Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Синдикатот обвинува: Спогодбата меѓу СОНК и Владата е обична фарса

Според ССМ, има над 700 избркани работници од образованието, според СОНК, засегнати се само 274 лица

Маја Томиќ

Министерот за образование, Никола Тодоров, се крие зад Спогодбата што ја склучи пред крајот на минатата година со Синдикатот за образование, наука и култура, СОНК, и фактички не презема ништо за да го реши проблемот во образованието. Се изнесуваат невистинити податоци за само 274 засегнати наставници, но досега во МЕСО, Мултиетничкиот синдикат за образование при ССМ, пристигнаа повеќе од 700 поплаки, посочија вчера во Сојузот на синдикатите на Македонија..

„Обраќањата до јавноста на министерот Тодоров и изјавите што пристигнуваат од СОНК се обична фарса. Фактички ништо не се прави за да се реши проблемот на наставниот кадар, што пред почетокот на оваа учебна година остана без работа“, изјави вчера портпаролот на ССМ, Милан Живковиќ.

Тој додаде дека министерот за образование се крие зад градоначалниците, а практично не го решава проблемот во дејноста. Од СОНК, пак, се пласираат вести дека со откази се погодени само 274 наставници, кои не ги исполнувале условите за работа. Од друга страна, според ССМ, МЕСО има податоци дека околу 6.500 наставници во образованието останаа со нерешен статус.

„Досега во овој синдикат пристигнаа над 700 обраќања и молби за помош, и тоа само од членови на СОНК, но вкупниот број обраќања е поголем. Не е време за политички пресметки во образованието или за борба за власт. Треба да им се помогне на овие луѓе. Не треба да биде пресудно кој е член на која партија“, порача Живковиќ.

Спогодбата што ја склучија Министерството за образование, Министерството за труд и социјала и СОНК е недокажана, неприменлива и непрецизна. Во неа има некакви празни правни одредби, наведуваат од ССМ, како, на пример, дека наставниците треба да бидат вработени, освен ако не постои оправдана причина да им се трансформира работното место.

„Овие наводи не кажуваат ништо, ниту, пак би значеле нешто на судски спор. Со спогодбата, Министерството за образование го искористува СОНК за спроведување на некои свои цели“, процени Живковиќ, додавајќи дека, според Законот за работни односи, по пет години работа на одредено време работниот однос треба да премине во неопределено.

„Ние бараме министерот Тодоров да го послуша премиерот Никола Груевски, кој упати двете министерства, за образование и за труд и социјала, да почнат преговори со синдикатите, не само со СОНК, туку и со МЕСО“, рече Живковиќ. Тој додаде дека ССМ не учествуваше во ланскиот штрајк на образованието, кој го организира СОНК, затоа што штрајкот не бил во интерес на вработените.


#
Статијата е прочитана 325 пати.

Испрати коментар

Од: читател
Датум: 12.09.2009 00:13:55
Тоа што министерот Тодоров се крие зад градоначалниците покажува дека образованието ни е под строга партиска диктатура. Во ова беззаконие не се засегнати само наставниците на одредено време. Типичен пример за тоа ви е незаконитостите на директорто на ОУ Лазо Ангекловски во Скопје кој под закрила на градоначалникот и министерот врши партиска диктатура на вработените, односно секој кој ке му се спротивстави добива закани од типот "ќути оти мојата партија е на власт и можам да правам што сакам дури и да те оставам без работа". За жал задолжените за законитости го знаат тоа но пошто се на власт , а тој е нивни експонент, не превземаат ништо. Среќна Нова
Од: Noken kosmar
Датум: 12.09.2009 02:04:02
Жив пример во Демир Хисар, бркаат професорка по англиски со завршен факултет, а примаат лице со завршени курсеви по англиски јазик. Па да им каземе на децата што студираат јазици или нешто друго да прозавршат некои курсеви и да извадат книшка, ке се вработат веднаш. Така велат „Знаењето е сила, знаењето е моќ“. Моќ, ама диктаторска! Сите примери во историјата покажуваат дека диктаторите имаат краток век и завршуваат или во бункер со отров, или со отров во Хаг.
Од: koordinator
Датум: 12.09.2009 16:55:38
Vcera 11.09.09 g vo Stip se formira koordinativno telo na izbrkanite prosvetari na nivo na Istocna Makedonija.Imase prisitni od K.Palanka do Gevgelija.Se sumirase brojot za 10 opstini,i se doje do 245 luge,no ne za site ucilista.Ima i takvi kade direktorite ne dale ostavki,no sekojdnevno se pod nevidena tortura,zakani i inspekcii koi im velat otvoreno deka ke gi ispokaznat,sto cel zivot ne mozat da se oddolzat.Se izvestuvaat site izbrkani prosvetari od Zapadna Makedonija i opstinite od Veles do Demir Kapija da se potrudat da stapat vo kontakt so koordinativnoto telo,za da gi zapoznaat so ponatamosnite aktivnosti.
Од: Maja
Датум: 12.09.2009 21:04:35
Ova sto se slucuva vo makedonija e vistinska sramota! Ne mozam povekje da gi slusam laznite i glupavi izgovori deka nastavnicite ne si ja vrsele dobro rabotata... Site dobro znaat deka toa e politicka rabota. Otkako pred izborite se zakanuvaa deka ke gi izbrkaat ako ne glasaat za nivnata partija sega toa i si go ispolnija. Ova NIKOGAS nem da ne odvede vo EU. Ova e golema sramota!

Најди! во Утрински
Политика
Супервизорот на „Лојд“ бега од новинарите по бродската несреќа
Полицијата се вмеша во битката на бодигардите
Уставниот суд идната среда ќе пресуди за „Фершпед“
СДСМ ќе ја усвои програмата „Решенија за Македонија“
Продавници за сиромашни и во Скопје?
Коњановски упати писмо до Гејтс