Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Хроника
Пациент во болницата во Бардовци падна од дрво и почина

Пациент во Психијатриската болница во скопското село Бардовци го изгуби животот во несреќен случај во дворот на установата. Педесет и тригодишниот пациент паднал од дрво и починал.

Според полицискиот извештај, несреќата се случила во четвртокот, околу 16,30 часот, кога Петре Тодоровски (53) се качил на еден од оревите во кругот на болницата. Зел алуминиумски стап и се искачил на десет метри височина за да чука ореви. Во еден момент, велат од МВР, Тодоровски изгубил рамнотежа и паднал на земја. Се здобил со тешки повреди, на кои им подлегнал по кратко време.

Во душевната болница во Бардовци вчера не сакаа да го коментираат несреќниот случај, оправдувајќи се дека директорот и неговите соработници биле на службен пат.

Министерството за здравство побара од болницата детален извештај за тоа што се случило, дали се почитувани протоколите за лекови и третман на пациентите, како и за мерките што се преземаат за нивна безбедност.

„Истовремено, вчера во болницата беа и инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат за на лице место да ги проверат сите факти, кои треба да помогнат во утврдување на причините за овој немил инцидент“, велат од Министерството за здравство. (Г.А.)


#
Статијата е прочитана 628 пати.

Испрати коментар

Од: Makedon
Датум: 12.09.2009 01:51:37
Mislam deka ovaa vest ja otslikuva Makedonija.Nušić da beše živ,pišuvajki za aktuelnite temi,kako i ovaa,malu ke mu beše i Nobelova.A pak novata "ministerka",gospogja Filimena,glavniot kadrovik za sudstvoto i obvinitelstvoto,i nivnata pretsedatelka Goševa ke bea fenomen na komedijata.Mnogu smešno da ne e žalno.Padnal od orev,bože,bože.....
Од: svajcarija
Датум: 12.09.2009 08:22:24
direktorot i negovite sorabotnici bile na sluzben pat pa koj gi cuva i koj gi leci pacientite tie ne se od mila volja tamu sega treba direktorot i negovite sorabotnici da gi zatvoraat vo bardovci da pobudalat i tie da se vidi kako e koga si budala stamota gi pustate bolnite nadvor bez nadzor toa e makedonija .
Од: Mina
Датум: 12.09.2009 08:45:42
Ima li nekoj koj e odgovoren za nesto vo ovaa drezava.Ima li nekoj koj e odgovoren za nadgleduvanje na bolnite koga se vo dvorot?Sto pravite vie sto rabotite tamu?Spiete ili piete kafinja ili gledate preku prozorec i si pogoduvate kolku visoko ke se kaci covekot?Vie treba da lezite tamu na celo so vasiot direktor koj vednas treba da si podnese ostavka i da odi vo zatvor.Semejstvoto treba da tuzi vo Strazburg oti ovoj sud ovde kaj nas nikogo ne zatvoril za vakvi incidenti,koj sigurno zavija vo crno mnogu semejstva.Dali imaat statistika kolku pacienti im se udavija vo Lepenec?Ajde odete si site od tamu i otvorete mesto na luge sto ke si ja izvrsuvaat cesno i odgovorno svojata rabota.
Од: Kire USA
Датум: 12.09.2009 08:47:48
a bre budala rabota, sto majka bara na orevot?
Од: stoe
Датум: 12.09.2009 11:15:29
sto bara pacient na psihijatrija da cuka orevi???kade se dezurnite=pasibuzuk drzava.
Од: odgovornost
Датум: 12.09.2009 15:43:04
Ova e neodgovornost, nisto drugo. A ne e iskluceno i personalot da go nateral da se kaci na drvo i da im donese orevi. Kade inaku pacientot bi nasol sipka da gi cuka orevite? Mislam deka treba da se soslusaat site sto bile na rabota na toj oddel denta koga se slucila nesrekata i da se zemat na odgovornost. Pa toj covek sigurno zema lekarstva, antipsihotici, koi go pravat zasemeten i uste se kacil....Uzas eden.
Од: kris
Датум: 12.09.2009 17:52:17
Populacijata za zal ima mnogu losa pretstava za lugeto so psihicki problemi.85 % od niv se luge so nadprosecna intelegencija, cesni posteni, sovesni no i za zal premnogu custvitelni na razni zivotni priliki i zivotni tragedii.koi ne nozat da gi filtriraat problemite i samite doagaat do bolest.......a okolu nas sme opkruzeni so nemoral, korupcija, zloupotreba od sekakov vid, vo site sveri na ziveenjeto vo ZDRAVSTVO, SKOLSTVO,SUDSTVO po makedonskite MINISTERSTVA i tn.e tamu e vistinskata dijagnoza narode...setaat so krenata glava ko nisto da ne bilo...
Од: Meri
Датум: 12.09.2009 20:00:33
Zar treba komentar nisto da ne ne zacuduva ova e takanarecena nasa Makedonija.Sram da ni e.

Најди! во Утрински
Хроника
Кошаркарот Мишунов од баскети се префрлил на шверц на ракети
За десет дена ќе се знае дали Сејдиу ќе оди дома
Талат Џафери не се чувствува виновен
Осумнаесет месеци затвор за градежни измами