Број 3378  петок, 10 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
На прво место

Македонија одбележа 19 години самостојност

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, зборува на свечената академија по повот Денот на независноста

„Во историјата на македонскиот народ и на сите граѓани на Република Македонија, во стремежот, борбата и сонувањата за самостојна држава, три значајни датуми засекогаш ќе останат во историски спомен. Тоа се Илинден 1903, Илинден 1944 и Осми септември 1991 година, кога на референдум над 95 проценти од гласачите се определија за самостојна и суверена Република Македонија“. Ова го истакна претседателот на Собранието на Македонија, Трајко Вељаноски, на свечената академија што се одржа во Македонската опера и балет на Денот на одбележувањето 19 години независна и суверена Македонија.

Тој пред присутните, меѓу кои беше и претседателот Ѓорге Иванов, сегашни и поранешни министри и пратеници, како и многу значајни личности што ја одбележаа поновата историја на македонската самостојност, изрази благодарност до граѓаните на државава, кои, како што нагласи, во едно турболентно време излегоа на референдум и со огромно мнозинство ја потврдија идејата и определбата на сите генерации.

Премиерот Никола Груевски, 8 Септември - Денот на независноста, го прослави со Македонците од Мала Преспа, Република Албанија.

„Ви честитам на вашата истрајност во негувањето и афирмацијата на македонската посебност и македонскиот национален дух, кој остана во сечие срце и во сечии мисли цврсто да го држи ма��едонскиот народ исправен и горд меѓу сите други народи“, истакна Груевски пред граѓаните на Пустец.

Опозицискиот лидер, Бранко Црвенковски, на Денот на независна Македонија пораки до граѓаните и власта испрати од Пеленица кај скопско Драчево.

„Македонија е земја во која економијата пропаѓа, сиромаштијата расте, Македонија е земја на скапи споменици и сиромашни луѓе, во која не се знае што е власт, што криминал, што полиција, што мафија. Најлошото е што денес не знаеме која ни е иднината“, истакна Црвенковски.

Празникот 8 Септември свечено беше одбележан и меѓу нашите иселеници во странство. (П.Р.)


#
Статијата е прочитана 490 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе
Датум: 10.09.2010 12:57:05
Самостојност ама изолирани со некој посебен систем на режим.За некого празник за други делник.Некои беа експлотирани од своите работодавци а други пожнеани од комбајните на министерката за партиски работи Јанкуловска.Буџетот мора да се полни.Овој народ научен е да трае и да трпи.

Најди! во Утрински
На прво место
Деца во канџите на проституцијата
Баросо