Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Втора страница

Херцог одликуван со орденот „8 Септември“

Претседателот Иванов му го доделува орденот на Роман Херцог

Во вилата „Билјана“ во Охрид завчеравечер претседателот Ѓорѓе Иванов му го врачи на поранешниот германски претседател Роман Херцог орденот „8 Септември“, највисокото македонско државно признание што може да го добие еден странски државјанин.

Заблагодарувајќи се на високото признание, претседателот Херцог потсети на времето кога Македонија ја донесе одлуката за самостојност и побара признавање на независноста од меѓународната заедница. „Бадинтеровата комисија беше составена од пет члена, секој задолжен да изготви извештај за една од републиките на поранешната Југославија. Мене ми падна најлесната задача, да направам извештај за Република Македонија“, истакна Херцог, посочувајќи ја земјава како пример на ученик што ги завршил своите домашни задачи во исполнувањето на демократските норми потребни за членство во демократска Европа.

Во врска со прашањето околу државното име на Република Македонија, претседателот Херцог потенцираше дека во Европа постојат правни кругови кои размислуваат повеќе и оние што размислуваат помалку формално, меѓу кои е и Германија и, пред се', нејзината сојузна покраина Баварија. „Политичките одлуки се носат врз основа на реални околности и прашања, а не поради некои формални причини, затоа за мене воопшто не беше прашање Македонија да се признае целосно како самостојна држава“, истакна Херцог.

Претседателот Ѓорге Иванов му се заблагодари на поранешниот германскиот претседател, затоа што бил првиот шеф на држава на една голема европска и светска земја кој допатувал во официјална посета на тукушто формираната Република Македонија. (МИА)


#
Статијата е прочитана 283 пати.

Испрати коментар

Од: Справедлив орден
Датум: 12.09.2009 02:02:35
Ова е невидена мизерија, дволичност и лицемерност! Германија, Англија и Франција во тоа време беа против намерите на Бугарија за признавање на Македонија. Големите сили и сугерираа на Бугарија да не прави ништо без нивна координација. Исто така, во тие критични моменти на југословенски распад, Бугарија беше повикана од Грција и Србија на тајна средба за „решавање“ (поделба) на Македонија. Бугарија категорично и јавно го одби тоа. Според тоа, Ѓорге ја утнал адресата - ова признание треба да се даде на поранешниот претседател Жељу Желев и поранешниот премиер Филип Димитров. Да не беа тие, сега ќе бевме „некаде“.
Од: Of Lele
Датум: 12.09.2009 05:08:04
Eee kolku tavija odlicja ima toj vo podrumot,i samiot neznae zosto i kako!

Најди! во Утрински
Втора страница
Вербатим
Популистичките мерки мирисаат на предвремени избори
„Добитникот“ Ставрески!
Ќе извлечат ли поука Македонија и Грција