Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт

СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ

РКЕ во целост ги отфрла обвинувањата на СДСМ и за овој политички притисок ќе се обрати до релевантните меѓународни тела од областа на енергетиката...

Oд утре нов топлотен бран

Нов топлотен бран од утре до среда со температури и над 40 степени и УВ индекс 9...

Вознемиреноста на Атина поради минатото

Причината за раздразливоста на атинската дипломатија при споменувањето на македонско малцинство треба да се бара во минатото...

Вести
Досиеjата на лустрираните од денеска на Интернет
На својата веб страница Комисијата за верификација на фактите денеска треба да ги објави имињата и досиеjата на 11 лица
Oд утре нов топлотен бран
Нов топлотен бран од утре до среда со температури и над 40 степени и УВ индекс 9...
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Од партијата реагираат и на укинувањето на дневната евтина тарифа на струјата која важеше од 13 до 16 часот...
„Јужен тек“ и гасификацијата ќе обезбедат енергетска сигурност на Македонија
Проектот за изградбата на гасоводна мрежа и вклучувањето во „Јужен тек“ се од извонредно стратешко значење за Македонија...
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
Хоџај: Косово и Македонија имаат добри односи
Светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј ќе бидат впишани во списокот на светиите
Младенов: Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
 
Магазин
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
„Една вечер од фестивалот ќе ја посветиме на Џими Хендрикс“, вели Васја Ивановски, уметнички директор на „Блуз и соул“ фестивалот што ќе се одржи на 18 и 19 септември во Универзална
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
При испитувањето на примероците од морското дно во близина на Антартикот  пронајден е фосилизиран полен можел да до...
Патувачко кино на МакеДокс
Во следните три денa патувачкото кино на МакеДокс ќе биде во малешевските села Двориште, Ратево и Русиново...
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
Филм ја доби номинацијата и влезе меѓу најдобрите 40 европски филмови кои оваа година ќе се борат за Европските филмски ...
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
Во списанието „Улазница“ расказот е објавен на српски јазик, а во исто време во две продолженија се појавува во бриселск...
Спорт
Шарапова најбогата спортистка во светот
Oсма година по ред Марија Шарапова е најбогата спортиска во светот со заработка од дури 27,1 милион долари
Ристеска 43. на 400 метри
На патеката од 400 метри таа не успеа да истрча со најдоброто свое време, односно оствари резултат од 1,00.86 или 2,99 с...
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
Американците остварија рекордна победа против Нигерија на Олимписките игри со 156:73...
Прва победа за македонската кошаркарска репрезентација на ЕП за јуниорки
Ова беше прва победа на нашата репрезентација на ЕП дивизија Б кое се одржува во Струмица, со која го избегнуваат послед...
Унгарецот Гуирта олимписки шампион со светски рекорд
Унгарецот го освои олимпиското злато во дисциплината 200 метри градно со време на нов светски рекорд – 2:07.28 минути...
 

Најнови вести
Време
Скопје, 17°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Три златни медали за Американците
Американците на 6.ден од натпреварувањата во „Акватик центарот“ во Лондон освоија три златни медали и беше поставен еден...
САД и Кина во „војна“
Американците ги обвинуваат Кинезите за манипулација со гените, а тие им одговараат дека се љубоморни...
Преглед на освојувачи на медали - 6.ден
По шестиот натпреварувачки ден 49 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Печатено издание
Број 3947, 04.08.2012
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
И Американците се загрижија за лустрацијата
Од вчера тече рокот за објавување на имињата на лустрираните на интернет. Претседателот Томе Аџиев тврди дека американските дипломати се интересираат како се одвива процесот
Струмица гори, Цеца ja гаси
Три недели по трагичниот пожар, на градскиот плоштад ќе се пее и ќе се игра
Фоторетровизор
Неделава зад нас помина во знакот на интересни настани - отварањето на хидроелектраната „Св. Петка“ и одбележувањето на празникот Илинден
Управен одбор на единство или на разединетост
Тимот на Ѓорѓиоски покажува единство на почетокот од мандатот. Ќе остане ли така дека голем дел од членовите се и во претходната гарнитура
Сто хакери - чувари на инфобазата на ОИ во Лондон
Некогаш компјутерските центри на OИ беа и излог на најмодерната технологија, која можеше и да се разгледува, а денес во Лондон тој објект е на непозната локација
Само една фирма нуди кочија со која ќе се разгледува „Скопје 2014“
За десетина дена ќе биде решено дали ќе биде прифатена понудата доставена од македонска фирма
Песимизмот за економијата ги обедини Европејците и Балканците
Невработеноста е најголем проблем, велат граѓаните на 27 земји-членки на ЕУ и жителите на шесте земји-кандидати
Битката за идентитетот и јазикот приоритет на државниот врв
Претседателот и премиерот во говорите на Илинден не го спомнаа името.
„Куршумот од Балтимор“ проби уште една граница
Фелпс триумфира на 200 м мешано и стана првиот пливач со злато во иста дисциплина на три различни Олимписки игри
Орвеловска технологија - интернет вграден во окото
Станува збор за систем во кој технолошката компонента вградена во самата очна празнина овозможува користење на многубројни апликации, без никаков дополнителен хардвер
На ручек во „Балила“ - Богат фил на канелони во бел рагу
Тестенините брзо се варат, особено ако ги сакате „ал денте“ и релативно лесно се подготвуваат, но постојат теста што бараат повеќе труд
Препорачано од уредникот
Готвење по 22 часот, од парно нема исклучување
Не стивнуваат реакциите откако Регулаторната комисија ја укина дневната евтина тарифа, а со новиот Правилник тешко ќе оди исклучувањето на парното
Бугарите „заеднички слават“ во Македонија
Резолуцијата на ЕП за заедничко славење на историјата почна да се спроведува со молк на нашата држава

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Содржини од најновото издание на
САБОТЕН МАГАЗИН


Кога зборовите ќе престанат, почнува музиката
Ниту во еден момент не сум се покајала за изборот, освен што често си го поставувам прашувам: што ќе беше ако завршев Музичка академија и се определев за оперската сцена – се прашува пред промоцијата на своето прво цеде Билјана Дамјановска-Јанчевска
Реплики
Соња Крамарска
Едиторијал
Соња Маџовска
Поглед
Роберт Димитриевски
Мислења
Ѓорѓи Константиновски
Смени го каналот
Јасминка Павловска
Саботни муабети
Огнен Јанески
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |