Брoj 2784  четврток, 11 септември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Македонија е пример за мултиетничко општество

„Македонија е пример за мултикултурно општество. Состојбата на полето на човековите права и правата на малцинствата се подобрува во последнава година“, рече директорот на фондацијата „Конрад Аденауер“ во Македонија Хенри Бохнет во воведното обраќање на меѓународната конференција „Заштитата на човековите права и правата на малцинства во Европа“ што се одржа вчера во Скопје. (П.Р.)


Статијата е прочитана 366 пати.

Испрати коментар

Од: gimce
Датум: 11.09.2008 08:44:32
edna rabota ne mi e jasna: ako se podobruvaat meguetnickite odnosi ( vo momentov se epten losi) vo kakvo derege bevme. Ako na fudbalskiot natprevar Makedonija - Skotska celo vreme ima nacionalisticki i sovinisticki ispadi i toa ne protiv skotite tuku protiv "siptarite" togas kade e tuka podobruvanjeto ? Zasto ima potreba da se izlaza celata javnost, zasto nitu eden novinar ne napisa makar edna recenica za ova. Ne sme slucajno tuka kade sto sme belki zasluzuvame vakov status koj go imame vo momentov
Од: safko
Датум: 11.09.2008 09:48:14
megu etnickiete odnosi vo RM se katastrofalni ne mi je jasno zost romskite NVO miyat vo ovaa situacija i ostavat drugi da gi ocenuvat meguetnickite odnosi vo RM mislam deka po suvenisticki i nacijonalisticki narod od makedonskiot i od policijata vo RM nema treba da se educirat site makedonci kako treba da se odnesuvat so etnikumite vo RM a ne da se layaat strancite i da se perat pari na imeto na etnikumite
Од: evropa
Датум: 11.09.2008 11:35:08
kako prvo ne mislam mak deka e multietnicka zatoa sto albancite ziveat vo posebni reoni i onamu kade sme nie sme recisi 100% a toa go nema vo evropa izlezete na ulica vo evropa vrie od sekakvi nacii a oni ne bile multietnicki a nie sme bile?vo nivnite statistike nikade ne figururat drugi nacii od prosta pricina stom dobiete nivno drzavjanstvo avtomatski ve smetat za svedjanin,danec,i.t.n. a popisi se nepoznat poim.Drugo evropjanite mislat mozebi medjuetnickite odnosi se za primer vo odnos na evropa kade sekojdnevno "domorodcite"imat oruzani(pistoli ili nozevi) konflikti i ubistva so "doselenicite" na zapad mozete da bidete napadnati na ulica ili izbodeni so noz ili pukano vo vas samo zatoa sto imate crns kosa.........sega jasno li vi e na vas makedoncinja sto davate komenteri....zatoa bidete srecki ziveet vo mir i spokojstvo.......

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Владата бара дисперзирани студии од Скопскиот универзитет
Затворските услови во Македонија се нечовечки, оценува Стразбур
Раѓајте деца, власта чести!
Рамковски го смени уредникот на „Шпиц“ Героски
Симпозиум во ОН за поддршка на жртвите на тероризмот
Ванчо Апостолски
Полицијата негира дека се прислушува неконтролирано
Административците најмногу на боледување