Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт

Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот

Републиканецот Кристофер Смит е новиот, 12-ти член на групата за соработка со Македонија во американскиот Конгрес...

Жежок септември за името

Наскоро во Скопје ќе дојде германскиот шеф на дипломатијата, Гидо Вестервеле, а притисокот врз Грција ќе расте...

Од идната година помала основицата за пензија

Процентот за вис��ната на пензијата се намалува за еден отсто и се утврдува на 1,61 отсто од пензиската основа, а ќе важи за пензиски стаж остварен по ...

Вести
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Владата ниту демонстрирала тренд кон подобрување, ниту кон влошување во однос на почитувањето и заштитата на верските слободи
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
ВМРО – ДПМНЕ има повисок рејтинг во однос на СДСМ и тоа со 25,5 наспроти 19 отсто, а ДУИ е во предност во...
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Позицијата на грчката надворешна политика во врска со името на Македонија останува сложено име со географска одредница з...
„Галуп интернешенел“: Македонците најрелигиозни во Европа
Според истражувањето 90 отсто од анкетираните Македонци одговориле дека се религиозни...
Намален бројот на работниците во индустријата
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Половина Индија остана без струја
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
Обид за убиство во Сенокос
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Грција банкротира уште во март годинава
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
 
Магазин
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
Филм ја доби номинацијата и влезе меѓу најдобрите 40 европски филмови кои оваа година ќе се борат за Европските филмски награди
„Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвора „Скопско лето“
„Според финансиските можности, програмата што ја реализиравме беше максимум што можеше да се даде“, вели директорот на „...
Премиера на „Така зборуваше“
Влезот за претставата е слободен, а гратис билети ќе можат да се подигнат од билетарницата на театарот...
Почнува реконструкцијата на римскиот Колосеум
По повеќе одложувања денес ќе почне обновата на Колосеумот во Рим, најголемиот антички отворен театар во светот...
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
Делата на Вана Урошевиќ нудат соочување со експликацијата на поимот страв...
Спорт
Шивен Је - кинеско пливачко чудо или допинг скандал?
Кинеската не само што победи на 400 метри мешовито и освои злато, туку го урна и дотогашниот светски рекорд
Ле Клос од Ј. Африка го победи Фелпс на 200 метри градно
Јужноафриканецот триумфира во финалната трка на 200 метри градно на ОИ во Лондон со време од 1:52,96 минути...
Кинската пливачка Је Шивен не земала допинг
Претседателот на Британската олимписка асоцијација изјави дека младата кинеска поливачка Је Шивен е „чиста“, кога с...
Најмладите освојувачи на олимписки медал
Рута Меилутите со своите 15 години го привлече вниманието освојувајќи златен медал, но таа не е најмладата во историјата...
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
Поради големиот број билети што им беа доделени на спонзорите и важни личности обичните гледачи не можеа да ги купат во ...
 

Најнови вести
Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Печатено издание
Број 3945, 01.08.2012
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Населението осиромаши, но не и политичарите
Бившиот премиер Љупчо Георгиевскиго однесе семејството на летување во Јапонија и во Јужна Кореја
Ахмети и Тачи земаат плата, но ретко влегуваат во парламентот
Иако пратеничката функција е една од најпосакуваните, пратениците откако ќе ја освојат фотелјата забораваат на своите обврски
Шампионка на 15 години!
Тинејџерката Рута Мејлутите го одвои првото олимписко злато од пливање за самостојна Литванија, воедно прво и на Игрите во Лондон
Баирчани сами градат манастирска црква
На местото познато како Раштански Лозја, битолчани го градат објектот посветен на свети архангел Михаил
Деноноќна битка со пожарите
Долно Дупени се спаси од огнената стихија.Пожари се' уште има во Валандовско и во Струмичко
Министерот им броел услуги на лекарите?
Во најмалку десетина болници и клиники платата според ефикасност не можела да профункционира поради технички пречки или поради отпор на вработените
Везот е драгоцено камче
Ангелина Крстева, етнолог во пензија, е авторка на првата книга целосно посветена на македонскиот вез
Препорачано од уредникот
ВМРО-ДПМНЕ води во анкетите пред СДСМ
Осум месеци пред локалните избори, се топи разликата меѓу вечните ривали и сега таа изнесува 6,5 проценти
Лепавцов и Еленовски - амбасадори на квадрат
Расфрлањето во дипломатијата почна да зема данок. По преамбициозното отворање на нови амбасади

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


На прво место
Ќе се гради асфалтен пат до манастирот „Трескавец“
Манастирот секојдневно е посетуван од верници и од туристи од цела Македонија, кои тука се исцелуваат од разни болести, но редовно доаѓаат и странски гости
Едиторијал
Димитар Чулев
Поглед
Сања Наумовска
Мислења
Нано Ружин
Мое ќоше
Ерол Ризаов
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | ��акедонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |