Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Хроника

Родителите на капетанот Гоце Смилески не веруваат во неговата вина

Љубиша Станковиќ

Со распит на колеги, но и на родителите, вчера во Основниот суд - Скопје 1 продолжи судскиот процес што се води против армискиот капетан Гоце Смилески, обвинет за две разбојништва во експозитурата на Комерцијална банка во скопската населба Кисела Вода.

Мајорот Дарко Трајковски посведочи пред петчлениот судски совет дека имало регистриран случај на недостаток на пиштол, што бил лично вооружување на припадниците во касарната во Петровец. Сведокот рече дека тој го примил дежурството, кое според армиските стандарди се води како неуредно, бидејќи недостасувал еден пиштол. Во разговор со негов колега, кој претходниот ден бил дежурен старешина, било констатирано дека пиштолот недостасувал и еден ден пред тоа, а тој го информирал за тоа својот непосреден претпоставен. Всушност, пред дежурството на неговиот колега, како дежурен во касарната „Страшо Пинџур“ се јавува токму сега обвинетиот Гоце Смилески. Мајорот потврди дека од својот колега Зоран Атанасовски бил информиран дека пиштолот ќе бил вратен следниот ден, но дека тоа ќе се случело наредниот ден, односно кога ќе заврши неговото дежурство.

Бранителот на обвинетиот Смилески приговори на делот од исказот на сведокот во кој наведува дека исчезнувањето на пиштолот не бил констатиран во книгата за дежурства.

Во својство на сведоци вчера се појавија и родителите на обвинетиот, но тие само кратко изјавија дека нивниот син ниту ги сторил делата за кои се товари ниту дека тој можел да го стори тоа. Последен кој вчера сведочеше беше лицето Фатмир Реџеповски, исто така, колега на обвинетиот Смилески. Според овој сведок, обвинетиот, меѓу 5 и 7 мај оваа година, побарал од него пари на заем и дека дадените пари се' уште ги немал вратено.

Капетанот Гоце Смилески се најде на удар на законот по разбојништвата што се случија на 17 август минатата година и 8 април оваа година, кога беше ограбена експозитурата на Комерцијална банка во скопската населба Кисела Вода, од каде што биле изнесени 1.705.641 денар. Смилески се товари дека разбојништвата ги извршувал со својот службен пиштол.

Првиот грабеж во експозитурата се случи на 17 август лани, во 14,20 часот. Под закана со пиштол, обвинетиот од вработените успеал да одземе близу 1,5 милион денари.

Истрагата што ја водеше полицијата покажала дека на 14 август 2009 Смилевски бил дежурен старешина во касарната „Страшо Пинџур“ во скопското село Петровец. Тој од металниот сеф го зел службениот пиштол, го ставил во ранец и на крајот од работното време го изнел и го однел дома. Критичниот ден, околу 13 часот, го зел пиштолот, а со себе зел и маска „фантомка“ и ракавици. Со своето возило се упатил кон експозитурата, движејќи се притоа по улицата „Сава Ковачевиќ“, каде што и го оставил автомобилот. По кратко задржување и набљудување на околината, тој маскиран влегол во банката, од каде што заминал со богатиот плен. По ова тој се упатил кон центарот на Скопје, а во близина на Соборниот храм се пресоблекол. Со дел од парите купил девизи од една менувачница, а потоа се упатил кон Генералштабот на МО каде што уплатил 5.891,50 евра. Станува збор за враќање аванс што го зел заради службено патување во странство, а на лицето Н.Т. му вратил долг од 76.000 денари. Истата вечер обвинетиот заминал на одмор со својата сопруга, а кога се вратил, на 4 септември, на радовишанецот С.В. му вратил долг од 178.757.00 денари. Остатокот од парите биле потрошени во спортски обложувалници.

Второто дело што му се става на товар е извршено речиси на истиот начин како и првото, а пленот бил 205.641денари. Неколку дена по грабежот ја запалил облеката што ја носел при извршувањето на разбојништвото. Смилевски уплатил 13.000 денари како рата за возилото што го зел на лизинг, 30.000 денари на картичката од АД Стопанска банка - Скопје, а заменил и 750 евра и и' ги дал на мајка си кај која имал долг. И овој пат остатокот од парите биле потрошени во спортски обложувалници.

На воведното судско рочиште, обвинетиот Смилески ги негираше обвинувањата упатени на негова адреса.


#
Статијата е прочитана 2497 пати.

Испрати коментар

Од: genci
Датум: 20.08.2010 07:34:41
ova e samo pochetok od rezultatot na oblozuvalnicite ,vo nekoi sela ima durio 3 oblozuvalnici, ako vladata ne pochne da gi kontrolira oblozuvalnicite vo idnina ke imame se poveke slichni sluchai,krimanalot ke raste,samoubistvoto,razvod,.....................
Од: lopuza
Датум: 20.08.2010 09:15:08
Da be da kaj moze toj kriv da bide isto kako sto i negoviot tatko Rose Smilevski dekan na Voenata Akademija nemal pojma deka i drugiot negov sin ke stane pitomec posle nekolku neuspesni obidi na drugi fakulteti. Ziva baraba e i toj i bratot mu
Од: brb
Датум: 20.08.2010 10:15:26
Не ми се допаѓа што објавувате целосни имиња на сведоци, без потреба се изложуваат на непотребен ризик и публицитет. Тежината на на веста не зависи баш од имињата на сведоците, дури и иницијали би биле премногу за процес кој не е затворен.
Од: наивен
Датум: 20.08.2010 12:26:20
Каде се „офицерската чест“ и моралната одговорност на полковникот Росе Смилевски, деканот на Воената академија?Или, можеби, синот му е „само“ осомничен, без донесена правосилна пресуда.Како ли застанува пред строј...
Од: девичанецот
Датум: 20.08.2010 13:46:42
Росе Смилески и Зоки Верушевски да не се во некакво сродство? Према односот кон своите деца се многу слични. Родителот треба кон своето дете да е строг и правичен. Само така нашите деца ќе бидат поспособно од нас родителите..и ќе бидат наша гордост. Ако и пред судот надвладеат родителските емоции....тогаш самиот родител во интерес на своето дете треба да бара изземање од улогата на сведок...

Најди! во Утрински
Хроника
Две момчиња загинаа во сообраќајка во Скопје
Добила ќотек за да не се сврши за друг
Исчезнатата кичевка пронајдена искасапена