Број 3080  понеделник, 07 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
На прво место
„Го преживеавме Титаник, и' побегнавме на смртта“

Неколку часa по трагедијата бугарските туристи не знаеја што, всушност, се случи

Горан Адамовски

ОХРИД - Исплашени, шокирани, бледи. Четириесетина бугарски туристи успеаја да и' побегнат на смртта во бродската несреќа кај Охрид. Седнати во приватните куќи каде што биле сместени за време на нивниот престој во Охрид, веднаш по несреќата, со чаша вода, шеќер и сокови, се обидуваа да сфатат што им се случило и што можело да им се случи. Ја победија смртта, и' погледнаа в очи и побегнаа од неа.

„Мислевме дека ‘Титаник‘ е само филм, кој не може нам да ни се случи. Го гледав филмот, се прашував низ што минувале тие луѓе кога се случувал бродоломот. Сега и јас знам“, едвај зборува Зоја Ванева од градот Пирдоп, во близина на Софија. Таа има повеќе од седумдесет години. Во Охрид дошла пред седум дена. Заедно со брат и' секоја година престојувале во Охрид. Преживеаја и двајцата. Ова и' било првпат на Ванева да се вози со брод.

„Една седмица бевме тука. Сакавме да го видиме ‘Св. Наум‘. Кој можеше да претпостави што ќе се случи“, зборува Ванева. Како се случила несреќата и како успеала да преживее - на овие прашања повторно и' доаѓаат солзи.

„Бев горе на палубата од бродот. Во еден момент бродот се наведна, почнавме да паѓаме надолу, во водата. Се слушаа врисоци. Паднав во езерото, почнав да пливам. Дојдоа спасувачи од другите бродови што беа во близина. Ни фрлија елеци. Земав еден, го ставив на себе. Се спасив“, раскажува таа.

И Цветина Глигорова од Златица се спаси од најлошото. Неа и нејзината пријателка, со која дошле на летување во Охрид, ја спасиле луѓето што им дошле на помош. Ја ставиле во чамец и ја однеле на брегот. Вели дека едвај чека да си замине дома.

„Не сакам да мислам ниту на Охрид, ниту на летување на кое било друго место. Сакам само безбедно да пристигнам дома. Знам само дека на брод никогаш повеќе нема да се качам“, растревожено зборува Глигорова.

Најголемиот дел од патниците во бродот биле повозрасни лица. Велат дека во бродот имало само едно девојче. Бугарските туристи негираат дека бродот се преполовил.

Раскажуваат дека се' се случувало за момент. Се слушнал силен звук, бродот се наведнал и потонал во езерото. Голем дел од патниците биле во кафулето долу во бродот. Најголем дел од жртвите се пронајдени во бродот, бидејќи водата веднаш го поплавила тој дел, а патниците немале време, ниту можност како и од каде да излезат. Имаат големи забелешки што на бродот имало само два елека за спасување.

„Се спасуваше кој како знае и може. Преку мртви тела се водеше битка за живот. Грозно, нема зборови да се опише оваа трагедија“, зборуваат преплашените туристи, кои со специјален авион на бугарската Влада доцна во саботата навечер заминаа за Бугарија.


#
Статијата е прочитана 5165 пати.

Испрати коментар

Од: Makedonija z
Датум: 07.09.2009 09:11:56
Сочуство до Бугарија и Бугарскиот народ за големата трагедија.
Од: sandra
Датум: 07.09.2009 09:31:32
Strasno..... za zal... A ova nasive zboruvaat za borba so kriminal? Osi, zmii, kobri, pepel.... pa sega bumerang. Ni se smaci od masnosanite lopati za kamen-temelnici, a imame turisticki brod “antikvitet”. Se nadevam deka sega ova Bugarive ke Ve dokrajcat so NESREKAVA vo Ohrid, ta ke ni pomognat da se spasime od Vas. Druga ni nema. A i Grcive mozat da Vi napravat promotivna reklama za Makedonija. Kakva odgovornost? Janakievski ”ponudi” ostavka po telefon. A GRUJO??? Kade e??? Sega, stavete po edna crna masna na lopatite i praaavo na bugarskite grobista, mozebi ke si iskupite del od grevovite. Socuvstvo do semejstvata na nastradanite.
Од: zap ev
Датум: 07.09.2009 13:31:48
golem sram,mak kazni ako pluknes ili frlis livce a ako nosis turisto vo brod koj do 1990g bil zariban i zabranet za plovidba i duri povece od dozvoleno mozes spokojno da rabotis i polnis dzepovi a kapetanot so 23god imal golemo iskustvo demek plovel 10god???????pa kade vo evropa moze da upravuvas brod so 13god a me interesira kade zel obrazovanie diploma????na zapad treba da dobiete diploma po 3-5godisno obrazovanie da upravuvate so brod so 57patnici a ovoj mozebi polagal vozenje kajce 2minuti a mozebi ni toa vo ohrid(i vo mak) se e mozno so vrski.toa li e kapetanija????????ministerstvo za transport?alo makedonijo vaka li vo eu??????????????????
Од: Pece
Датум: 07.09.2009 14:06:52
Do Sandra, uste edna pokvarena clenka na sdsm i poltron na Branko, vi e maka deka ne mozite poveke da kradete kako do sega pa zatoa ne cini Gruevski e pa ako sakas da znaes vaseto pomina vasite lagi presusija ke mora da pocnete da rabotite posteno ako sakate povtorno da dojdete na vlast a spored mene toa nema da se sluci najmalce uste 5-6 godini zal mie sandra ama ke treba da popricekate
Од: terezija
Датум: 07.09.2009 14:26:20
Vakvi i slichni tragedii vo princip ,ne sum komentiral a i sega ke se vozdrzam od bilo-kakov komentar...Samo (ne za prv pat ) ke go postavam prashanjeto :Dali postoi institucija ili zakon vo Drzavata - za KODEX na odnesuvanje i izvestuvanje (ne bi go narekol -novinarski,poshto za NOVINAR treba da se ima DOBLEST i neshto poveke od Diploma)a bi rekol i pred se'DOMASHNO VOSPITUVANJE...?!Gospoda Novinari do koga i zoshto si dozvoluvate da TRPI Vashata FELA za nedolichnoto (debilno-se izvinuvam na izraz.)odnesuvanje na "kolega"od kalibarot na eden Latas i sl. na nemu ?!A ne treba mnogu 1 vakov nedoveten + 1 i od sprotivnata strana (pr.B.Borisov)=SKANDAL so pogolemi Megjunarodni posledici...Shto e mnogu-preMNOGU e...
Од: niko
Датум: 07.09.2009 17:38:21
Na ovoj kutri Pece za zal ne mu e arno....so se zanimavas be so bolna pristrasnost kon nekoj glupi politicari koi te LAZAT....razbudi se zaginaa covecki zivoti, nekoj ke odgovara,mozebi ne pred sud ama pred BOGA ne mu bega....
Од: dobre
Датум: 07.09.2009 18:48:23
dvolicnosta na sdsmovci e poznata rabota samo ne znam kade bea dusebriznicite po atentatot na Gligorov i zaginuvanjeto na Precedatelot Trajkovski od kogo togas pobaravte ostavki moralot ne e vasa doblest
Од: gragjanin od ohrid
Датум: 07.09.2009 20:06:29
prvo socustvo do familite na nastradanite. Mnogu e lesno da se davaat komentari vo oblas koja ne se poznava, sajlata koja se skinala na brodot e isto kako na natovaren kamion da mu puknat crevata od kocnicite. Zatoa nemojte da pisuvate nekoi neosnovani komentari. nikoj ne sakase da se sluci vakva nesreca a najmalku kapetanot!
Од: do Pece
Датум: 08.09.2009 06:31:31
Kako bre ne ti e sram vo edna vakov tragicen nastan da naogas muabeti za partiski prepukuvanja??? Ete od takvi kako tebe sto im e povazen partiskiot rejting od coveckot zivot doaga do vakvi tragedii. Eej aloooo tuka se zboruva za zrtvi mrtvi a ne za SDSM i nekakvi si kradenja. Od sto ste takvi netokmu bolni vo umot zatoa i dojde drzavata do ova deredze. Tebe ti e bitno kolku ke si ostanel na vlast a ovde luge se zivoti se gubat. Po tebe se gleda kakvi luge ja vodat drzavata pa duri prognoziras i vekovi da vladees. More maars sikter nedovetni edni paraziti debili. Da imas covecka dusa ti bi imal i oset za ovaa tragedija. Preporacuvas tie da pocnele da rabotat posteno i demek nivnite lagi presusile!!! Pa tvojov Grujo da rabotese kako treba nemase da dojde do ovaa tragedija a LAGITE mu se kako Dobro utro no OVCI kako tebe lesno e da izlaze. Ako imas um ke imas i razum ama za zalenje si tolku Gospod ti dal. Ne mi e gajle ni za sdsm ni za vmro no koga ke vidam vakvi kako tebe mi se povraka.
Од: dimitriev goran
Датум: 08.09.2009 10:02:12
mozete li da prestanete sas tie politicki gluposti, dosta vece te kral sega se posteni, tebe be Pece ako ti e dobar Grujo vodi si go doma a i za Branko vazi, ludje se udaveni vo ezeroto ce imame posledici ..glupaci partiski.

Најди! во Утрински
На прво место
Кобна тура од Охрид кон Свети Наум
Црно лето на Охридското Езеро
Последното патување на бродот стар 85 години
Бугарија бара целосна истрага за трагедијата во Охрид