Утрински весникhttp://www.utrinskivesnik.com.mkУтрински весникCopyright 2006-2011 Утрински весникmkNS RSS Generator 1.01Утеха за сиромашните/default.asp?ItemID=9DA85E786C54504790F8BB9280C4C9DDНаум КотевскиПолитика2012-07-15T19:05:00+01:00САД ги поздравија напорите на Македонија во борбата против трговијата со луѓе/default.asp?ItemID=1C4FB6CD716A074CAAA6C6D3D7561A9FПолитика2012-07-15T19:05:00+01:00Владата ќе исплати 5,5 милиони евра за развој на селата/default.asp?ItemID=B9BA609D96AD0C4192E7A1520808E310Политика2012-07-15T19:05:00+01:00Македонија повторно ќе извезува автобуси/default.asp?ItemID=36E4602F2094194299F37A3118C40819Груевски најави дека белгиската компанија за производство на автобуси „Ванхол“ до крајот на следната недела ќе почне со изградбата на фабрика во земјаваПолитика2012-07-15T19:05:00+01:00Доаѓа Бан Ки-мун/default.asp?ItemID=7DB9864308EBB249BD74A5C3CF8D2AF4Генералниот секретар на ОН ќе ја посети Македонија во рамките на неговата балканска турнејаОнлајн Вести2012-07-15T23:04:00+01:00Доаѓа Бан Ки-мун/default.asp?ItemID=64F5D899E25C4D40AD54949ADFBE41FBГенералниот секретар на ОН ќе ја посети Македонија во рамките на неговата балканска турнејаПолитика2012-07-15T19:05:00+01:00Работен викенд на СДСМ во Богданци/default.asp?ItemID=F31E3AC12DD0414E91F2B40202726DEAПолитика2012-07-15T19:05:00+01:00Збогум за „Топлификација“, добредојде за „Енергетика“/default.asp?ItemID=7370BE9808F71A458FDD2C4B1C0C1BE6Политика2012-07-15T19:05:00+01:00Судир на два титани на локалните избори/default.asp?ItemID=40E527A39CA133439E2D14E0F8206348Ќе се избира меѓу добрите и лошите, меѓу црното и белото, за политичко виножито, очигледно, ќе почекамеПолитика2012-07-15T19:05:00+01:00Групно крштевање во Тиквешко Езеро/default.asp?ItemID=BA8E8E2CDCA1684484794040FCD6C7CDМакедонија2012-07-15T18:34:00+01:00За кратко ќе здивнеме од жештините/default.asp?ItemID=E79892F9AFAFD5438B8E3D1928208768Иако вчера беше најтоплиот ден годинава, лекарите во брза помош биле релативно релаксирани бидејќи викендов имале „само“ по 70 повици дневноМакедонија2012-07-15T18:34:00+01:00Езерото „Младост“ нуди спас од горештините/default.asp?ItemID=687C6172E8AEF8418E187227C0B49208Терасите на угостителските објекти се преполни со гости, а плажите преплавени со капачиМакедонија2012-07-15T18:34:00+01:00Воз прегази жена кај Драчево/default.asp?ItemID=D023BFE7FE52A145BFBBF7FCD61AF44CМакедонија2012-07-15T18:34:00+01:00Французинка силувана во Скопје/default.asp?ItemID=DC0A297765C1AD44992404DA774A4E7CМакедонија2012-07-15T18:34:00+01:00Kaнадери го гаснат Желино/default.asp?ItemID=AFF02F6A5A382148A9DBBE40E243507AШумски пожар беснее на непристапниот терен, во кој се зафатени 40-ина декари нискостеблеста шума и сува треваМакедонија2012-07-15T18:34:00+01:00Доаѓа нов гроздобер полн со неизвесност/default.asp?ItemID=6B5B8712A175D946AFA339EC8BB47A21Лозарите и винарите се надеваат дека годинава цените за откуп ќе бидат пореални и повисоки од ланскитеЕкономија2012-07-15T18:23:00+01:00„Корендон“ со шест чартер-лета до Охрид/default.asp?ItemID=53D1DCF64FFF604685A49F35FFEF3BFAЕкономија2012-07-15T18:23:00+01:00Сезонските аргати бегаат на странски ниви/default.asp?ItemID=641C8135C5125F4E8322EAF906215F6EЕкономија2012-07-15T18:23:00+01:00Ќе се гради фабриката за делови за „Мерцедес“/default.asp?ItemID=0E34748B228F2C458AF0F4423666FA69Економија2012-07-15T18:23:00+01:00До крај на годината 250 километри нови патишта/default.asp?ItemID=131F7C6B7A18C5459DE6541144A9F81CЕкономија2012-07-15T18:23:00+01:00Приватните трансфери ја спасуваат економијата/default.asp?ItemID=B76AE4A7297F00479D576983DA7C3C91Како една од причините за нивниот раст се наведува денаризацијата, односно претворањето на девизите во денари поради европската кризаЕкономија2012-07-15T18:23:00+01:00Банда силувала камперки во Мексико/default.asp?ItemID=6239036AA6CAD14FBEA596CD8EF89DF1Свет2012-07-15T18:05:00+01:00Кина и Филипини на раб на воен судир/default.asp?ItemID=77FCE6929B0B2042B66FD1D64EDFA929Шест земји спорат за истата територија во Јужно Кинеско МореСвет2012-07-15T18:05:00+01:00ОН не најде потврда за масакрот во Сирија/default.asp?ItemID=8075BEEF3BCDA7489CC84D7E933EAA91Набљудувачите на ОН најдоа крв и уништени домови од артилериски оган, но не и телата на 220 масакрирани лицаСвет2012-07-15T18:05:00+01:00Мадона ја изнервира Марин Ле Пен/default.asp?ItemID=6963700B5ADF914D9744C9E491787D10Свет2012-07-15T18:05:00+01:00Отповикан свештеник во фармерки/default.asp?ItemID=5304E750C6E9144DB5379B23DA693425Свет2012-07-15T18:05:00+01:00Алпинисти измрзнаа до смрт на Алпите/default.asp?ItemID=320383D4A10A284AB32701C577A60B97Онлајн Вести2012-07-15T23:39:00+01:00Алпинисти измрзнаа до смрт на Алпите/default.asp?ItemID=D511E0DD0876C048B690E8260AFE0A88Свет2012-07-15T18:05:00+01:00Србите живеат на одложено/default.asp?ItemID=E8B6D06CA6C76143BF234EB3B8550D74По четири кризни години Србите се прашуваат која е границата на издржливост на едно просечно семејствоСвет2012-07-15T18:05:00+01:00Александар не баш Велики/default.asp?ItemID=7D4364A98AA1194FB8496D7E91B92BD9Низ очите на ирански историчар, големиот војсководец бил пијаница и разурнувачСвет2012-07-15T18:05:00+01:00Вардар со победнички најави пред БАТЕ Борисов/default.asp?ItemID=04E1EF4D96F12D46A5A7DA4BB3A8CAA1Македонскиот првак денеска заминува за Белорусија каде што задутре ќе го одигра првиот меч во првото коло во квалификациите за ЛШСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Преку Австрија до злато/default.asp?ItemID=278E1F15FA970247815C17F70012936BНајдобрите македонски кошаркарки синоќа во Охрид играа во финалето на Европското првенство за мали земјиСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Јуниорите добија нова лекција во Словенија/default.asp?ItemID=EFE0D0C0ECD84941BA428EC2C77568FCСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Антиќ останува во Олимпијакос/default.asp?ItemID=EACF0F315A590044A2FC7D7935CA3032Спорт2012-07-15T17:44:00+01:00Претседателот Иванов ги прими кошаркарите во Охрид/default.asp?ItemID=85AAE064464966469434859BC303E352Спорт2012-07-15T17:44:00+01:00Креветите во Олимпиското село долги само 172 см/default.asp?ItemID=448B2C7A93071045B9D785A3DFA2A149Спорт2012-07-15T17:44:00+01:00Игри со 5.000 допинг-тестови и 150.000 кондоми/default.asp?ItemID=FB94C0658537F14BBDA54BBD44E702ADСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Игрите како мегдан за борба меѓу „Адидас“ и „Најк“/default.asp?ItemID=B1D8201E5704A548902C7361B9BD2188„Адидас“ очекува дополнителни 100 милиони фунти од продажба на подрачјето на Велика Британија и да го урне „Најк“ како пазарен лидерСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Фудбал - вести/default.asp?ItemID=BC9C32DEAB796441AA7095D60C7B51ABСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Трета етапна победа на Грејпел на Тур де Франс/default.asp?ItemID=8CF62B51857C3E4192354B125DB9B239Спорт2012-07-15T17:44:00+01:00Тиаго Силва стана жител на Париз/default.asp?ItemID=3F8E60A1A8FD8447BC16565CA14AE4FAБразилскиот стопер потпиша петгодишен договор со тимот во кој ќе заработува девет милиони евра по сезона, Милан доби отштета од 40 милиони евраОнлајн Спорт2012-07-15T23:39:00+01:00Тиаго Силва стана жител на Париз/default.asp?ItemID=5532CF6FB10C704FB60EEDB88F5083EBБразилскиот стопер потпиша петгодишен договор со тимот во кој ќе заработува девет милиони евра по сезона, Милан доби отштета од 40 милиони евраСпорт2012-07-15T17:44:00+01:00Летно прскање против комарци/default.asp?ItemID=4CCE12D78FC1B04F96D7FD0F7CF0C56CСкопје2012-07-15T17:23:00+01:00Се обновува инфраструктурата во Карпош 2 и Козле/default.asp?ItemID=67044E39CB235F499EA2527CEC2B8B74Скопје2012-07-15T17:23:00+01:00Споменик на Кузман Јосифовски-Питу во две општини/default.asp?ItemID=D54FF32247F6F6439381FAA2DB834367Скопје2012-07-15T17:23:00+01:00Чешмичките само како декор/default.asp?ItemID=4205C17DCE5E4046A805406E9804987FГраѓани од Аеродром се жалат дека дел од чешмичките за вода не работат, што е апсурд во овие пеколни деновиСкопје2012-07-15T17:23:00+01:00Концерт на Крсте Бадаровски и последниот „Хари Потер“/default.asp?ItemID=B445DDD6800F50468C11A758AF29199CКултура2012-07-15T17:14:00+01:00Мишел Камило и Џовани Идалго на „Охридско лето“/default.asp?ItemID=0AA6F7F4ACC9F04D96A7FBDA2B232C30Култура2012-07-15T17:14:00+01:00Во Сараево триумфираше Романија/default.asp?ItemID=E0ED60A5A2CFF8428B32FA15A4139092„Сите од нашата фамилија“ го доби „Срцето на Сараево“, а босанскиот фаворит „Деца“ освои награда за женска улогаКултура2012-07-15T17:14:00+01:00Величествен јубилеј на Галичка свадба/default.asp?ItemID=19716F241AC03548BA546444D03E96EDДва дена Галичник беше со сиот свадбарски раскош - ечеа зурлите, трештеа тапаните, се играше и се пееше во чест на младенците, беа изведени многу обичаи - китење на бајракот, скришното гледање низ бурма, бричење на зетотЗабава2012-07-15T17:07:00+01:00Победниците и губитниците на Европа/default.asp?ItemID=B9E63BBB691A69498349D275073EBACCЈошка ФишерКоментари2012-07-15T16:52:00+01:00Принципиелноста на власта/default.asp?ItemID=D498B04D0C98D84F9670846B3A116347Манчо МитевскиКоментари2012-07-15T16:52:00+01:00Сенки во темница/default.asp?ItemID=91F7F66ACEB81B40A30C88A5A9431B83Арсин ЗеколиКоментари2012-07-15T16:32:00+01:00Писма - Бесмислени прашања на тестот по македонски јазик од државната матура/default.asp?ItemID=6C9DD11AEBD269499E01ADAC341325ACМоника Илкова, матурант, гимназија „Добри Даскалов“ - КавадарциКоментари2012-07-15T16:32:00+01:00Два концерта на „Бит фест“/default.asp?ItemID=A39BE13C11A44441B79BD1BF3C259BAFКултура2012-07-15T16:28:00+01:00Во Пехчево дувачки оркестри од цел регион/default.asp?ItemID=59AF7C0B84471C4FBA014FE3E1294972На фестивалот „Пехчевски Павловден“ и годинава, како и лани, победи оркестарот „Џамбо Агушеви“ од СтрумицаКултура2012-07-15T16:28:00+01:00Промовирана монографија за мистерија��а на Виничкото кале/default.asp?ItemID=DAAE1C759528694C844E6C7E9DE06279Оваа монографија е подготвена со цел уникатните теракоти од Виница да добијат своја репрезентативна публикацијаКултура2012-07-15T16:28:00+01:00Што прават денеска/default.asp?ItemID=61C7BC2B0CEA584295EA70E9C35E33BBЗабава2012-07-15T15:54:00+01:00Настапот на Олимпијадата ја потврдува мојата автентичност/default.asp?ItemID=1F1790BBAF158B4BBE53911D3856B3FFСтефче Стојковски,Забава2012-07-15T15:54:00+01:00Во Прилеп урнати ланските рекорди/default.asp?ItemID=A59885678BAB8542BC414046926DDB1CЗабава2012-07-15T15:32:00+01:00Хороскоп/default.asp?ItemID=F2F2EF3A15383141B00EFAC7BF85535CХороскоп2012-07-15T15:28:00+01:00