оваа информација доаѓа нешто како полевање со студена вода, или полнење со спротивен електрицитет на духовноста. Сеедно! И во двата случаи има ефект на електрошок. Но „електрошокот“ не е од поскапувањето за 10 отсто на струјата. Не, не воопшто тоа не беше за шокирање, зашто Регулаторната комисија и ЕВН барем еден месец ја подготвуваа нашата хуманост, со наводното натегање за поскапувањето. ЕВН божем мора да сака, а Регулаторна, божем не дава. На крајот Регулаторна не' предаде, ама ние си бевме хуманистички подготвени. Каде помагаме на сите, ЕВН ли кусо да остане? Електрошокот беше од укинувањето на евтината тарифа, која според најавата и прилогот во попладневниот Дневник на Алфа, сосема се укина - и за ден, и за ноќ, и за недела... и засекогаш!

За среќа пак, се покажа дека каскадната терминска поставеност на дневниците на македонските телевизии, може понекогаш да влијае и поволно на здравствената и менталната состојба. По Вестите на Алфа, дојде на ред Телма, а таму фино си кажаа дека се укинува само дневната евтина тарифа на струјата. По хуманистичкото воспитување од Латас, па електрошокот од Алфа, Вестите на Телма, дојдоа како ренесанса - повторно раѓање. И тоа токму пред Илинден, благодарение на ТВ - Дневниците, ЕВН и Регулаторната комисија станавме хуманитарно - ренесанси луѓе. Навистина само со укината дневна евтина тарифа за струјата, но останува надежта кога сосема ќе ни ја укинат и повторно ќе ја поскапат струјата, да се разбудиме во барок. Едно е сигурно, Скопје станува сосема друг град на почетокот на август, без оглед кој период од историјата го живее. Веројатно затоа што скопјани и сите што се чувствуваат и сакаат да станат такви, го напуштаат. Освен оние кои се осудени на телевизорот!

П.С. Латас никогаш потоа, во овие три изминати августовски денови воопшто не кажаа дека поскапе струјата, а збор да не стане за укинување на евтината тарифа. Дали во Сител струјата е по стара цена?


Статијата е прочитана 2924 пати.


Испрати коментарСто хакери - чувари на инфобазата на ОИ во Лондон
Инстаграм ги испрати фотоапаратите во историјата
Орвеловска технологија - интернет вграден во окото
Богаташи во паника – приватните авиони ја губат вредноста
„Њујорк тајмс“
Моќта е кокаин за мозоците на лидерите
Кога зборовите ќе престанат, почнува музиката
Првпат манекенка на 82 години
Турбофолкери на хаус журка!milan, 04.08.2012 09:32:26
V0 sitel strujata moze da bide i besplatna.Latas kako sto e licen prijatel so premierot,zar ne moze da bide i licen prijatel i so direktorot na EVN. Nejse segata na strana,kako vladata si sviri taka Latas vo svoite dnevnici go tera ovoj narod da igra,razbira se po notite na Grujo.
mme, 04.08.2012 11:46:39
Vo celava situacija so poskapuvanjeto na strujata i ukinuvanjeto na dnevnata evtina tarifa, zalno e sto site manipuliraat so narodot, t.e. gragjanite, t.e. potrosuvacite. Sitel se pravi na mutav, Alfa -podbucnuva, vlasta, t.e. nezavisnata Regulatorna veli imame najevtina struja vo JIE (ne znam dali so onie 33% za energetska moknost sto sekade niz Balkanov e ukinata), opozicijata demek e zagrizena deka nema da im bide podgrean rucekot... A smetkite normalno ke si gi plaka narodot - BRICEN, NECELIVAN!
Vinci, 04.08.2012 12:01:51
Elektrosokot, pokacuvanjata na parnoto i gorivata, doprva ke gi osetime koga ke se vkalkuliraat i vo cenata na proizvodite, a osobeno koga ke dojdat studenite denovi.Sega se potime od tropskoto leto,a vo zima ke se potime od maka sto dozvoluvame ovie idioti da ne rabotat kako sto sakaat.Perfidnoto manipuliranje i besramno lazenje preku nivnite megafoni, odi vo beskrajnost.Site znaeme koj e Latas (servilno i vazalno novinarce), a koga veke voobicaeno ja pravda Vladata i postavuva teza,deka demek od visinata na akcizite stanuvame se pohumani, odnosno ni se podobruva zdravstvoto, socijalata, prosvetata..., kade e istiot toj i negovata TV Sitel da bidat inicijatori i primer za humanost, da pomognat barem na edno lice od mnogubrojnite apeli za pomos na teski zdravstveni sostojbi, koga veke ne vidovme bilo koja od nadleznite institucii da im pomogne!!!!!?????
Dobroveche druze premieru, ovde Sitel!, 04.08.2012 12:43:14
Ako sakash da ti bide ubavo i da ti teche med i mleko, gledaj Sitel, posebno koga Latas gi prezentira vestite. Toj chovek, ako e voopshto chovek, navistina zabegal. Ochigledno ne e od ovde. No problemot e poseriozen, bidejki neminovno se postavuva prashanje, kakvi se onie shto mu veruvaat? A gi ima, i toa podosta. Patriot do patriot! Popat, Sitel seushte ne ja objavi vesta za poskapuvanjata i ukinuvanjeto na eftinata tarifa. Nema ni namera da go toa stori. Ete toa ti e informativna makedonska TV-kuca. A da beshe Branko neshto skrivil, ke vrtea kajroni i vonredni vesti so *doobjasnuvanja*, namesto redovno informiranje. Neka mu e na chest i na Latas i na negovite vernici.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, -4°C

Магла

Вторник
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Среда
Облачно
Макс: 10°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (36)
Тито во дилема дали да се разведе од Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
„Заробена“ јахтата на Стив Џобс
Наследниците на Стив Џобс му платиле само шест милиони евра на Штарк, а тој смета дека му должат девет милиони евра. Бро...
Новогодишната елка како семеен фотоалбум
Ако ви здосади досегашниот изглед на елката, олабавете се и направете нешто сосема ново.Во продолжение- совети како да ј...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |