Број 3085  понеделник, 14 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Спорт

Драгоцен бод за прилепчани во Скопје

Мечот меѓу Вардар и Победа заврши нерешено 0:0

Миодраг Мицковиќ

Гледајќи ги речиси празните трибини на арената „Филип Втори“ на дерби средбата, ако е тоа практично и дерби меѓу Вардар и Победа, на кои можеби немаше ни 200 гледачи не можеме а да не се потсетиме на оние убави денови кога трибините беа полни со можеби повеќе од 10.000 гледачи кога играа овие стари фудбалски ривали. Вардар, кој се бори со многу проблеми и финансиски, и на планот на раководењето на клубот, и Победа која е можеби во слична ситуација што се однесува до финансиите не прикажаа којзнае каква игра во првото полувреме. Вардар беше поангажиран, имаше и две убави шанси. Најпрвин преку Ступиќ во 20 минута кога не успеа да госовлада голманот Пачовски, а девет минути подоцна во слична ситуација се најде и Ејупи, но и тој не се снајде најдобро. Единствената шанса Победа ја имаше во 15 минута кога Нестороски убаво се проби од левата страна и во моментот кога требаше да ја упати топката кон голот на Вардар Белчев со пожртвувана интервенција ја исфрли топката во корнер. И тоа беше практично се' што видовме во првото полувреме.

Во второто полувреме гледавме малку повозбудлива игра, повторно имаше шанси и од едната и од другата страна, но двајцата голмани и Пачовски и Маџовски беа во форма. Најголемата шанса сигурно ја имаше Чурлинов во 80 минута кога со глава биеше од непосредна близина покрај самата статива, а неколку минути подоцна и Ејупи беше во слична ситуација, но и неговиот удар со глава заврши покрај голот. И кога се чинеше дека мечот ќе заврши во судиското продолжение, Чурлинов се проби низ центарот на игралиштето кога се најде некаде на околку дваесетина метри од голот на Маџовски, неспортски го сопре Џангаровски кој заработи црвен картон.

Вардар - Победа 0:0Стадион: „Филип Втори“ во Скопје. Гледачи: 200. Судија: Зоран Петковски од Велес. Црвен картон: Џангаровски (Вардар).

Вардар: Маџовски, Крстевски, Ристовски, Трипуновски (Идризи), Белчев, Ристов (Пандевски), Пеев, Костенцовски, Џангаровски, Ејупи, Ступиќ.

Победа: Пачовски, Митревски, Мирчески, Дамески, Јовановиќ, Стојанов, Ристов, Марковиќ Ацевски (Чурлинов), Петровиќ, Нестороски.


#
Статијата е прочитана 309 пати.

Испрати коментар

Од: pece
Датум: 14.09.2009 00:28:40
micko-golmanot na pobeda e pasovski. a ne pacovski(p.s. toj brani vo belgija za germinal ekeren)
Од: KOMITA
Датум: 14.09.2009 09:52:21
Do koga ke go crnite makeodnskiot fudbal i ke pisuvate kolku mnogu sakate da se vrati publikata.Kakvi 200 znaete li matematika.Karti vcera oficijalno se prodavaa.I bea prodadeni tocno 600 karti.A ne 200 kako sto pisuvate.Sramota! Ako ne znaete prasajte ima lugje koi vodat evidencija
Од: albanec
Датум: 14.09.2009 13:48:57
Do komitot,koja e razlikata od 200 ili 600 gledaci? Dodeka co Ch vo 7.liga ima i po 100 gledaci.Vardar e samo edna ekipa koja treba da se natprevaruva vo opstinska liga po pravilata na UEFA,ako edna ekipa gi ostava svoite igraci bez pari i nema srestva da plakja sudii i kontrolori ne treba da ima licenca za natprevaruvanje.Komitite ostana samo vo papir,gledaj kolku balisti ima po edna utakmica?
Од: saso
Датум: 14.09.2009 15:41:37
do komitata so ti e kriv novinaro ete ne 600 1000 neka bidat so e be to koj igra vardar ili hajduk od loznani pelister so koj i da igra ima najmalce 5000 ljuge taka se saka klub so srce ne so pari kako vas

Најди! во Утрински
Спорт
Македонија на чекор до четвртфиналето на ЕП
Французите не' натераа да и' мавнеме на скриената камера
Барикело победи пред Батон во Монца
Адебајор приватно се пресмета со своите бивши соиграчи и навивачи
Казна за Серена, финале за Клајстерс
Ангеловски најдобар на „Септемвриски коњички турнир“
Николовски 49. на СП во Барселона
Вардар про и Металург трг��аа моќно
Форца волеј епизодист во Балканскиот куп
Јосифоска изненадена во Сараево
Репеша не знае дали се работи за ментална блокада
Пласман на ГН на Италија
Баерн Минхен ја прегази Борусија Д.
Нови победи на Барса и на Реал Мадрид