Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Економија

Во Гевгелиско двојно повеќе тутун

Привршува бербата на тутунот во Гевгелиско, каде што годинава прв пат по 10 години од ликвидацијата на тутунскиот комбинат „Таља Бикова“, оваа земјоделска култура е застапена на вкупно 11,4 хектари, двојно повеќе од минатата година.

Од сортите најзастапени се „јака“ и „басмак“, од кои се очекува годишен род од околу 15 тони, а најмногу се одгледува на површини во Селемли, Куртамзали, Фурка, Црничани, Џумабос во општина Дојран, но и во Негорци во општина Гевгелија. Таквиот интерес на 40 индивидуални земјоделци од Гевгелиско и Дојран, кои станаа носители на бели картони за одгледување тутун што ги додели Министерството за земјоделство, годинава се должи на веќе видливите ефекти од стимулативаната мерка од 60 денари за предаден килограм што ја воведе Владата.

Најголем увозник на македонското жолто злато е соседна Грција. Во изминатите седум месеци од годинава низ граничниот премин Богородица се извезени вкупно 183 тони тутунов лист и режан тутун. (МИА)


#
Статијата е прочитана 472 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе
Датум: 20.08.2010 08:21:26
Штом и гевгеличани премина во тутунари,ова година ке биде интересна за тутунарите.Живи да бидеме па ке видиме како ке поминат тутунарите за овогодишната реколта.Тутунарите задоволни од минатогодишната субвенција,веќе не одат на квалитет ,тие одат на квантитет.Само се плашам изборите да не се случат пред откупот на тутун.Па после ке биде баравте гледајте.
Од: јас
Датум: 20.08.2010 11:46:07
Е да , ќе биде интересно годинава со тутунот..Во Прилеп садат по 30-40 декари , оние кои прв пат виделе тутун на нива, па ќе има многу , премногу тутун..Само , да не биди после како пред некоја година..Претходната година се плати добро тутунот, а наредната премногу слабо ...

Најди! во Утрински
Економија
Цените растат, Синдикатот ќе реагира ако има енормен скок?!
Владата ќе го спасува виното откако ќе скисне
ЕК ја одобри втората транша од заемот
Груевски
Појаснување
„Гранит“ и „Бетон“ со намалени добивки