Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Свет

Главаш остана без ордени

Загреб- Претседателот на Хрватска Иво Јоспиовиќ вчер�� потпиша одлука за одземање на одликувањата на Бранимир Главаш поради тоа што е осуден на затвор за воени злосторства над Срби.

Кабинетот на хрватскиот претседателот исто така соопшти дека на Главаш ќе му биде одземен чинот генерал.

Врховниот суд на Хрватска го осуди Главаш на осум години затвор поради воени злосторства над српски цивили во Осиек. Главаш по изрекувањето на пресудата изјави дека за 100.000 куни ќе ги продаде своите воени и повоени одликувања на хрватски иселеник во Австралија кој сакал да биде анонимен.


#
Статијата е прочитана 404 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Свет
Франција депортираше 93 Роми во Романија
Збогум, Ирак
И Карла дел Понте пред Судот во Хаг
Kрај на наркотуризмот во Холандија?
Американска војска дојде на границата