Број 2859  четврток, 11 декември 2008
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Пресудата одекна како политичка бомба

Опозицијата е убедена дека станува збор за монтиран процес, ВМРО-ДПМНЕ молчи
„Бучим“ го затвора рудникот, дома си одат 500 рудари

Надлежните во „Бучим“ не гледаат друг излез освен клуч на вратата од рудникот
ММФ греши, тврди Владата

Според министерот Славески, ММФ тргнал од погрешни претпоставки и дал погрешни препораки
Нови судири во Атина на денот на 24-часовниот генерален штрајк

Илјадници лица маршираа кон парламентот и ја обвинија владата на Караманлис дека е убиец
Ексраководството на „Телеком“ проневерило 4 милиони евра?
Експертите пак предупредуваат - дефицитот ќе донесе девалвација
Хрватската телевизија на столбот на срамот
Обвинетиот за убиствата во Охрид се обиде да се самоубие
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Анкета
Ќе се почувствува ли светската економска криза кај нас во 2009:
да
не
Вкупно 2991 гласа
Анализа
Бучковски на бришан простор
ЕДИТОРИЈАЛ
Даниела Трпчевска
Поглед
Сања Наумовска
Мислења
Пол Кругман

Фељтон
Таткото голем Македонец, синот успешен Бугарин


Втора страница
Карикатура
Париз се поправа – името и визите не одат заедно
„Шверц“ возење во ЈСП
Константин Караманлис
Verbatim
На прво место
Бучковски на бришан простор
Пресудата одекна како политичка бомба
ММФ греши, тврди Владата
Политика
ДИК го почна проектот за фер избори
Црвенковски- Тешки времиња доаѓаат за Македонија
И СДСМ со своја градоначалничка тројка
Универзалната декларација е многу повеќе од список на права
Како пратенички од Свети Николе ги бранат општите и партиските интереси
Граѓаните „чекаат“ јавна информација и до една година
Брисел го признава напредокот
Подобра позиција на немнозинските етнички заедници
СОНК во преговори за колективните договори
Владата ќе набави лаптоп-компјутери и за основците
Македонија
Корисниците на „Кејблтел“ плаќаат високи сметки за слаба понуда
Тетово доби биолабораторија
Ќе се санираат штетите во прилепската болница
Клуч на училиштето во Црн Камен, на часови едно прваче
Економија
„Бучим“ го затвора рудникот, дома си одат 500 рудари
Експертите пак предупредуваат - дефицитот ќе донесе девалвација
ЕЛЕМ ќе плати 30 милиони евра за увоз на струја
Можеби парите можат да купат среќа
Бесими не гледа масовни отпуштања во металургијата
Млечна криза во Пелагонија
Тројно повис��ки казни за дивите продавачи
Три четвртини од платата за храна
ЈП „Солидарност“ казнето со 3.500 евра
Антимонополистите „за“ законски измени
Признание за Охридска банка
Хрватските банки во пресрет за погодените
Српската влада со пакет од 2,5 милијарди долари за економијата
Спас за автомобилската индустрија во САД со 15 милијарди долари
Песимистички прогнози на СБ
Хроника
Ексраководството на „Телеком“ проневерило 4 милиони евра?
Работник загина во „Макстил“, несреќата како да не се случила
Ја ранил поранешната девојка, па се самоубил
Ја претепал сопругата поради љубомора
Едномесечно бебе најдено кај Бит-пазар
Го нападнал татка си поради девојката
Обвинетиот убиствата во Охрид се обиде да се самоубие
Едиторијал
Процес што ќе влезе во аналите
Мислења
Фискална експанзија
Скопје
Во Градскиот парк светилките светат и преку ден
„Комунална“ продолжува со редовна работа
Населението околу „Окта“ бара да се продолжи со медицинските прегледи
ЈСП ќе ги добие парите за ученичките билети до крајот на идната недела
Забава
Во блажена состојба?
Секси издание н�� слатката девојка
Писма
Кафеана во основно училиште
Нема спотови за огромните хонорари на функционерите
Свет
Шест полицајци и цивил загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Хрватите во БиХ бараат Херцег-Босна
Муслиманите го завршуваат својот аџилак во Мека
Хрватската телевизија на столбот на срамот
Самоубијците од Мумбаи биле регрутирани
Нобеловата награда за мир врачена на Марти Ахтисари
Ракот ќе биде главниот убиец во светот до 2010 година
Јулија Тимошенко ги надмудри и двајцата Виктори
Нови судири во Атина на денот на 24-часовниот генерален штрајк
Лондон загрижен дека лошо се управува со Грција
Гувернерот на Илиноис го продавал местото на Обама во Сенатот
Општество во ќор-сокак
Култура
Аматерско драмско студио од Тетово патува во соседна Србија
Педесет и петта годишна изложба на ДЛУМ
Моите обиди да диригирам во Македонија се без успех
Меѓународна конференција „Современиот танц денес“
Хит-романот „Гомора“ од денеска во „Матица“
„Роман на годината“ ја враќа вербата во наградите
Спорт
Галатарасај пресилен за Работнички Ф.
Почина Дражен Јерковиќ
Ракометарките на Македонија поразени од Шведска
Сан Антонио подобар во дербото на Тексас
Со Белорусија за висок пласман
Шпанската фурија ја оддува Романија
Лазаров- Девојки, израдувајте ја Македонија
Правило број 1 во Реал Мадрид - секогаш е виновен тренерот
Рома, Челзи и Панатинаикос ги пополнија последните три места
Вардарци му порачуваат на Трифун Костовски да се врати
Шкендија го елиминира Пелистер во Купот