Број 2859  четврток, 11 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Граѓаните „чекаат“ јавна информација и до една година

Граѓаните добиваат јавна информација по повеќе од една година, а мал е бројот на имателите на информација од јавен карактер кои го почитуваат Законот за слободен пристап до информации. Ова се некои од заклучоците во извештајот за состојбата на остварувањето слободен пристап до информации од јавен карактер за ноември, изработен од Македонското здружение на млади правници и Фондацијата Институт отворено општество.

„Граѓаните и натаму се среќаваат со тешкотии при добивање на бараната информација, а со тоа и со законски загарантираното право за пристап“, се наведува во извештајот и се додава дека во 50 проценти од поднесените барања имателите молчат.

Законскиот рок за добивање информација од јавен карактер е 30 дена.

Извештајот наведува пример при што од денот на барањето со кое барател бара копија од договорот на македонската Влада за продажба на „Македонски телекомуникации“ (МТ), па до позитивното одлучување на Управниот суд е помината една година и три месеци.

„Уште повеќе загрижува фактот дека, и покрај успехот на барателот во постапката пред Управниот суд, до денешен ден ја нема добиено бараната информација“, се додава во извештајот.

Според заклучоците, постојат и ситуации кога имателот користи најразлични средства за да го оневозможи пристапот. (Макфакс)


Статијата е прочитана 163 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК го почна проектот за фер избори
Црвенковски- Тешки времиња доаѓаат за Македонија
И СДСМ со своја градоначалничка тројка
Универзалната декларација е многу повеќе од список на права
Како пратенички од Свети Николе ги бранат општите и партиските интереси
Брисел го признава напредокот
Подобра позиција на немнозинските етнички заедници
СОНК во преговори за колективните договори
Владата ќе набави лаптоп-компјутери и за основците