Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Политика
Тетовски игрoорци на фестивал во Гуча

ТЕТОВО - Фолклорна група од Тетово ќе ја претставува нашата земја на јубилејниот 50. фестивал „Собор на трубачи Гуча 2010“ во Србија. Игроорците се во составот на КУД „Срби и останати“, а во Гуча ќе се претстават со сплет игри од источна Македонија и со орото „Вардарки“. „Претставува особена чест, но и обврска што сме поканети да учествуваме на јубилејниот фестивал, познат по манифестацијата ’Драгачевска труба‘. Се надевам дека ќе ја оправдаме довербата“, изјави Димитрие Периќ, водич на патот. (Г.Е.)

#
Статијата е прочитана 369 пати.

Испрати коментар

Од: dobrivoje
Датум: 20.08.2010 01:26:48
Српска работа, дури од Тетово ќе одат да играат оро во Гуча, како таму малку да ги има па баш овие од тетово ќе недостасуваа. Требало да носат бели капи како би ги познале дека се од Тетово, ако носат шајкачи и кокарди никој нема да ги забележи дека се баш од Тетово.
Од: Ljubotan trade name
Датум: 20.08.2010 06:04:02
ТЕТОВО - Фолклорна група од Тетово ќе ја претставува нашата земја на јубилејниот 50. фестивал „Собор на трубачи Гуча 2010“ во Србија. Игроорците се во составот на КУД „Срби и останати“, а во Гуча ќе се претстават со сплет игри од источна Македонија и со орото „Вардарки“, A zarem ne mozete da ja odigrate i nasa ;Stara Propuknala Sar Planina.Ili Ajde Ano konja ,da prodamo! Ama, imeto mnogu mi se dopadna- bendisa ;KUD ,,SrbI i Ostanati",Ova e vistina ;Patuval novinar od Belgrad za Detroit i taka bil sednat do eden patnik,novinarot,kako novinar: Go prsuva koj zivee vo Detroit,a patnikot ;Vratnicani i Ostali! Ostanati i Ostali ima i drugo znacenie!

Најди! во Утрински
Политика
Невработени се „вработија“ како управители на куќни совети
Се раскрчмува имотот на „Градски аптеки“
Секој може да направи грешка, смета Тодоров
Реакциите на ортопедите се професионални, а не лични
Семејството Павлови ќе добива по 6.000 денари месечно
Од Вардар извадена удавена жена
Затруени тројца кошаркари во хотел „Континентал“
Данчо Трајковски