Број 2870  среда, 24 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Наука
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Промоција на спотот „Македонија - вечна“ на Милчо Манчевски

Денеска во Музејот на современата уметност со почеток во 12 часот ќе биде промовиран спотот „Македонија - вечна“, прв од низата рекламни спотови што ќе ја промовираат Македонија во светот како туристичка дестинација. Сценариото и режијата на спотот се на Милчо Манчевски. „Македонија - вечна“ своето промотивно патешествие го започнува на 25 декември емитувајќи се најпрвин на Си-Ен-Ен и на Си-Ен-Ен интернешенел, за потоа да продолжи и во други десетина земји на уште осум јазици.

Како поддршка на кампањата, изработена е и веб-страницата www.macedonia-timeless.com, која исто така ќе биде промовирана денеска. (К.Р.)


Статијата е прочитана 482 пати.

Испрати коментар

Од: anonimec
Датум: 24.12.2008 12:34:55
Zosto macedonia-timeless se koristi zaedno so Makedonija - Vecna. Vecna e 'eternal' a timeless e bezvremenska. Gledam po makedonskiov web site se ispotrkaa da ja prenesat ovaa 190.000 evra (oficijalno) teska slucka. Ke komentira li nekoj za cenata sto ja plakaat gragjanite - pri sto voopsto ne mislam deka ne treba da se napravi spot ili deka spotot e los - samo me interesira ke se najde li kriticizam vo ovoj narod i ke se osvestime li ednas deka nekoj se puva so nasite pari i ni podmetnuva (vo slucajov elementarno los prevod na naslovot).
Од: riste
Датум: 24.12.2008 12:43:47
Dali na spotot ke bidat i Trajanov, Mijalkova i Gjumar? Bez niv ne moze. Tie se povredno kulturno nasledstvo od sve drugo. Cela drzava raboti za nivnite honorari.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Откриени спомен-обележја на Рацин и на Конески во ДПМ
Европските фондови за културата отворени за Македонија
Научни трудови посвет��ни на Јован Ананиев
Необична промоција на „Индиго Бомбај“ од Јагода Михајловска-Георгиева
Македонскиот ПЕН-центар одржа Годишно изборно собрание
Новелата „Сликата на тетка Рашела“ од Томислав Османли во „Лос муестрос“
Концерт на пијанистката Јана Четелова