Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Коњановски упати писмо до Гејтс

Македонскиот министер за одбрана, Зоран Коњановски, испрати писмо до американскиот државен секретар за одбрана, Роберт Гејтс, по повод осмата годишнина од терористичките напади на САД. Потсетувајќи се на страшните моменти на 11 септември 2001 година, министерот Коњановски во писмото изрази длабоко сочувство до семејствата на загинатите и до целиот американски народ.

„Тоа не беше само напад врз САД, туку претставуваше удар на највисоките цивилизациски вредности. Македонија беше една од првите држави која одлучно пристапи кон меѓународната коалиција за борба против тероризмот и продолжува да биде ваш постојан кредибилен партнер. Македонските мировници, кои беа постојан партнер на американските мировници во Ирак, продолжуваат да го јакнат својот придонес кон нашите заеднички напори во Авганистан“, истакнува министерот Коњановски во писмото упатено до својот американски колега, Гејтс. (Св.У.)


#
Статијата е прочитана 576 пати.

Испрати коментар

Од: janko
Датум: 12.09.2009 01:09:45
smo dali ke ti go procita, ali vazno si napisal pa sega neka mu ja mislat tie. Koj te znae sto s ene si mu navezil
Од: Stole
Датум: 12.09.2009 09:24:25
Odlicno. Konecno da ima politicari kako sto e Konjanovski koi znaat da nosat mudri odluki i da izbiraat vistinski i pravilni partneri.

Најди! во Утрински
Политика
Супервизорот на „Лојд“ бега од новинарите по бродската несреќа
Полицијата се вмеша во битката на бодигардите
Уставниот суд идната среда ќе пресуди за „Фершпед“
Синдикатот обвинува
СДСМ ќе ја усвои програмата „Решенија за Македонија“
Продавници за сиромашни и во Скопје?