Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Едиторијал

Исчезнуваат работничките права

Маја Томиќ

Со секоја нова измена во најменуваниот закон во државава, Законот за работни односи, се' повеќе се топат работничките права во државата. Нема друг пример во светот на толку чести промени во содржината на овој закон, кој секаде важи за устав за работничката класа. Колку и да звучи излитено и социјалистички овој термин, сепак, неа уште ја има, посебно во приватните фирми. Устав, тоа значи дека еднаш стекнатите права на вработените не треба и не можат тукутака да се бришат, а. односно постојано да се намалуваат. Можеби работниците од западните земји и не се којзнае колку покомотни од нашите, иако имаат силни синдикати и добри законски решенија, но барем нивните права се ставени на хартија, црно на бело. Кај нас се бришат и од хартијата.

Последните предложени измени во ЗРО од Владата, односно од Министерството за труд и социјална политика, како и повеќе пати досега, изготвени се без социјален консензус, односно, без согласност со социјалните партнери, што е правило за секоја демократска држава. Рака на срце, работодавците досега не реагираа, но и нема на што да реагираат, затоа што нивната позиција не се загрозува. Од друга страна, јавните реакции од Сојузот на синдикатите се целосно игнорирани. Измените се веќе во собраниска процедура, првото читање помина, и покрај барањата на ССМ да се внесат промени на повеќе членови, поточно да останат старите законски решенија. Но, залудно. Власта си тера по свое. И под закрилата дека се' што чепка во законите, така мора да биде, затоа што е тоа во согласност со европските стандарди, а мораме да се приспособиме, сакале или не, се' повеќе ги намалува правата на работниците.

Како што се тргнало, еден ден и ќе ги снема. И работниците наскоро ќе немаат на што да се повикаат и да се заштитат од злоупотребите што ги трпат на работните места. Ако нема реални закони, ако нема колективни договори, ако нема малку, но јаки синдикати, туку стотици мали и слаби, каде и како ќе се бара заштита? Со најновите предложени измени, кристално е јасно дека Владата сака да го контролира синдикализмот, односно да стави рака врз работењето на синдикатите. Кој е репрезентативен синдикат, ќе одлучува таа, односно владина комисија, на секои три години. Тоа е преседан и во светот. Башка што се кршат еден куп меѓународни конвенции од областа на трудот, чија потписничка е и Македонија.

Според предлагачот на измените, репрезентативен синдикат на ниво на државата треба да е составен од само 10 или 20 отсто од вкупниот број вработени во соодветна дејност, наместо како порано, 33 отсто. Нема веќе кој како сака да се здружува во синдикати, па потоа Владата да ја боли глава кој штрајкува, со кој треба да преговара за колективни договори и друго. Вака ќе се знае, кого таа самата ќе одбере, нему и правата. По можност, да е партиски подобен. Таа ли е пораката што се испраќа со измените? Ако е таа, тогаш не заслужува коментар.

Инаку, покрај репрезентативноста, Владата овој пат се намерачила и на други кастрења. Бара во фирми каде што веќе има колективни договори на ниво на работодавец, да се потпишат нови, со понов датум. Во измените се „прецизира“ терминот - работно време. Тоа е секој период во кој работникот работи, му стои на располагање на работодавецот и ги извршува работите и работните задачи. Владата предлага ноќната работа да може да се извршува во текот на четири месеци, наместо најмногу една недела во месецот, како што беше во изминатите 40 години. Досега за паузата во работното време беа предвидени 30 минути, сега се предлага овој термин да важи само за вработени со над шестчасовно време. Се предлага во една недела работникот да може да работи 10 часа прекувремено, место осум, и така удолу.

Со сето тоа, ако тоа биде се' до крајот на годинава, иако тешко, треба да се постигне хармонизација на ЗРО со препораките на ЕУ. Така се правда Владата. Ако од ЕУ сме сто години назад според 350.000 невработени, за што никако не може да се најде решение, како и со просечна плата од 200 евра (не според статистика, туку според практика), барем со измените во ЗРО ќе дојдеме многу блиску.


#
Статијата е прочитана 778 пати.

Испрати коментар

Од: ФЕЛИКС
Датум: 12.09.2009 09:22:53
Работничките права се одамна урнисани уште од кога се донесе законот за пензионирање,жени 62год а мажи 64 год. па се до денешен ден како околу год.одмори и други круциални права.Прашањето треба да се упати до мрзливиот и неспособен синдикат кој залегнал во удобните фотељи и миросани челници со преку 1000 евра плата.Од време на време ќе прмрморат на прес и наставок во стилот,,шумоти ли волна,,.Со ваков синдикат нема кој не би сакал да ги тормози работниците.
Од: igor
Датум: 12.09.2009 10:32:47
Gledam deka na ovoj teks nema komentari(do 10 i 20 minuti).A zasto da ima komentar na tekst za koj mal broj na ludje se interesiraat za ovaa tema.Se secavam na periodot od pred dvaesetina godini.Ako samo malku na rabotnikot mu skratis nesto ,utredenta ti dosol nekoj budja od sindikat.Tropa na vrata i nenajaven ti vleva vo trabotnata prostorija.Ne prasuva dali i ti denot si go isplaniral za drugi obvrski.Sindikalecot sednuva i ti pee pesna kako si go tormizel rabotnikot i ako taka prodolzis,se znae,na partiski sostanok ce te rasturat. Taka bese vo tie godini od dvaesetiot vek.Denes ne znam koi prava gi imaat rabotnicite.Znam deka rabotaat od 200 do 230 casa vo eden mesec.Isto taka znam deka za niv Sabota a ponekogas i Nedela se rabotni denovi,ama platata e kako da rabotaat 176 odnisni 184 case.Pak ce se vratam vo minatoto.Se secavam i na ova:Za prekuvremeno plus 30%,za nedela 50%.za drzaven praznik plus 100%.Kakvo "eksploatarsko"vreme bese vo toj bezvezen sistem.Gospoda rabotnici vi se
Од: rabotnicka
Датум: 12.09.2009 10:40:36
Krajno vreme e da se vozobnovi Rabotnickata partija, koja, dokolku bide podrzana od mnozinstvoto rabotnici, legitimno ke gi zastapuva i brani pravata na rabotnicite. Se pokaza deka sindikatot e nemoken. Treba politicka opcija, kako alternativa za site ovie postojni partii, koi eve do kade go dovedoa statusot na rabotnikot. Ne veruvajte na nikakvi lagi vo oblandi. Veruvajte vo sebe, rabotnici, organizirajte se vo Rabotnicka partija i na slednite izbori glasajte iskucivo za nea. Samo tamu e spasot.
Од: domasen komunist
Датум: 12.09.2009 10:41:02
Tito vrati se!!!
Од: Uzurpator
Датум: 12.09.2009 10:44:24
Neka Sindikatot proveri pod kakvi uslovi i so kakvi uzurpiranje na svoite prava rabotat vrabotenite farmaceuti vo Zegin i kolku gi placa( po 6000 den) i kako toj gazda postapuva prema niv( so dogovori na tri meseci, a gi tera i da bidat cistaci na apotekite). No nikoja trudova inspekcija nisto ne prevzema, bidejci Mehandjiski gi ima site potkupeno.
Од: jas
Датум: 12.09.2009 14:14:55
зарем некогаш постоеле работнички права освен на хартија ???очигледно е дека немате појма каде отидоа правата на работникот. ОТИДОА ВО ВЦ ШОЉАТА и лицето БЦ со компанијата пуштија вода која ги однесе фабриките, а работниците соголени и изладени ги исфрли на улиците. Сеуште ме чуди зошто сте толку наивни дека механџиски ги држи вработените таму, ПА НЕАКА ЗАМИНАТ ОД РАБОТА ако не им одговара. Е тука е проблемот, Не заминуваат оти на ред чекаат еден куп невработени кои би работеле и за помалку од 6000 ден.
Од: tebe
Датум: 12.09.2009 14:58:33
za da ti zemat nesto treba prvo da ti dadat,a kaj rabitnicite nikogas ni nemale prava za da i gi odzemat
Од: пролетер
Датум: 12.09.2009 16:24:08
Па и зошо тисе права кога немат работа....Кога ќе се вработат народот,ќе си ги врати назат,со револуција...шубо зборче,беше ти било...
Од: Трпе
Датум: 12.09.2009 21:35:15
Еднаш испуштено пиле од рака,нема шанси пофторно да се фати.Голема штета што ова ќе го трпат голем број на генераци.Не ми е јасно кога еден дел млади веруват на лажните патриоти.Но треба некој да им објасни.Можеби Бранко кога беше на власт одбра лош модел на приватизација.Но до 1998 година претпријатијата беа акционерски друштва.Во периодот од 1998/2002 година се случи најголемиот зулум.Фирмите беа купени за џабе со благослов на тогашната влада.Голем дел беа уништени и затворени,оставајки ги работниците на улица.Еве и сега се носат закони кои се на штета на работниците.И да плачеме и да кукаме нема шанси да се вратат правата кои ги уживавме во социјализамот.Кога имаше кој да не заштити.Фирми кои беа продадени до 1998 година и ден денес работат.Но олигарсите осоколени од лажнопатриотската власт ги злоупотребуват работниците не ценејки ја нивната работна рака и работнички права.На здравје бричење.Некои нека ги штитат на фрлената мала коска.

Најди! во Утрински
Насловна
Врвни имиња на 28. Скопски џез-фестивал
Полицијата се вмеша во битката на бодигардите
Македонија на чекор до четвртфиналето на ЕП
Зденко
„Добитникот“ Ставрески!
Хрватска и Словенија се договорија околу границата
Одговорноста ја исфрливме од политичкиот речник
Финансиска катастрофа во МНР
Продавници за сиромашни и во Скопје?
Популистичките мерки мирисаат на предвремени избори
Марков манастир - раззеленета средновековна приказна
Четворката од Чаир замина дома