Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Култура

Меѓународна ликовна колонија „Скопје 2010“

На петтото издание на Меѓународната ликовна колонија „Скопје 2010“, која почнува денеска, се очекуваат уметници од Македонија, Турција, Франција, Црна Гора, Словенија и од Хрватска. Како што соопштија од град Скопје, во рамки на годинашнава колонија ќе создаваат Гоце Божурски, Сашо Поповски, Роберт Цветковски, Јулијана Гешоска и Шќипе Мехмети од Македонија, потоа Сандрин Бридие од Франција, Берна Еркун од Турција, Момчило Мацановиќ од Црна Гора, Нарцис Кантарџиќ од Словенија и Славица Марин од Хрватска. Учесниците на колонијата традиционално работат на тема „Скопје“.

Колонијата, што ќе се одржува во центарот на Старата скопска чаршија, во хотелот „Арка“, е дел од програмските активности на градот Скопје за ревитализација на чаршијата. Покровител на колонијата е градот Скопје, техничката организација е на Музејот на град Скопје во партнерство со хотелот „Арка“, кој е и главен спонзор на колонијата. Уметниците ќе работат во специјално подготвени простории за работа во хотелот „Арка“, каде што ќе престојуваат до 30 август годинава.

По завршување на колонијата ќе биде отпечатен каталог и ќе се организира изложба со создадените дела. (К.Р.)


#
Стати��ата е прочитана 280 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Никогаш не сум имал лоши мисли за Македонија
Холивуд на Дунав
Премиера на филмот „Марисон“ во Кинотека