Број 2859  четврток, 11 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

СОНК во преговори за колективните договори

Министерот за образование, Перо Стојановски, вчера одби директно да одговори на прашањето дали ќе бидат разрешени директорите, кои СОНК бара да бидат сменети поради „минирање“ на штрајкот во образованието.

„Во Спогодбата што ја потпишавме стои дека спогодбено ќе се договориме со СОНК околу наредните активности“, изјави вчера министерот за образование и наука, Перо Стојановски, одговарајќи на новинарско прашање. На прашањето дали ќе го смени и просветниот општински инспектор кој постапил незаконски за време на штрајкот, министерот рече дека општинските инспектори добиваат овластување од локалната самоуправа и дека Министерството нема надлежност над нив.

Министерот Стојановски и синдикалниот лидер Дојчин Цветановски вчера го официјализираа стартот на работните групи за изработка на колективните договори за високо образование и наука.

„Ова е иницијална средба каде што дефиниравме рамка каде и како ќе се движиме во наредниот период. Нашата цел е побргу да завршиме со изготвување на колективниот договор“, изјави вчера министерот Стојановски. Тој најави дека првата нацрт-верзија за договорите ќе биде пуштена на јавна расправа. „Петнаесет или шеснаесет години на вработените во овие две дејности им беа скратени правата. За неколку месеци вработените ќе можат да добијат проширени права со законите кои ја регулираат оваа област“, рече претседателот на СОНК, Цветановски. Најниската плата, вели тој, ќе се прецизира откако ќе се утврдат коефициентите за што ќе се консултираат и со универзитетите. (Ж.Х.З.)


Статијата е прочитана 171 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК го почна проектот за фер избори
Црвенковски- Тешки времиња доаѓаат за Македонија
И СДСМ со своја градоначалничка тројка
Универзалната декларација е многу повеќе од список на права
Како пратенички од Свети Николе ги бранат општите и партиските интереси
Граѓаните „чекаат“ јавна информација и до една година
Брисел го признава напредокот
Подобра позиција на немнозинските етнички заедници
Владата ќе набави лаптоп-компјутери и за основците