Брoj 2784  четврток, 11 септември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика
Административците најмногу на боледување

Околу четири проценти од вработените во Македонија користат боледувања, што е над европскиот просек од 2,8 отсто. Најголем дел од оние што користат боледувања се вработени во јавната администрација. Поради злоупотреби со боледувањата, Фондот за здравствено осигурување ги раскинал договорите со педесетина концесионери, а се сменети и членови на комисиите
што ги одобруваат боледувањата. (МИА)

Статијата е прочитана 297 пати.

Испрати коментар

Од: ДР
Датум: 11.09.2008 11:00:23
Se zbori za boleduvanje a, vo ist moment ne se analizira дека најголем број на боледувања се резултат од малтретирањата на неспособните и самобендисани менаџер како што кажува нашиот народ дрвени глави или на западот познат израз менаџер од југот. За една организација да може успешно да функционира треба да постои единство помеѓу интересите на организацијата, државата и работниците ова е најголема тајна за новопечените менаџери кој знаат само да раководат со примена на mobbing и за кратко време да ги испратат на боледување голем број од вработените од што штета трпи и државата. Од вработените се бараат максимални резултати со минимални плати и со чести казнувања на вработените каде им се кине стимулот или без никаква основа им се намалува платата или пак воопшто не им се дава и тоа онака од ќеф, а воопшто да не споменуваме казнувања по партиска основа. Многу од работниците немаат здравствена заштита затоа што фирмата не уплаќа во фондовите, неплатени години за пензиско.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Владата бара дисперзирани студии од Скопскиот универзитет
Затворските услови во Македонија се нечовечки, оценува Стразбур
Раѓајте деца, власта чести!
Рамковски го смени уредникот на „Шпиц“ Героски
Симпозиум во ОН за поддршка на жртвите на тероризмот
Ванчо Апостолски
Полицијата негира дека се прислушува неконтролирано
Македонија е пример за мултиетничко општество