Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

Поглед

Лисици за магарето

Горан Адамовски

Едно опасно магаре од Македонија си го натовари самарот со штеки цигари и оп - преку нелегален пат се обиде да влезе во Бугарија. Всушност, успеа, ама за беља, веднаш било начекано од бугарските цариници, кои го прашале каде оди и му побарале документи. Магарето се стаписало. Од страв не успеало збор да изусти. Цариниците немале избор - морале да го уапсат. Молчело магарето и кога го прашувале од каде му се цигарите, каде ги носи, за кого работи. Одбило да соработува со истрагата.

Магарето изгледа воодушевено ги читало весниците кога минатата година известуваа за коњот што беше уапсен во близина на Куманово. „Дорчо“ беше натоварен со девет клима-уреди, најверојатно, шверцувани од Србија. Животното било оставено само, неговиот водач побегнал кога почувствувал дека во близина се граничните полицајци. Остана нејасно дали против коњот била поднесена кривична пријава. За коњот се заинтересира и светски познатото списание „Horse and hound“.

Кој се сеќава уште на мечката што пред неколку години беше осудена поради кражба на мед од битолски пчелар. Се сеќавате, тоа беше мечката што имаше уплав од турбо-фолк музика, која пчеларот и' ја пушташе за да не се доближува до пчелите. Ама, како што бидува секогаш, генераторот останал без струја и мечката, осоколена што ја нема Цеца, си дошла по медот. Се прославивме, не' имаше низ цел свет.

А нашите соседи од север, освен што сакаа преку коњ да ни продадат климатизери, многу се незгодни кога се во прашање животните и инсектите. На пример, ако убиете мравка, бубамара и глувци може да добиете три години затвор или казна од 10.000 евра.

Ете, ние Балканците навистина сме ти живописни луѓе. Покрај нас, и животните стануваат кршачи на законот.


#
Статијата е прочитана 1080 пати.

Испрати коментар

Од: Лазо Стефанов
Датум: 01.10.2010 13:01:39
Пред десетина година една ,,мечка„ ја искрши гласачката кутија. Се договориле селските моќници за резултатите од гласањето и нјавиле дека изборниот материјал тргнале да го донесат во Општинакста изборна комисија, ама луѓето од Централа рекле не така. За час билонајдено решението: јавили во ОИК дека по патот ги пресретнала мечка и го уништила изборниот материјал.
Од: девичанецот
Датум: 01.10.2010 14:07:55
Имаше и еден трактор во Кумановско, преку Лојане пренесуваше оружје и беше фатен. Ама тоа беше безпилотен трактор, односно возило без шофер, Сигурно со навигатор и далечинско управување.
Од: Deli
Датум: 01.10.2010 19:11:03
Sé e možno - na Balkan! Za sreka - oti svetot so globalizacija navistina stanuva dosaden.. Izdržete ušte nekoja godina vaka, za da ima barem malku zabava! Pozdrav :-)

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции во аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
„Ние сме еден народ!“ (2)
Галиматијас од солзи, емоции и патетика
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Колчестер
Музички спин-доктори
Свети Наум добива споменик во Охрид
Магарето и самарот
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Откриена планета каде што можеби има живот
Купување алкохол пак до 19 часот
Германија плати за Првата светска војна
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars