Број 3378  петок, 10 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
На прво место

Деца во канџите на проституцијата

Полицијата откри синџир на малолетничка проституција каде што децата со пари и со подароци биле намамувани во кревет

Даниела Трпчевска
Иван БојаџискиШТИП – Парфеми, облека, картички за мобилни телефони, прошетки и пари. Ова се најчестите подароци со кои се намамуваат малолетни девојчиња, н�� и момчиња во синџирот на проституција во земјава. Познавачите на состојбите велат дека станува збор за прикриени форми, кои тешко се откриваат, но испливуваат на површина кога некој ќе се одлучи да проговори за тоа. Последниот случај на полицијата, реализиран за време на празниците, откри мрежа на малолетничка проституција во Штип, во која биле вплетени бизнисмени и моќни лица. Засега се приведени тројца мажи од Штип и од Кочани, кои намамиле две девојчиња на возраст под 14 години, имале недозволени сексуални односи со нив, им давале пари и подароци, а се претпоставува и дека ги подведувале на свои пријатели и познаници.

Познавачите на состојбите алармираат дека малолетничката проституција е во пораст, а во неа не се вплеткуваат само девојчињата, туку се' почесто стануваат жртви и машките деца. Тие бараат надлежните институции да преземат мерки со цел да се спречи ширењето на ваквата девијантна појава и да се заштитат децата. „Јавниот морал тоне, потребно е итно да се заштитат децата“, апелираат познавачите на состојбите, кои укажуваат на загрижувачки податоци за порастот на малолетничката проституција, но и сексуалната злоупотреба на деца во земјава.

Шокантниот случај во Штип почна да се отплеткува по приведувањето на штипјанецот Т.Г. (65), познат бизнисмен во градот. Тој заврши во притвор, а полицијата приведе и двајца негови пријатели - Ќ.И. (42) од Штип и П.Т. (63) од Кочани, кои се претпоставува дека учествувале во скандалот со подведување и сексуално искористување малолетнички.

Шеесет и петгодишниот бизнисмен, според досегашните сознанија, во текот на април и на мај годинава преку мобилен телефон на две штипски осмоодделенки им закажал средба на градскиот плоштад, од каде што ги однел во својот стан и им пуштил порнографски филмови. Притоа, едното од девојчињата го однел во спалната соба каде што имал сексуални односи, а другото девојче го оставил во дневната да се чести со разни слатки производи. Девојчето ја искористило ситуацијата и со мобилниот телефон ја снимило дневната соба на бизнисменот, а сликите ги ставила на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Според штипската полиција, Т.Г. продолжил со своите перверзни дејства при што во неколку наврати имал односи со другото девојче, а во една пригода и со двете во исто време. Тој за услугите на малолетничките им плаќал по 3.000 и по 4.000 денари. Откако полицијата го привела, се утврдило дека тој ја играл и улогата на макро, при што девојчињата им ги нудел и на други свои познаници – бизнисмени од градот и од регионот.

По сведочењето на девојчињата, полицијата ја прошири истрагата. Една од малолетничките во присуство на родителите, во штипската полиција го пријавила Ќ.И. дека во јануари во неговото возило на споредна уличка на излезот од Штип кон Велес, извршил полови дејства врз неа. Во тој момент девојчето немало наполнети ниту 14 години. Истиот ден и нејзината врсничка во полицијата го посочила П.Т., бизнисмен од Кочани, со кој во јули годинава имала сексуални односи.

Приведениот Ќ.И. во полиција тврдел дека ги познава двете малолетнички, дека им давал пари, сим-картички и пари, но дека немал сексуални односи со нив. Второпријавениот пак, П.Т., се бранел со молчење. Полицијата ја продолжува истрагата, а децата се испратени на гинеколошки прегледи.

Како ќе се одмотува случајот натаму, се' уште не се знае, но надлежните укажуваат дека станува збор за сериозен проблем, кој зема се' поголем замав во земјава.

Според судијката за малолетничка деликвенција, Василка Божиновска, загрижувачки е тоа што проституцијата со деца е во постојан подем. „Станува збор за проблем со кој особено се соочуваат земјите во транзиција, каде што лошите социјални и материјални услови во кои живеат младите, се' почесто ги втурнува децата во канџите на проституцијата, како најлесен начин за заработка, за обезбедување егзистенција, купување облека, храна или дрога“, вели таа.

Во изминативе години најчесто јавноста беше информирана за случаи на девојчиња од источниот дел на Македонија, кои при рациите во Тетовско и во Гостиварско беа пронаоѓани во тамошните барови, каде што под превезот на келнерки и танчерки, всушност, беа продавани на клиенти за сексуални услуги.

Но, според познавачите на состојбите, постојат и други притаени форми на малолетничка проституција во земјава, кои тешко се откриваат, се' додека некој не се одлучи да проговори и да го пријави случајот во полиција. Некои од децата се проституираат за да набават дрога, други се лажат за парфеми, облека, прошетка до Охрид, која не можат да си ја дозволат и да си ја платат.

„Најчесто станува збор за деца од семејства што имаат финансиски проблеми или за дисфункционални фамилии, кои лесно потпаѓаат во замката на проституцијата. Но, и за деца од имотни фамилии, каде што родителите не водат доволно грижа за нив и бркајќи бизнис ги запоставуваат обврските кон своите деца“, укажува Божиновска, врз основа на нејзините долгодишни искуства во областа на малолетничката деликвенција.

Се' поголем замав зема и сексуалната злоупотреба на машки деца, па судиите се соочуваат со случаи каде што како жртви на изживување на возрасните се јавуваат и 4,5-годишни деца. „Социјалните работници и невладините организации треба да се поприсутни на теренот и да веднаш да алармираат за ваквите појави со цел навреме да се интервенира и да се спречат“, вели нашата соговорничка.

На СОС-телефонот на првата Детска амбасада во светот – „Меѓаши“ минатата година имало пријави за само три случаи за малолетничка проституција, што е уште еден показател дека станува збор за прикриени форми, кои тешко се откриваат.

„Двете јавувања се однесуваа за индивидуални случаи на малолетничка проституција, додека во третиот случај стануваше збор за синџир каде што малолетни девојчиња се носеле во скриени објекти. За овие појави ги алармиравме надлежните институции од каде што добивме повратна информација дека се постапува по пријавите“, вели Ангелина Чалакоска, координатор на СОС-телефонот на „Меѓаши“.

Нашите соговорници укажуваат дека отсуствува позитивната комуникација меѓу родителите и децата, што е еден од главните фактори за ваквите појави. Тие потенцираат дека станува збор за адолесценти, кои лесно можат да потпаднат под влијание на возрасните, а притисокот од лошата економска состојба е само дополнителен фактор за да се вплеткаат во водите на проституцијата.

„Отсуствува комуникацијата меѓу родителите и децата, тие се' почесто се чувствуваат несфатени, нема кој да им даде совет за секојдневните проблеми, но што е најважно, се чини се' повеќе отсуствува контролниот механизам кај родителите, кои како да ги имаат испуштено децата од своите раце“, велат познавачите на состојбите.

Од почетокот на годинава јавноста беше згрозена од случајот кога таксист намамил две девојчиња на возраст од 17 години и од Велес ги донел во Скопје, каде што потоа со денови беа сексуално злоупотребувани од повеќе лица. Во 2008 година, пак, медиумите известуваа за случајот во Гевгелија кога газда на кафеана и неговата сопруга организирале трговија со малолетни девојчиња на возраст од 14 до 17 години, кои биле продавани на клиенти во неговиот кафе-бар.


#
Статијата е прочитана 4770 пати.

Испрати коментар

Од: vvv
Датум: 10.09.2010 12:10:20
Samo zosto site mediumi (vklucuvajki ve i vas) go krijat identitetot na storitelite t.e. biznismenite. Treba sekoj da gi znae da se trga podaleku od niv.
Од: viki
Датум: 10.09.2010 12:24:48
sramno ,golemi biznismeni,a mali lugje
Од: Баба Ката од Секулицу
Датум: 10.09.2010 13:02:57
Уместо одговор на штипску судијку, на АД ’Меѓаши’, на добри познаваоци на состојбе итд. само едну реченицу, од едне ЖЕНЕ-СТЕЧАЈКУ (’Телма’, пред некоуку години).Имам девојче 13 години.СРЦЕ МИ ПЛАЧЕ к’д ќе ми рече МАЈКО ЗА ШТО МЕ РОДИ КОГА НЕМА ДА МИ ДАДЕШ 10 ДЕНАРИ ЗА ГЕВРЕК! Треба ли још нешто да ви кажу? Доста е дрвена филозофија, работа, работни места...
Од: Grazerin
Датум: 10.09.2010 14:25:29
Prerodba vo 100 cekori i sve je mozno.Tolku
Од: Trpe
Датум: 10.09.2010 15:40:47
da se bara odgovornost i od roditelite koj ne gi kontroliraat decata; tie deca sto se zavisni od droga ako ne se biznismenite ke se podadat za pomalku pari na nekoj maloletnik sto nema da odgovara ili uste polosho na narkoman, pa moze da dobijat i nekoja bolest... ne e dovolno samo da se tepaat komarcite , treba barata da se isushi..
Од: kremenko
Датум: 10.09.2010 16:07:13
...... i taka se vospostavi najubaviot svetski sistem i poredok, a za sreka gi nema veke toa komunjarite, i sega se preroduvame vo vistinski angeli i gi bereme plodovite od transformacijata. Ah samo da ne bea toa komunjarite... da i znaeme nie, Jozica e kriv za se..... kako li samo site ovie prerodbi ke bidat opeani vo ucebnicite i preraskazuvanjata na spasitelite ni (od ona komunjaristana be). Steta sto ima uste coveci koi ziveeja vo tiranijata, pa nim nekako nema da im bidat jasni ova novive slavopojki po ucebnicite ni. A biznismenite ni ke pravat pari neli, ke gnetat, pijat, zdrigaat i potprdnuvaat i normalno ke si gi lecat svoite kompleksi so mladi devojki. Isto kako vo Amerika... God bless Amerika!!!
Од: dani
Датум: 10.09.2010 17:25:45
Lele uzas zgrozena sum od ova pa kolku bolni umovi ima tuka? ne da e seriozen problemov tuku ako za kratko vreme ne se prevzeme nesto neznam do kaj ova ke odi,mislam deka nadleznite instituciite voopsto se zamaraat so ovaa problematika ,treba pod itno da se pocne so edukacija vo ucilistata psiholozite da si se fatat za rabota isto vazi i za socijalnite sluzbi ,bracnite sovetuvalista za edukacija i za roditelite.Disfunkcionalni semejstva se poveke gi ima toa e eden najseriozen problem na toa sekako vlijaat poveke faktori pred se finansiskata sostojba na semejstvota koi nekoi za zal se dojdeni na rabot na egzistencija pa ne se biraat sredstva da se dodje do pari,sekako vinovnikot go gledam vo drzavata sto napravi golemi razliki i neednakvost pomegu lugeto dodeka edni imaat premnogu drugite edvaj prezivuvaat kampanjata za treto dete negativno vlijae na ova bideki mnogumina od niv ne se sposobni edno dete da izvadat na prav pat,Gruevski poeveke treba da se nasoci na ovaa problematika ko
Од: Makedonka
Датум: 10.09.2010 18:48:28
More 100 stapa za roditelite! Nasite polupismeni roditeli bea so moral i takvi ne vospitaa i nas ! Sega site zbesnale! Ni komunjarite im se krivi ni nikoj drug. Mladite denes ni ucat ni nesto sakaat da rabotat, samo sladok i lesen zivot.
Од: elizabeta od aleksandria...
Датум: 10.09.2010 19:06:22
Do baba Kata od Sekulica ...... "maleckive" ne baraa pari za gevrek,jasno? A i ne se tolku mali da neznaat sto pravat ..... inaku "interesen" e komentarot,Gruevski treba da se pozanimava so ovaa problematika ...

Најди! во Утрински
На прво место
Македонија одбележа 19 години самостојност
Баросо