Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Четворката од Чаир замина дома

Мајката и бебињата се во одлична здравствена состојба. Децата беа во инкубатор еден и пол месец

Мајката Сибела Бабачиќ и четирите бебиња, кои беа донесени на свет на 6 август годинава, вчера беа пуштени од Специјалната болница за гинекологија Чаир во Скопје. Мајката и бебињата се во одлична здравствена состојба, но поради предвременото породување (во 33. недела од бременоста), бебињата беа во инкубатор во изминатиот еден и пол месец.

Мајката Сибела Бабачиќ рече дека се чувствува пресреќно. Таа му се заблагодари на персоналот во Специјалната болница за гинекологија "Чаир". "Ако не беа тие, немаше да заврши ова вака како што заврши", рече Бабачиќ, која е вработена во болницата.

Директорот на Специјалната болница за гинекологија "Чаир", Манду Јегени, изјави дека една на 600 или 700 бремености е четворка кога станува збор за спонтани забременувања.

"Вложивме напор во траење од еден и пол месец. Јавна благодарност до колегите од Интензивниот оддел во Детската клиника, во Градската болница и Клиниката за нефрологија. Ни беше потребна нивната поддршка и консултација, бидејќи ова спаѓа во групата на високоризични бремености. По породувањето, се соочивме со сите можни компликации и среќни сме што убаво ги решивме на најдобар можен начин и ги испраќаме дома", истакна Јегени.

На чинот на отпуштањето на четирите сестрички Сана, Деа, Ада и Зама и на нивната 25-годишна мајка присуствуваше и министерот за здравство, Бујар Османи, кој посочи дека ова е прва четворка во 40-годишната историја на родилштето во Чаир. "Бебињата беа родени во 33. недела од бременоста со тежина од 1,4 до 1,6 килограми. По престојот во инкубатор, денеска со задоволство присуствувам на нивното отпуштање дома здрави и живи и со двојно поголема тежина", рече Османи. Тој нагласи дека грижата за четворка е поразлична и многу потешка и поради тоа дошол за да и' ја даде поддршката на мајката и да покаже дека институциите на Министерството за здравство и на другите надлежни институции ќе ја поддржат мајката. Тој посочи дека веќе контактирале и со Патронажната служба, при што дале насоки Сибела да добие четири пати поголема помош отколку што добиваат мајките со едно дете.

„Вакви четворки ретко се случуваат. Обично се со вештачко оплодување, меѓутоа по природен пат тоа е исклучително ретко“, додаде министерот Османи. (Д.Р.)


#
Статијата е прочитана 968 пати.

Испрати коментар

Од: јас
Датум: 12.09.2009 09:25:18
Е министре , министре , рацете вади ги од џебовите , барем кога камерите се вклучени!!!Не го личи !!!
Од: sneze
Датум: 12.09.2009 10:16:11
preekrasno

Најди! во Утрински
Македонија
Во ОМ на Бошкоски илјада нови члена
Конкурс за награди во новинарството
Винарските визби под опсада на лозарите