Број 2859  четврток, 11 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Подобра позиција на немнозинските етнички заедници

ТЕТОВО - Како да се подобри живеењето во мултиетничка средина и што треба да се направи немнозинските етнички заедници да бидат соодветно застапени во јавниот живот во Тетово. Тоа се прашањата на кои вчера се расправаше на работилница во рамки на поголемиот проект живеење во мултиетничка средина поддржан од Европската комисија и Фондацијата „Институтот отворено општество Македонија“. Според координаторот Анита Војноска, Тетово е типичен пример на мултиетничка средина во којa „сите треба да придонесат во подобрувањето на положбата на малцинските етникуми - Македонци, Турци, Роми, Срби, Власи чии права и обврски сега се детектираат“. (Г.Е.)


Статијата е прочитана 159 пати.

Испрати коментар

Од: mene
Датум: 11.12.2008 12:20:52
Ке го иоспратам коментарот затоа што мислам дека вкавите написи во моментот заслужуваат повеке внимание од оние како власта ке пере пари зо проектот компјутер за секое дете.Но,срамота е еден ваков весник да даде толку мал коментар или скоро ништо во врска со овој настан,па после сакаме да градиме мултиетничко општество, толеранција и разбирање,Гола вест и ништо друго.Авторот нека се по��рижи да напише малку повеке за содржината на ваквите средби,а уредникот да има слух за ваквите настани па макар колку и да биле аматерски оргтанизирани.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК го почна проектот за фер избори
Црвенковски- Тешки времиња доаѓаат за Македонија
И СДСМ со своја градоначалничка тројка
Универзалната декларација е многу повеќе од список на права
Како пратенички од Свети Николе ги бранат општите и партиските интереси
Граѓаните „ч��каат“ јавна информација и до една година
Брисел го признава напредокот
СОНК во преговори за колективните договори
Владата ќе набави лаптоп-компјутери и за основците