Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Економија

„Гранит“ и „Бетон“ со намалени добивки

Градежната компанија „Гранит“ во првите шест месеци остварила приходи од продажба од 22,4 милиони евра, што е за 5 отсто помалку, споредено со истиот период од минатата година кога приходите изнесувале 23,5 милиони евра. Намалувањето на приходите според неревидираниот извештај на компанијата се должат на намалената продажба на домашниот пазар за 4 отсто и 11 отсто на странските пазари. Добивката во првите шест месеци од годинава изнесува 138 милиони денари, или 2,2 милиона евра и е за 22 отсто помала споредено со истиот период лани. И градежната компанија „Бетон“ бележи намалување и на приходите и на добивката. Таа во првите шест месеци од годинава остварила приходи од продажба од 12,5 милиони евра, што е за 28 отсто помалку отколку истиот период во минатата година кога приходите изнесувале 17,5 милиони евра. Оперативната добивка на компанијата според неревидираниот финансиски извештај, е, исто така, намалена за 14 отсто споредено со истиот период лани и изнесува 290 илјади евра. (Ек.Р.)


#
Статијата е прочитана 499 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе
Датум: 20.08.2010 08:26:04
Како што знам,пред некоја недела директорот на Бетон,даде изјава дека има многу добра соработка со владата.Дека државата не им должи ништо,се навреме им е исплатено ,за сите работи кои ги извршуват за владата.Зошто да им се намалат добивките,кога државата ни стана градилиште.

Најди! во Утрински
Економија
Цените растат, Синдикатот ќе реагира ако има енормен скок?!
Владата ќе го спасува виното откако ќе скисне
ЕК ја одобри втората транша од заемот
Груевски
Во Гевгелиско двојно повеќе тутун
Појаснување