Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter
Економија

Од денеска казни за бугарските регистрации

Вчера официјално заврши рокот за увоз на возила со стандардите ЕУРО 1, како и рокот за пререгистрирање на странските возила што се возат повеќе од шест месеци во државава. Надлежните најавуваат построги контроли по патиштата за прекршителите на законот. Доколку некој биде фатен дека вози кола со странски регистарски таблички ќе биде казнет со 100 евра или со 50 ако ја плати казната на самото место. Потоа се прави записник и лицето се упатува во разумен рок да го царини возилото или, пак, да го врати во земјата од каде што потекнува. Ако не го стори тоа, Царината може да поведе постапка за целосно одземање на возилото. Досега се увезени и легализирани околу 44 илјади половни возила, што е за 20 пати повеќе од минатата година. Од Царината информираат дека ќе се дозволи легализација за оние возила за кои веќе е почната постапката, но досега не е завршена.

Дел од македонските граѓани со двојно државјанство не сакаат да ги легализираат возилата. Едни од политички причини, други, како што велат, поради се' уште високите давачки. (А.С.)


#
Статијата е прочитана 1002 пати.

Испрати коментар

Од: martin
Датум: 01.10.2010 12:56:50
koj e toj gruevski i dpmne pa da zabranuva da se vozat evropskii bugarski koli pa nie sme si makedonski bugari evropjani i makedonci pred se i ke si gi vozime nasite koli neka proba da ne spreci toj gruevski e velepredavnik na makedonija i go unistuva narodot na makedonia
Од: Aaron
Датум: 01.10.2010 13:40:51
Bugarija dobi mnogu kazni od EU, duri za sudstvo, nesobrazeno so evropskoto-se za dela odpredi priemot i vo Unijata. Veruvam deka kaznite za bugarskite avtotablishki skoru ke bidat isto "kazneni" od EU.
Од: Petre-1
Датум: 01.10.2010 15:23:15
Во денешен „Вечер“ во статијата „До 24 септември увезени 43.000 користени автомобили“, децидно стои:„Сопствениците на возилата, кои веќе ги донеле возилата од странство, а сеуште ги немаат регистрирано, имаат рок од шест месеци да го направат тоа...“ а вие велите од денес казни и одзамање на возилата. На кого да му се верува? И како да се постапува врз база само на новинарски статии и отсуство на официјално известување од државата? Тоа го може само Македонија
Од: Blazo
Датум: 02.10.2010 01:57:18
da mu repliciram na Martin, vika za gruevski velepredavnik a samiot se deklarira kako makedinski bugarin, skusaj ne me interesira gruevski i bugarskite koli, tuku nekoj treba da pocne da ja cisti drzavava od velepredavncite kako tebe so se deklariraat bugari
Од: Od Aristid praveden
Датум: 02.10.2010 08:03:34
Ако сум јас бугарин и имам бугарско државјанство , а живем во Македонија зошто да немам право да возам кола со бугарска регистрација. Овој ке ни забрани да носиме и веш купен во Бугарија, или да го враќаме на границата , а да облекуваме македонски.

Најди! во Утрински
Економија
Шест македонски банки меѓу водечките сто од регионот
Мед и млеко или агонија за градежниците
Годинава продадени рекордни 69,6 милиони возила
Проекциите за растот на НБМ најреални
Европските синдикати најавуваат нови протести
„Денови на мед“ во Скопје
Во Грција нема да се пуши ни во кола?
„Фејсбук“ и „Скајп“ ќе се интегрираат
Покрај за неплаќачите, ножици и за редовните
Златото в година 1.450 долари за унца
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
Втор оглас за ИПАРД за 40 милиони евра


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars