Број 3085  понеделник, 14 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура
„Како бебе“ на Милчо Манчевски ќе почне да се снима во декември

Режисерот Милчо Манчевски ќе почне да го снима својот најнов филм „Како бебе“ од 18 декември годинава, а премиерата се очекува напролет, соопшти денеска продукцијата „Банана филм“.Проектот е во фаза на подготовки, сценариото и визуелното обликување се готови, во тек е и кастингот. Документарните материјали и тестови се снимаат, ќе се одвиваат и во првата недела на октомври. Филмот е европска копродукција, ќе се снима во Скопје и на повеќе локации низ Македонија. Поддржан е од Министерството за култура и од Филмскиот фонд. Содржи три приказни, на село, во голем град и во мало место. Зборува за модерно живеење во една поинаква Европа.

„Станува збор за модерен мултинаратив, три прикаски кои се еден пресек на човечки судбини, една наша верзија на злосторство и казна од 21. век. Насловот е ’Како бебе‘ ама би можел да биде и ’Живот и казна‘,“ вели Манчевски. На филмот ќе работи мешана екипа. Освен од Македонија, ангажирани се филмски работници и од Велика Британија, Италија, Тајван, САД, Австралија, Бугарија, Албанија, Србија и Франција.

Продукциски дизајнер е Дејвид Манс, кој работеше и на претходните три филма на Манчевски, директор на фотографија е Влатко Самоиловски, музиката е на Кирил Џајковски (и песни од Том Вејтс), костимот е на Елизабета Монталдо, шминката на Марио Микисанти (двајцата работеа на „Сенки“), а монтажер е Џон Скот (кој е монтажер и на „Тивкиот Американец“, на „Секси ѕвер“...). (К.Р.)


#
Статијата е прочитана 576 пати.

Испрати коментар

Од: сезнајко
Датум: 14.09.2009 10:44:03
а случајно да не почнува снимањето на 18. септември? оти тешко кје биде пролетна премиера ако се почне средина на декември. проверете ги изворите.
Од: Mara
Датум: 14.09.2009 12:50:23
moze nekoj da ni kaze, kako film odobren vo programa od 2010, ke pocne da snima vo 2009? od kade pari? ili drugite se ludi, koi mu se koproducentite, neka im pise ime, ako gi ima ili on i ponatamu ke bide car na makedonskiot film!!!!!!!!!!!!
Од: vera
Датум: 14.09.2009 13:49:11
Super vest. Edvaj cekam da do fledam. Nekomu ova ne mu se dopaga, zosto? Zarem treba da dobijat pari i nikogas da ne snimat film kako nekoi?
Од: kopile
Датум: 14.09.2009 19:15:52
mori glupa maro,si vredi cojkot

Најди! во Утр��нски
Култура
Биеналето во Скопје тешко привлекуваше пари
Заврши Биеналето на млади уметници од Европа и Медитеранот
„Златен лав“ за израелскиот антивоен филм „Либан“
Москва ја сакам како Скопје
Заврши Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“