Број 3084  сабота, 12 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија
Винарските визби под опсада на лозарите

Винарските визби денеска ќе бидат под опсада на производителите на грозје. Ова го решија лозарите кои во знак на незадоволство од ниските откупни цени на грозјето ќе протестираат се' додека не се испочитуваат ветувањата грозјето да се откупува по лански цени. На вчерашната средба на лозарите и претставниците на винарските визби во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство двете страни не се договорија. Лозарите нагласуваат дека откупните цени, освен што се ниски, не се ниту објавени на сите пунктови. На состанокот присуствувале и градоначалниците од општините кои се најголеми производители на грозје.

„Ќе ги блокираме визбите се' додека грозјето не се откупува по минатогодишните цени“, изјави по средбата Љупчо Аризанов, претседател на здружението „Агротиквешија“. Според него, моментно за  килограм „вранец“ винарите даваат од седум до 11 денари, а минатата година оваа сорта се откупувала во просек по 12,5 денари.

Производителите тврдат дека се прават малверзации и со шеќерните единици, кои се еден од критериумите за дефинирање на цената.

„Лани за 18 шеќерни единици се плаќаа по девет денари, а сега ваква категоризација воопшто не постои. Се почнува од 19 шеќерни единици за кои се даваат по седум денари“, објасни Аризанов.

Министерот за земјоделство, Љупчо Димовски, пак, нагласува дека по речиси тричасовна конструктивна дискусија, лозарите и винарите постигнале договор. Тој вели дека посебно треба да бидат задоволни производителите.

„Се надевам дека она што се постигна како конечен договор ќе биде спроведено и во практика, а тоа е да се задржат, генерално, цените на грозјето од минатата година. Тоа беше и претходно постигнато. Но, се случи во исто време да се појави голем дотур на винско грозје, што е грешка, со тоа се согласија и самите производители, а на тоа укажаа и визбите. Затоа количините не можат ефикасно да се прифатат и да се преработат зашто за тоа е потребен период од пет дена“, рече Димовски.

Тој додаде дека цената на грозјето во земјите кои се големи производители, како што се Шпанија, Италија, Франција... не отстапува многу од цената што е актуелна во Македонија, дури за некои сорти грозје е и пониска.

Министерството за земјоделство уште еднаш апелира да има разумна испорака на грозјето за да не се повтори ситуацијата - 200 камиони да бидат паркирани пред капиите на визбите.

Оваа година родот е речиси на исто ниво како лани, а Владата максимално се погрижи да нема проблеми при откупот и пласманот.

„Извозот на винско грозје се реализира и тоа не е никаков проблем зашто забрана нема, но треба да се обезбеди фитосертификат. Не можам да тврдам колкава количина ќе биде пласирана иако постои интерес во соседството и пошироко. Сепак, апелиравме домашните визби да обезбедат простор за сместување на целата реколта“, напомена Димовски. (Д.Р.)


#
Статијата е прочитана 341 пати.

Испрати коментар

Од: Kimov Trajko
Датум: 12.09.2009 15:41:22
Navistina drzavata pod xitno treba dase vkluci za razresuvanje na lozjarskiot problem. Lojzarstvoto e so golema masineria i zatoa imaat golemi troskovi sramno e da nese znae za kolku pari go prodavaat svoeto grojze. Ispektorite gi kaznuvaat prodavnicite dokolku nemaat cena na artiklite a ovde nisto nese znae Basibozok.
Од: melani
Датум: 13.09.2009 13:22:38
da ne se stavaat direktori kriminalci

Најди! во Утрински
Македонија
Четворката од Чаир замина дома
Во ОМ на Бошкоски илјада нови члена
Конкурс за награди во новинарството