Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Хроника

Осумнаесет месеци затвор за градежни измами

ТЕТОВО - Раководител на Секторот за урбанизам и комунални дејности на Тетово, Даут Емини (48), е осуден на 18 месеци затвор за пречекорување на службеното овластување. Тој е обврзан да плати судски трошоци од 23.000 денари, а за предизвиканата материјална штета на Младен Симовски од Тетово во износ од еден милион евра се упатува на граѓански спор.

Судот утврдил дека Даут Емини во 2006 година на ДПТГУ „Арб комер мендерес кучи - дооел“ Тетово му издал одобрение за изградба на станбен објект од петта категорија, во центарот на градот. Но, место станбен објект бил изграден станбено-деловен објект од седум ката, со што му предизвикал проблеми и материјална штета на соседниот угостителски објект „Татар“, во сопственост на Младен Симовски. (Г.Е.)


#
Статијата е прочитана 935 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Хроника
Кошаркарот Мишунов од баскети се префрлил на шверц на ракети
Пациент во болницата во Бардовци падна од дрво и почина
За десет дена ќе се знае дали Сејдиу ќе оди дома
Талат Џафери не се чувствува виновен