Број 2859  четврток, 11 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Брисел го признава напредокот

„Европската комисија презентираше извештај со оцена за напредокот на Македонија за визна либерализација и таа е позитивна“, изјави вчера евроамбасадорот Ерван Фуере.

Прашан за правото за слободно патување, во контекст на изјавата на францускиот министер за надворешни работи, Бернар Кушнер, рече дека спорот за името ја попречува македонската евроинтеграција и визната либерализација, Фуере посочи на заклучоците на Европската комисија за тоа прашање.

„Многу е важно да се нагласат некои работи за да се разјасни каква е ситуацијата. ЕК презентираше извештај со процена за напредокот на земјата за визна либерализација. Позитивна е оцената за она што го направи земјата. Комисијата, исто така, соопшти дека експертски комисии ќе дојдат во Македонија за да ја проценат ситуацијата и доколку Владата ги исполни сите реформи, тогаш Комисијата ќе биде во можност на земјите-членки да им предложи ослободување од визниот режим. Македонија е на добар пат. Таа е лидер во регионот во исполнувањето на критериумите за визна либерализација“, рече Фуере. (П.Р.)


Статијата е прочитана 302 пати.

Испрати коментар

Од: hahaha
Датум: 11.12.2008 02:28:42
mizi asan da ti baam. fuere e samo diplomat i treba da se citaat porakite megu redovi. ona sto go kaza kusner e vsusnost sto cuvstvuvaat za politikata vo maedonija a toa e deka gi nervira veke do taa mera sto ne stavaat rakavici. sekoj megunaroden shamar se plaka so apsenje na opozicioner. nema odgovornost za ljubco, za plateznata kartica za telekom za okta . a za dzemaili da ne pocnuvam - toj e pocesen clen na teroristicko-patriotskata koalicija

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК го почна проектот за фер избори
Црвенковски- Тешки времиња доаѓаат за Македонија
И СДСМ со своја градоначалничка тројка
Универзалната декларација е многу повеќе од список на права
Како пратенички од Свети Николе ги бранат општите и партиските интереси
Граѓаните „чекаат“ јавна информација и до една година
Подобра позиција на немнозинските етнички заедници
СОНК во преговори за колективните договори
Владата ќе набави лаптоп-компјутери и за основците