Брoj 2784  четврток, 11 септември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Владата бара дисперзирани студии од Скопскиот универзитет

Недостигот од лаборатории ќе се реши со превоз до Скопје, им објаснил вицепремиерот Ивица Боцевски на деканите

Билјана Јовановска

По неуспешното отворање на десетици нови факултети низ државата, Владата го продолжува проектот со дисперзирани високообразовни институции. Откако уписите покажаа дека потенцијалните академци, сепак, повеќе сакаат да се запишат на етаблиран универзитет, отколку на факултетско новороденче во секој втор град, сега ја туркаат идејата за дисперзија на десетина факултети од Скопскиот универзитет.

На последната седница на Ректорската управа новата владина иницијатива на деканите им ја образложил вицепремиерот за европски прашања, Ивица Боцевски. Според замислата, Правниот факултет „Јустинијана Прима“ треба да отвори студии во Велес, Технолошко-металуршкиот во Куманово, Факултетот за информатика ќе се прошири во уште три града, Градежниот ќе биде во Гостивар и уште во еден град, а Машинскиот во Радовиш... Боцевски само соопштил дека дисперзираните студии ќе се отворат низ цела Македонија, но инсистирал одговорот да го добие веднаш, на истата седница. Кога деканите се обиделе да се спротивстават на одлуката, бидејќи дисперзирани студии не се отвораат за пет дена, Боцевски ги информирал дека тој има обврска на Владата да и' однесе позитивен одговор!

На деканите идејата не им се допаднала и имале повеќе забелешки. Се интересирале дали во буџетот има обезбедени средства за оваа скапа новина, на што одговорот бил негативен. Меѓутоа, вицепремиерот го пренел ветувањето дека Министерството за образование ќе изнајде средства. На Ректорската управа биле изнесени и отворени сомневања дека дисперзирањето на некои скопски факултети нема да биде гаранција за квалитет, зашто се неопходни и лаборатории, на што вицепремиерот изнел уште идеја дека Владата ќе купи автобуси и ќе ги превезува студентите до Скопје, каде што ќе ги користат лабораториите на матичните факултети!

Деканите успеале да купат време и добиле рок за размислување и подготовки до 9 септември. Кој прифатил, а кој ќе ја одбие иницијативата за дисперзија на скопските факултети низ внатрешноста, вчера не можеше да се дознае, зашто добар дел од високообразовните институции беа скептични кон владината одлука.

Неофицијално, на Скопскиот универзитет имаат големи резерви кон одлуката, ама дали некој и ќе се спротивстави, останува да се види. Јасно е дека со овој потег Владата сака да го искористи името и имиџот на најстариот државен универзитет и да привлече кандидати.

 


Статијата е прочитана 617 пати.

Испрати коментар

Од: mene
Датум: 11.09.2008 00:35:58
Sto poveke diplomci toa podobro. Podobri se uslovite za "beganje" vo Kanada. Poveke bodovi se dobivaat!
Од: soselanec na Pero ministerot
Датум: 11.09.2008 00:43:08
So Ministerot za obrazovanie PERO Stojanovski daleku ke stigneme ! Kuso da e vakva drzava koga sekoj moze da bide Minister.
Од: kole
Датум: 11.09.2008 01:22:02
Imam vpecatok deka VMRO-vcinjava ke go unistat postoeckiot Univerzitet, a od Disperziranite fakulteti rezultatot e vidliv i nalbatski ... po 2-3 kandidati na fakultet... toa i vo kongo ne se pravi...
Од: Ace
Датум: 11.09.2008 01:47:49
Super sto ja otvorivte ovaa tema. Poveke sakam da napisam nesto do redakcijata okolku komentar no se nadevam deka nekoj ke go procita ova i ke se zainteresira! Vo Stip ima disperzirani studii od Ekonomski Fakultet pri UKIM. No od ovaa godina ni kazaa od fakultetot deka tie se ukinuvaat i deka treba da prodolzime vo Skopje. No od ministerstvoto ne ignoriraat i ne ni davaat konecen odgovor kade ke se studira. Pa taka nie okolu 130 studenti ne znaeme kade ke studirame od Oktomvri. Taka sto ovaa odluka na rektoratot e mnogu licemerna kako i odnesuvanjeto na vladata.
Од: student
Датум: 11.09.2008 07:18:41
dekanot na praven fakultet si go interesira kako da go napolni dzebot od studentite Ako novata ideja znaci moznost da se drpne nesto poveke ke prifati-garantiram
Од: jordan
Датум: 11.09.2008 08:19:01
Ovo nema ni u beogradu!!Ima li kraj na ovaa parodija narecena prerodba!!
Од: Читател
Датум: 11.09.2008 09:00:38
Да не беше трагично, може ќе беше смешно. Менталната гимнастика на дисперзирани студии веќе еднаш пропадна кога факултетите ги повлекоа ресурсите во Скопје и ги оставија студентите од другите градови на цедило. Неверојатно е со која магарешка упорност Груевски турка проект кој очигледно има катастрофални грешки уште во самата замисла. Сега со форсирање на дисперзирани студии на УКИМ, практично дава порака дека се откажува и ги напушта сите свои мртвороденчиња од факултети по другите градови, заедно со целиот кадар кој го ангажираше за нив. Зошто тогаш да веруваме дека овие нови новороденчиња нема да бидат заборавени по една студиска година и повторно студентите да останат со прстот во уста да се чудат како ќе студираат на факултет кој повеќе не постои во нивниот град?
Од: Demijan
Датум: 11.09.2008 09:15:16
Bravo Bocevski. Taka se razgovara so dekanite. A dali na sebe noseshe i temen kozen mantil po model na Berija i dvajca so debel vrat za da gi odnesat vednas onie dekani koi ne sakale da prifatat?
Од: gaberov marjan
Датум: 11.09.2008 12:31:13
do koga be vaka ke odite.disperzirani studii-zimi majka.vo veles na texnoloski fakultet vo prv upisen rok imalo zapisno samo eden brucos.mislam deka ova dovolno kazuva za neuspesnosta na vladata za ovoj proekt.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Затворските услови во Македонија се нечовечки, оценува Стразбур
Раѓајте деца, власта чести!
Рамковски го смени уредникот на „Шпиц“ Героски
Симпозиум во ОН за поддршка на жртвите на тероризмот
Ванчо Апостолски
Полицијата негира дека се прислушува неконтролирано
Административците најмногу на боледување
Македонија е пример за мултиетничко општество