Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Политика

Затруени тројца кошаркари во хотел „Континентал“

Тројца кошаркари со знаци на труење регистрирал скопскиот Центар за јавно здравје во хотел „Континентал“. Првите случаи биле пријавени завчера по завршување на вечерата, која се состоела од пилешки стек, макарони потпечени со јајца, супа, ориз со грашок и моркови како додаток и овошје - лубеница. Во хотелот престојуваат државни кошаркарски репрезентации од повеќе земји, вкупно 263 лица, од кои 192 спортисти на возраст до 16 години.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат привремено ги затворил двете кујни поради незадоволителни општи санитарно-хигиенски услови.

„Работните површини и опремата се нечисти и замастени. Подните плочки се нечисти, особено под работните маси и шкафовите за прибор и опрема. Разладните уреди не се подредени по вид и потекло на храната. Во кујната се чува и прибор за одржување на хигиената, нехигиенски во истиот простор каде што се приготвува храната“, се вели во известувањето од Министерството за здравство.

Вработените во кујната биле со уредни санитарни книшки, а била извршена и редовна дезинфекција на просторот. Инспекторите зеле брисеви и од вработените и од работните површини, како и од затекната храна во кујните. Наредено е механичко чистење на кујните, како и вонредна дезинфекција и вонредни прегледи на вработените. (Ј.Ј.)


#
Статијата е прочитана 3957 пати.

Испрати коментар

Од: Силвестер, Сиднеј
Датум: 20.08.2010 05:58:44
Лелеее, уште тоа фалеше... Резил.
Од: od mene
Датум: 20.08.2010 15:21:09
E pred 30 godini kade mozese da se zatrujat luge vo hoteli be ko bea drzavni?????? Eve Vi sega privatizirani hoteli, se tresat gazdite nad tabla jajca.... sramota i toa se narekuva hotel sega???? pa toa mozese samo na nakoja slatkarnica da se sluci pred 30 god...
Од: Jandza
Датум: 20.08.2010 16:03:33
Da se kladime deka zatruenite kosarkari ne se od Makedonija. Nasite veke stanaa otporni na bakteriite koi im gi serviraat nasive "ugostiteli"...Sega i od KONTINENTAL ke me potvrdat so izjava i komentar od tipot deka onie sto se pozalile se "Mamini mazi" neneuceni na vakva "macho" hrana....

Најди! во Утрински
Политика
Невработени се „вработија“ како управители на куќни совети
Се раскрчмува имотот на „Градски аптеки“
Секој може да направи грешка, смета Тодоров
Реакциите на ортопедите се професионални, а не лични
Тетовски игрoорци на фестивал во Гуча
Семејството Павлови ќе добива по 6.000 денари месечно
Од Вардар извадена удавена жена
Данчо Трајковски