Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Скопје
Латиновски се пофали со канализации и улици

Целосна санација на бараките во Општина Бутел, едношалтерски систем, изградени две спортски сали во соработка со Владата и Агенцијата за млади и спорт, пуштен крак од водоводна мрежа во село Визбегово, изградена фекална канализација во Љуботенски Пат, Жегроец и Свети Наум со средства од Општина.

Ова се дел од проектите со кои вчера го започна својот отчет за досега сработеното во вториот мандат, градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски. Кон овие активности ги додаде и реализираните проекти за неколку улици. Спомена и изградба на фекалната канализација во Љубанци со вкупна должина од 1,5 километар, како изградбата на резервоарот во селото Љуботен. Латиновски најави и проекти за неколку локални патишта, основни училишта, водоводи и фекална канализација, изградба на нова училишна зграда и спортска сала. (Сн.К.)


#
Статијата е прочитана 266 пати.

Испрати коментар

Од: Krume
Датум: 12.09.2009 00:09:49
Otkako Latinovski stana gradonacalnik, gi prikluci divite naselbi okolu Radisani na postoeckata kanalizacija. Sega na mal dozd se izleva fekalna voda vo podvoznikot i po podrumite vo naselba Butel. A sega planira da prikluci uste nekoe selo ili diva naselba. Tesko nas sto ne ziveeme vo Radisani (od tamu e gradonacalnikot) , uste dolgo vreme ke se davime vo gjubre.
Од: gledacka
Датум: 12.09.2009 01:46:16
Auuu! Solzi mi potekoa, se trognav! Ova mi zalici na nostalgicna prosetka po 1945-a. Neli komunjarite maltretirale, neli se losi i vinovni za se? A vie?
Од: Maci
Датум: 13.09.2009 12:42:51
Gradonacalnikot moze nesto da napravi i za naselbata Radisani,toj kako daja zaboravi naselbata!ne e samo seloto Radisani,seloto Ljubanci treba nesto da podsredi i vo naselbata a ne samo da gleda kaj sto se negovite luge tamu da sreduva.Ne go izbravme za toa

Најди! во Утрински
Скопје
Aнтички скулптури и на пешачкиот мост „Око“
Идната недела стартува изградбата на надземниот премин на Бит-пазар
Нова линија „60“ од Сарај до Матка