Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
На прво место

Списокот не е подготвен за вонредни избори

Постапката за прочистување на книгата со гласачи треба да заврши дури за една година, поточно до септември 2010 година

Избирачкиот список не е подготвен за предвремени избори. Во случај на распишување вонредни избори или на референдум, во државата ќе се користи стариот список. Постапката за прочистување на книгата со гласачи треба да заврши дури за една година, поточно до септември 2010 година. Ова го изјави вчера претседателот на Државната изборна комисија, Александар Новакоски. Тој потсети дека на последните избори имаше многу забелешки за списокот и истовремено нагласи дека одлуката за избори не ја донесува ДИК.

Во највисокото тело надлежно за организација на изборите ќе има уште 75 вработени. Овие лица досега беа во 34 локални канцеларии на Министерството за правда и работеа на Избирачкиот список.

Инаку, Државната изборна комисија сериозно пристапува на процесот за преземање и ажурирање на списокот. Пилот-проектот што се реализира во две општини, Гостивар и Виница, од кој се очекува да понуди конкретни одговори за мистериозните гласачи во списокот, треба да финализира во април 2010 година. Што се однесува до завршување на целата постапка на проветрување на избирачкиот тефтер, која подразбира теренска работа и во сите други општини, тоа треба да се случи во септември идната година. Каде се проблемите со Избирачкиот список и кои се недостатоците, треба да утврди ДИК, која во иднина ќе менаџира со овие податоци. Ова значи дека ДИК ќе го координира проектот за чистење регистарот, а методологијата за овој процес вчера е доставена до Комисијата.

„Предлог-методологијата за ажурирање на Избирачкиот список е сериозно разработена. Опфатени се многу битни органи, Државниот завод за статистика со свои активности, Државната изборна комисија, како координатор, Министерството за надворешни работи, Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за матична евиденција и Министерството за правда“, истакна Новакоски.

Министерството за надворешни работи е задолжено од Владата да изготви список во кој ќе биде евидентирана дијаспората. Затоа што на првите наредни парламентарни избори согласно со законските измени ќе гласаат и државјаните на Македонија кои живеат во странство.

Шефот на ДИК изрази надеж дека Министерството за финансии ќе има разбирање за потребата од повеќе пари неопходни за дооформување на условите за работа, особено во просториите за чување на изборниот материјал. „Доделен ни е на користење соодветен материјал. Но, за да биде пренесен во просториите на ДИК, мора да се создадат услови за негова заштита“, потенцира Александар Новакоски. (К.Ч.)

 


#
Статијата е прочитана 252 пати.

Испрати коментар

Од: bramoni
Датум: 12.09.2009 02:07:51
Sto da pravi kutrata Komisija, taka im e naredeno ili mozebi e zafatena so vrzuvanjeto na cevlite... Mnogu e tesko da se dobijat podatoci od MVR za pocinati lica na primer... A dijasporata e druga prikazna. I tuka ima diskriminacija, dijaspora se samo Makedoncite, a drugite etniciteti, kade se? Ili fala mu na Boga sto se otkacivme od niv.
Од: Трпе
Датум: 12.09.2009 07:32:39
Чудно но вистинито.Не сме способни да имаме еден прочистен избирачки список,во дрржава од цели 2 милиони жители а ја вклучуваме дијаспората да може да гласа и одлучува за нашите проблеми.Ако не е матно,тогаш сигурно многу е загадено.
Од: ФЕЛИКС
Датум: 12.09.2009 07:52:30
Моја препорака е да не се брза со прочистување на списоците од причини што СДСМ е премрена од страв за вонредни избори,се плашам за нивното здравје поединци можеби нема нида ги дочекаат изборите.Затоа кроце-кроце со списковите.

Најди! во Утрински
На прво место
Одговорноста ја исфрливме од политичкиот речник
Медиуми бараат оставка од првиот полицаец на Франција за расизам