Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Конкурс за награди во новинарството

По повод Меѓународната недела за намалување на сиромаштијата, Организацијата на Обединетите нации вчера го отвори конкурсот за доделување награди во новинарството и фотографијата на теми поврзани со сиромаштијата во земјава. Предвидени се четири категории - најдобар прилог во печатен медиум, најдобар ТВ-прилог, радиоприлог и најдобра фотографија. Прилозите може да бидат изработени или веќе објавени во некој медиум во период од 12 октомври минатата година до 27 септември годинава. Првата награда изнесува 500 долари, втората 300, а третата 200 долари. Крајниот рок за пријавување е 27 септември. (МИА)

 


#
Статијата е прочитана 213 пати.

Испрати коментар

Од: Noken kosmar
Датум: 12.09.2009 01:57:18
Во филмската уметност има награда Златна Малина (капина) веке не знам како беше, за најлоша улога. Може ли да се воведе и награда за најлош новинар. Кај нас ќе има многу кандидати што заслужуваат да ја добијат ( расклештеното момче од Сител, глобтротерот Милјенко, буреконосачот и нему слични)

Најди! во Утрински
Македонија
Четворката од Чаир замина дома
Во ОМ на Бошкоски илјада нови члена
Винарските визби под опсада на лозарите