Број 3030  среда, 08 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска


Site Meter
Втора страница

Нимиц донесе модифициран предлог

Се работи за името, а не за идентитетот, рече медијаторот

Тамара Грнчароска

Медијаторот од ОН, Метју Нимиц, вчера во Скопје го донесе модифицираниот октомвриски пакет-идеи за решавање на спорот околу името меѓу Македонија и Грција. Иако вчера по средбата со премиерот Никола Груевски, со претседателот Ѓорге Иванов и еден ден претходно со шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, не изнесе детали за какви измени станува збор, сепак, Нимиц рече: „Направив приспособување и измени на мојот предлог од октомври, што владата треба да го разгледа како пакет во целина“. Нимиц најави детални разговори околу тоа и дека и Македонија и Грција ќе треба сериозно да размислат.

За средбите со македонскиот државен врв, тој рече дека биле конструктивни, изразувајќи надеж дека такви ќе бидат и средбите денес во Грција. Според него, средбите биле многу позитивни и му оставиле чувство дека има повеќе доверба отколку во минатото. Истовремено, според него, има многу работи кои се во тек, а кои даваат уверување дека можеби може да има некаков вид решение. „Целта е да се изнајде достоинствено решение што ќе им одговара на двете страни, да се зачува идентитетот на земјата и да се реши проблематичното прашање во регионот“, рече Нимиц.

Македонскиот државен врв вчера се воздржа од коментари за новите идеи на Нимиц, неофицијално информирајќи дека ќе почека посредникот да и' ја врачи понудата и на Атина.

Нимиц вчера не ги откри измените на предлогот од октомври, бидејќи, како што рече, не ги конкретизирал оригиналните идеи. Според него, некои луѓе не го знаат ова прашање и им изгледа како нешто едноставно, „но, повеќето од вас кои ја следите оваа ситуација знаете дека тоа е премногу комплексно, бидејќи има многу различни аспекти: употребата на името, како и каде, и други последователни прашања“. „Некои се поважни од другите, но сите прашања ги засегаат и двете страни“, смета Нимиц, велејќи дека идеите што ги дава како можност за решение ги базира врз гледиштата на двете страни во спорот.

Според Нимиц, некои идеи му пристапуваат на овој проблем на начин на кој и двете страни може да речат дека „ова не е совршено“, но е многу логично. „Владите се соседи засекогаш, тоа е трајно и тоа е решението на проблемот“, смета Нимиц.

Посредникот вчера негираше дека постои спор за тоа дали постои јазик или националност. „Луѓето треба да бидат уверени дека се работи за името, а не за идентитетот“, потенцира Нимиц. „Зборуваме за името на земјата“, рече тој, нагласувајќи дека не слушнал ниту еден грчки официјален претставник некогаш да негира дека „оваа земја и нејзиниот народ имаат уникатен идентитет и уникатен јазик“. „Што се однесува до мене, веќе 15 години работам на ова прашање и знам дека оваа земја има идентитет и јазик, и мислам дека никој во светот не го оспорува тоа“. Според Нимиц, постојат прашања за референцата, за тоа како ќе биде во англискиот јазик или во други јазици, „но не е прашање дали постои јазик, дали постои националност“.

Одговарајќи на прашањето дали крајот на годината е рок до кога треба да се реши спорот, тој кратко изјави: „Не поставувам рокови. За мене, 31 декември е само уште еден ден од годината“, се пошегува Нимиц, велејќи дека „сепак, смета оти ова е решливо прашање и постои голем интерес да биде решено“.

Таков впечаток Нимиц добил и од вчерашните средби со претседателот и премиерот, а тоа е дека постои вистинска желба ова прашање да се надмине и да се продолжи со агендата, која е многу важна во регионот. „Сметам дека и двете страни се подготвени и сакаат да го направат тоа“.

Посредникот од ОН не го загрижува можноста од предвремени избори во Грција. Тој рече дека дискусиите се водат веќе 15 години и во тој период имало избори во двете земји во различно време. „Избори се избори“, смета Нимиц, додавајќи дека станува збор за демократски земји кои кога имаат избори, имаат избори. „Мојата филозофија како медијатор е дека тоа не е мој проблем“, ноншалантно изјави Нимиц. „Има влади на двете страни, тие преговараат, тие сакаат да разговараат“. Иако вели дека кога ќе има избори, ќе биде известен навреме, сепак, Нимиц смета дека сега е шанса да се продолжи да се разговора за ова прашање, целиот процес да се движи напред и „да не се грижиме за политиката во другата земја“.


#
Статијата е прочитана 3180 пати.

Испрати коментар

Од: NATO-JATO
Датум: 08.07.2009 00:10:09
Kakov paket kakov modificiran predlog, abe ima li nekoj da mu kaze na dedovo -aj sikter ottuka odi gleaj si vnuci tamo ot kaj sto si dosol i niv menjavaj im iminja i davaj im modificirani predlozi.
Од: крис
Датум: 08.07.2009 00:16:13
Нимиц не слушнал ниту еден грчки официјален претставник некогаш да негира дека „оваа земја и нејзиниот народ имаат уникатен идентитет и уникатен јазик“. Епа јас сум ги слушнал милион пати како не негираат! фироманци, скопјанци, бугари....се само не не нарекле македонци! грците сметаат дека идентитетот и јазикот ќе произлезат од новото име!Спротивно на Црвенковски и сите што мислат дека некој може тоа да го гарантира, САМО ИМЕТО НА ДРЖАВАТА МОЖЕ ДА ГО ГАРАНТИРА ИДЕНТИТЕТОТ, тоа не може да го направи ни НАТО ни ЕУ! а без зачуван идентитет Македонија ќе биде спремна за црни сценарија, па тие што чекаат богатства од членствата во НАТО и ЕУ може да се изненадат и да останат и без тоа малку што го имаме!
Од: Makedonec vo EU
Датум: 08.07.2009 00:17:01
Ovcite kako na K-15, prvo kopaa, pa pasea, i na kraj ke platat. Vo megjuvreme se vospostavi novata oligarhija na ovcari - ako nekoj voopsto zabeleza pokraj razgovorite za DNK i Grckite vojskovodci.
Од: Mene do Vas
Датум: 08.07.2009 00:18:03
Prvo, niednash ne spomna Makedonija niti makedonski - da ne im zgreshi na Tiranite. Vtoro Tiranite edno pravat drugo mislat - sistem vo EU. Treto Da seprifati drugo ime e Velepredavstvo - koe e mnogu jasno. Grekos Manijakis ni den denes ne razmisluva da priznae Makedonci vo okupiraniot del na Makedonija pod nivna tiranija. Nemaat namera da gi pustat da se vratat Egejskite Makedonci vo svoite rodni mesta niti da im platat odsteta za izgubeni imoti i zivot. Izmislija problem za da zatashkaat krvolocni grevovi. Zosto da se prifati nametnat problem?
Од: Universiy Professor From USA
Датум: 08.07.2009 01:24:01
Nisto ne vi nosi novo Nimic. Slobodno kazetemu i nego i na site drugi mestari deka ne ste zainteresirani nitu za NATO nitu za Evropa. Togas tie ke ve molat vas, a ne vie da bidete moneta za podkusuruvanje. Neka ja napravat Evropa bez Makedonija! Napred Makedonijo!
Од: jimmy1
Датум: 08.07.2009 02:33:58
Edno ime imame i ne treba za nisto da go menuvame. Makedonija, toa e naseto vekovno ime i toa treba da ostane. Postari sto ni nosat paketi, kumovi sto ni menuvaat ime ne ni se potrebni. Ako Grcija ima probl;em so naseto ime tie neka si go resavaat problemot a ne nie. Vo Ohio USA ima gradce sto se vika Makedonija, dali i toa im smeta na Grcite?
Од: Stojan
Датум: 08.07.2009 06:15:57
Severna Makedonija ili Republika Severna Makedonija , e idealnoto resenie za novo ime na Makedonija,zatoa sto pak si ostanuvame Makedonci i realnone gledam nisto sporno vo toa da nasata drzava prifati edno od tie dve iminja ,koi sto treba da bidat za domasna i nadvoresna upotreba,bez nikakva dvojna formula.
Од: Јас сум Македонец од Македонија
Датум: 08.07.2009 07:30:53
Како што го донел Нимиц, така и да си го однесе предлогот дома! Не може некој одстрана да ми кажува како да се викам.
Од: George od NJS
Датум: 08.07.2009 07:38:02
1/ Ovie vladi se sega za sega sosedi, a ne zasekogas. 2/ Sekoj narod e unikaten. 3/ Znaci se bara prevod na imeto 'Makedonija' na angliski, vo stilot na "Ellada" kako Greece, "Nederland" kako Holland, "Suomi" kako Finland, itn. OK, moze nov prevod, no samo ako ne e navredliv. Ima i drugi nesta, no dali novinarite uspeale ili se drznale da mu postavat prasanja? I drugo, prenesete mu Svedskiot ambasador deka so negovata izjava ne kazal nisto, bidejkji nie znaeme deka NJS e clen na EU, no dali toj so ova sakase da kaze kakov klub e EU?
Од: Горан
Датум: 08.07.2009 08:39:48
Абе не треба воопшто да се преговара со грците. Ние Турците на кондиција ги победивме, не па грците...
Од: jovan
Датум: 08.07.2009 08:48:21
Uste 100 Oktobara ke pominat i nisto nema da se resi. Cisto gubenje vreme. Nie ime ne menuvame, oni vakvi ne ne prifakaat. Sto ke bide, ke resi Gospod izgleda. A sto se odnesuva do nekoj mudreci koj mislat deka Severna Makedonija bila idealno resenie, se lazat. Tokmu tuka e stapicata. Ako ima Severna Makedonija ke treba Grcite nivniot del da go krstat Juna Makedonija, a oni toa nema da go storat, pa ke ispadne deka Makedonija e nivna a nie sme uzurpatorite koj otrgnale del pa sme go narekle Severna Makedonija. VNIMAVAJTE na ovaa stapica.
Од: pameten
Датум: 08.07.2009 08:50:49
Nimic e vo greshka. Se raboti za identitetot, ne za imeto na drzhavata. Ili potochno za genezata na identitetot. Ochigledno e deka postoi poseben Makedonski narod so poseben Makedonski jazik. Nema ni Grk, ni Bugarin, koj shto mozhe ovo da go negira! Kako dojdeno do ova sostojba? Ovo e prashaneto. Fantazii deka deneshniot Makedonski narod i jazik se so korenja vo Antikata, Sredniot vek ili duri prerodbata se zakana za Makedonskiot identitet. Nitu Grcija, nitu Bugarija, nito svetot, nitu sepogolem del od Makedoncite kje gi prifataat.
Од: Nikola - Germanija
Датум: 08.07.2009 09:12:49
Modificiran predlog-toa znaci deka Bocevski odnosno vladata navistina odrzale tajni kontakti so GR ili barem so megjunarodni diplomati vo vrska so toa.Me zacuduva samo sto poveketo komentari sodrzuvat nepodnosliv patriotizam(=nacionalizam),a ustvari nemase masovni javni sobiri(> 1 Mio!) na gragjani poslednive denovi da go iskazat revoltot pred Nimic.Na megjunarodnata zaednica i se prakja poraka,deka MKcite na kraj sepak ke se soglasat so promena na ustavnoto ime i identitet!Planot na Gruevski e siroka koalicija,koja ke se soglasi so promena na imeto i toj na kraj da go vpere prstot kon SDSM deka oni demek bea protagonisti za promena na ustavnoto ime i taka da si zgolemi sansi na sigurnite sledni predvremeni izbori.No krcmata ke ja napravi bez NATO i EU,koi odvaj cekat da se cisti Nikolce od funkcijata!Od sega,dragi prijateli,ke zaigra stapot na zapadot,bidejki prepotentnata DPMNE-ovska vlada ne razbira drug jazik.Prognoziram sredna do teska politicka kriza vo slednite nedeli i meseci!!
Од: Aleksandar Mihajlovski
Датум: 08.07.2009 09:26:41
И повторно овој несреќник кој ни го докопува гробот дава хаотични и несреќни изјави. Од типот никој не спори па дури ни Грција дека вие имате посебен идентитет и јазик, само што мал проблем е каква ќе биде референцата (името) на истите на англиски. Е па луѓе и никој не спори, па дури ни Грција дека ние имаме посебна држава, само мал проблем е нели, како ќе се вика истата. И на изјави од таков тип, нашите новинари на пресот дремат ко заспани убавици и не го бомбардираат со прашања, туку ни пласираат во ударни вести дека Нимиц ни кажал дека сме нација со посебен идентитет и јазик. Е де треба топрва име да им ставиме. Малку попосебно нели. Бог нека ни е на помош!
Од: dedo domo
Датум: 08.07.2009 09:28:35
Na Grcite im smeta imeto MAkEDONIJA i strav i trepet im e da ne izlezi vistinata.Nikoj ne mozi da ne natera da prifakame ,(pridavki ili dodavki ),nie i sega imame edna .Na Grcite ako im smeta neka si e vikaat taa porobena MAKEDONIJA JUZNA a ne nie da prifakame pridavki -dodavki .Tie shto prifatia da se zboruva za imeto nashe MAKEDONSKO treba da se zemat na odgovornost .A ako e potrebno i da se ochistat ,toa beshe velepredavstvo.
Од: surmejan
Датум: 08.07.2009 10:42:12
Makedoncite ne se suetni ,ne se tvrdoglavi, premnogu sme mirni i trpelivi,posebno gostoprimlivi,pa zatoa site mislat dekamozat da ne krojat.kako keim tekne ,ZOSTO NARODOT EDNA ZA SEKOGAS ne se organizira i so miren protest da iskaze sto misli ..MAKEDONIA OSTANA SAMO SO EDNO PARCE I TOA NI E DOVOLNO NEKA NE OSTAVAT NA MIRA DA ZIVEEME I DA PATUVAME,.Na nikogo do sega loso ne sme mu napravile ,dosta gi krijat politicarite greskite svoi ,preku grbot na narodot Makedonski.
Од: Emil
Датум: 08.07.2009 10:43:26
Spagjame vo slavjanoglasnite narodi koi se mnogu.Antickite Makedonci bea avtohton narod.Ne bea Grci. Nimic se bavi so dzambazlak okolu makedonskiot identitet, a toj identitet i go dava imeto na drzavata.Pazete vie od vrvot na pozicija i opozicija da ne ne' nasednat na tenok led. Seto ova e apsurd. Trosenje na skapo vreme.
Од: Дете бегалче - во сопствената земја
Датум: 08.07.2009 11:03:34
До: чичко Нимиц -Ех, па доволно е само Името да ни го смените... Идентитетот сами ќе си го смениме! И онака еден куп гоолеми „Патриоти“ станаа Бугари, а додека да го смениме името, идентитетот, веќе нема да биде проблем!
Од: EMi
Датум: 08.07.2009 11:13:18
Imame unikaten jazik i nacija... Zasto eden novinar ne go prasa dali toj unikaten jazik ili nacija e MAKEDONSKI??? Se znae deka si imame i jazik i nacija, ali ako ne krstat Severna Makedonija, znaci ke si imame pak unikaten severno-makedonski jazik, i unikatna nacija severno-makedonci.... Epa ova e smeshno... Izjavata nisto ne kazuva pozitivno za nas.. Makedonce, DOSTA BESE RAZBUDI SE, SVESTI SE, NE SPIJ TI....za dhabe ne ja napisale pesnava.....od sekogas sme si bile takov narod...miroljubiv i popusliv :( !!! Vreme e da se promenime..
Од: Franko-London
Датум: 08.07.2009 11:36:22
Evropa,EU i Ostanatite se cvrsti vo svojot stav.Ne i trebame nie na Evropa,tuku taa nam ni treba, ai NATO.Pobezbedni i porelaksirani Odnosi so sosedite.Republika Severna Makedonija e idealno resenie za resavanje na sporot so Grcija.Ni gi otvara vratite.Segde vo svetot,kaj sto postoi spor,drzavite i megjunarodnata zaednoca se dogo varaat,doagjaat do resenie.Vo sprotivno,tenzii,vojni izoliranost.Treba site vo R.Makedonija da svatat deka nemame drug izbor.Mora da napravime kompromis.Inaku ke ostaneme tamu kade sto sme sega.Na DNOTO.Do koga.Im treba podobra idnina na mladite i na site Makedonci.Da bideme razumni.Inatot ne vodi nikade.Pozdrav.
Од: Dime
Датум: 08.07.2009 12:11:00
Jas predlagam da se vikame Stara Juzna Srbija, oti vaka ne odi rabota
Од: Risto
Датум: 08.07.2009 13:17:54
Nimets vika da grcite ne negiraat za jazikot i nacionalnos, nie vo stranstvo znajme kolku tije ne negiraat, i sekoj den sme so negrajneto ne samo od niv ama i od nivnite prijateli. Ako go menime imeto togash tije ke dobijat iso jazikot i nacionalnost. Tije od napret zboruvat da oti za jazikot i drugite raboti podocna ke se pregovara, mozhebi Nimec nego slushnal toa ali saka da i toj ne lazhi. I kade da vlezime nije pak ke bideme siromasi, samo zhalno je shto mnogu makedonci se predavat za pari. Mojot predlog je da ne pregovarami so nikogo, ako Evropa nene saka kako makedonci taja nema da ne saka i so koe bilo ime samo si igrat so nas kako macheto so glufcheto. Sni bile Makedonci i duri turcite nemozhea dane pretopat pa zashto sega treba da se prekrstime. MAKEDONIA za SEKOGASH
Од: Boshko
Датум: 08.07.2009 14:36:30
Ubavo odat pregovorite,no dali ima nekoj rodoljub vo vladata na Grujo i da mu rechat na medijatorot,deka ne trebashe da ima pregovori za imeto,am ete koga Grcite toa go baraat neka bide,neka Grcite Egejska Makedonija ja narechat Juzna Makedonija i nie ke prifatime Severna Makedonija do kolku ne sakaat taka togash da se prekine se i da si ostani samo Republika Makedonija i da se isfrli referencat.
Од: Nikola,Melbourne,Australia
Датум: 08.07.2009 15:00:09
Braka i Sestri Osvesteni MAKEDONCI,NIE Nema za Shto da Pregovarame ni Za Ime Ni Za Nashata Makedonska Nacija,Koj Shto Ne Znae Shto Izrod JE Neka Se Preseli Od NASHATA NI NAPATENA MAKEDONIJA i Neka si Odi Kaj Majchina MU,Se izvinuvam shto vaka se izrazuvam,Ama Za DUSHMANITE Vo MAKEDONIJA MESTO MU NEMA.MAKEDONIJA I MAKEDONSKIOT NAROD OD SEKOGASH SME BILE I KE OSTANIME DOSTOJNI NA NASHATA NI NAPATENA MAKEDONIJA.USHTE DOLGO DA NI ZIVEE MAKEDONIJA-NA MAKEDONCITE.....SO GOSPOD NAPRED I KE POBEDIME KAKO I SITE BITKI SHTO SME GI IMALE DOSEGA PA I NATAMU!DA ZIVEE SLOBODNA I OBEDINETA MAKEDONIJA,VERUVAJTE DEKA NIE SME NEPOBEDLIVI....MNOGU POZDRAV DO SITE MAKEDONCI OD NASHATA NI MAKEDONIJA..
Од: nimetz
Датум: 08.07.2009 15:30:55
Poseben identitet e jasno deka imame, ama koj e toj poseben identitet? Slavomakedonci???????
Од: Makedonce
Датум: 08.07.2009 17:13:27
Dali znaete deka naskoro EU ke se raspadne ? I Nato e zadolzen do Gusa......e pa Makedonci ako cenata da se vleze vo Evropa e taja da si go smenime Imeto, NE blagodaram , takva Evropa ne mi treba....EU odi po primerot na Amerika, ama vo Amerika ima eden zaednicki Jazik, vo Evropa ne ! Dali znaete do koga ke plakaat pari pobogatite zemji vo Evropa za razvoj na posiromasnite, a potoa tie pari gi nema.......e pa i ovie ne se budali..... Da zivee MAKEDONIJA, dolu so EVROPA ( politicki)

Најди! во Утрински
Втора страница
Verbatim
Карикатура
Шведските предизвици наспроти македонските
„Евро-Балкан“ сугерира да прекинат преговорите
Се' за слава на живите